Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Recenzia puzdier

Nylonové puzdro typ 4801
Kožené puzdro typ 183

Značka FALCO zo Slovenska patrí k renomovaným výrobcom v oblasti puzdier na zbrane a doplnkov k nim. Spoločnosť, ktorá má už 25 ročnú tradíciu, vyrába širokú škálu puzdier z rôznych materiálov ako napr. koža, nylon. Vo svojom výrobnom programe má zahrnuté produkty, tak pre profesionálov ako aj pre širokú streleckú verejnosť. Sú dodávané do mnohých krajín sveta, no najmä v rámci Európskej únie, USA, Veľkej Británie. Fakt, že sa jedná o konkurencie schopnú značku, firma dokazuje aj svojou veľkorysou záručnou dobou 5 rokov na  každý svoj výrobok.

V poslednej dobe sa tešia veľkej obľube puzdrá uchytené polymérovým pádlom.  Keďže FALCO investuje do inovatívnosti a sleduje najnovšie trendy, pripravila pre svojich zákazníkov rad nových puzdier vychádzajúcich z overených konštrukcií opaskových puzdier opatrených rotačným pádlom. Na dve takéto puzdra sa dnes bližšie pozrieme. Nylonové puzdro s pádlom typ 4801 a kožený variant  puzdra typ 183.

 

Nylonové puzdro typ 4801

Ide o opaskové puzdro, ktoré chráni telo pištole a zakrýva záver po celej dĺžke, spodná časť puzdra je otvorená. Nylonové puzdro typ 4801 má nastaviteľné a odnímateľné rýchlo odopínanie – palcovú poistku, ktorým sa dosiahne tesné obopnutie záveru a pre užívateľa pocit bezpečne uloženej zbrane, ku ktorej má ľahký a rýchly prístup. Už na prvý pohľad je viditeľné, že šitie puzdra  je veľmi kvalitné a pevné. Materiál, ako je už u tejto firmy zvykom, je jedným z najlepších na trhu a dobre drží tvar puzdra. Nosenie zbrane je príjemné a bezpečné. Na opasku nič netlačí a zbraň sa dá tasiť z puzdra veľmi rýchlo. Puzdro typ 4801 sa  dá nosiť viditeľne, ale aj skryte, je vhodné na každodenné nosenie a nevidím dôvod nezobrať si ho aj na strelnicu. Tiež je vhodné pre bezpečnostné a ozbrojené zložky, hlavne pre už spomenuté rôzne možnosti jeho umiestnenia na tele podľa požiadaviek strelca.

 

Kožené puzdro typ 183

Kožené puzdro typ 183 je vyrobené z kvalitnej hovädzej usne, ktorá je vytvarovaná presne pre konkrétny tvar zbrane. Spracovanie puzdra je kvalitné, čo sa prejavuje už na šití  puzdra, ktoré  je presné, pevné ? Na puzdre nie je žiadne zapínanie, je však doplnené o sťahovaciu skrutku, ktorou sa dá nastaviť odpor pri tasení zbrane. Puzdro je tenké, ľahké a však veľmi pevné. Farba puzdra môže byť hnedá, čierna alebo mahagónová podľa požiadaviek zákazníka. Toto puzdro je ideálne na skryté nosenie, pretože použitím hovädzej usne došlo zmenšeniu rozmerov puzdra. Zbraň v puzdre veľmi dobre drží a užívateľ sa nemusí báť vypadnutia, alebo straty zbrane. Pri zakúpení puzdra je nutné zbraň pár krát skúšobne vytasiť a nastaviť si odpor tak, aby puzdro zodpovedalo potrebám konkrétneho strelca. Puzdro je zároveň na vzhľad veľmi elegantné a precízne spracovaná koža dáva puzdru nádych luxusu. Určite to nie najpodstatnejšia vlastnosť puzdra, ale musíte uznať, že k vzhľadovo peknej zbrani patrí  elegantné a kvalitné puzdro. 

  U oboch puzdier je puzdro  spojené s pádlom cez rotačný kĺb, ktorý je pripevnený imbusovou skrutkou.

Pádlo má dĺžku 12 cm, nie je zbytočne dlhé, takže aj pri sedení vo vozidle je pohodlné a neprekáža v štandardnom pohybovom rozsahu, , veľmi dobre drží na opasku, pričom zbraň v puzdre dobre prilieha k telu. Zaujímavé je vyriešenie nastaviteľnosti šírky opasku. Na každej strane  pádla sa nachádza šesť vertikálne navŕtaných otvorov, ktoré slúžia na zaskrutkovanie zarážok podľa šírky opaska, a preto je možné puzdro nosiť aj na širokých služobných opaskoch.

Rotačný kĺb umožňuje nastavenie puzdra do rôznych polôh na opasku. Stačí povoliť imbusovú skrutku a nastaviť polohu puzdra. Po jej celkovom vyskrutkovaní sa odpojí pádlová časť a miesto nej môžeme použiť príslušenstvo, ktoré  umožňuje nosenie puzdra iným spôsobom, čo tomuto puzdru dáva veľkú variabilitu. Môžeme ho nosiť na zníženom závese, alebo ako stehenné puzdro, prípadne využiť „molle“ držiak a tým upevniť puzdro napríklad na taktickú vestu. Zaujímavý je univerzálny držiak, ktorý umožňuje upevniť puzdro napríklad v aute alebo kancelárii. Príslušenstvo sa dá jednotlivo dokupovať podľa potreby zákazníka.

Obidve tieto puzdra sa dajú objednať a zakúpiť v internetovom obchode firmy Falco s.r.o Banská Štiavnica, alebo u predajcov zbraní a streliva.