Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

25 rokov s výrobkami FALCO


Tento rok spoločnosť a zároveň značka FALCO oslávi 25 rokov od svojho vzniku.

V prúde času si ani neuvedomíme akým vývojom prešli výrobky, s ktorými sa denne stretávame, a tým aj celá spoločnosť.

Už od začiatku svojej existencie (od roku 1989) ponúkala firma FALCO niekoľko typov kožených puzdier na zbrane. Postupom času sa zameranie firmy zachovalo a v súčasnosti jej výrobky patria medzi najširšie na trhu. Počnúc klasikou v podobe kožených puzdier na zbrane, cez ich moderné modifikácie ako kožené puzdra s poistkami, pádlom a retenčnými skrutkami, až po nylonové puzdra, tašky pre skryté nosenie zbrane, taktickú výstroj a poľovnícke doplnky.

FALCO je rodinná firma. Založil ju Ing. Ivan Kováč a od roku 2008 ju vedie syn Róbert. Svoje sídlo má na Slovensku v meste Banská Štiavnica. Unikátne na spoločnosti je, že všetky výrobky si sama vyvíja a vyrába, čo sa v porovnaní so svetovými výrobcami stáva raritou. „Dovoľuje nám to mieru flexibility, akú je máloktorý výrobca schopný zákazníkom ponúknuť. Napríklad v špeciálnej taktickej výrobe nie sme nútení pretláčať dané dizajny a presviedčať zákazníka o vlastnej pravde, ale vieme sa prispôsobiť jeho špecifickým požiadavkám“, vysvetľuje Róbert Kováč.

Vo svojich začiatkoch firma začala aj s výrobou sokoliarskych doplnkov. Práve z tejto oblasti pochádza logo a názov FALCO (latinsky sokol). Okrajovo sa tieto výrobky stále ponúkajú v tradičnej, skoro nezmenenej podobe.

Venujme sa ale tomu, čo nás zaujíma najviac – doplnkom ku zbraniam. Podľa Róberta Kováča sú puzdra v procese sebaobrany veľmi dôležitou súčasťou. Aby bolo použitie zbrane čo najúčinnejšie, nositeľ ju musí bezpečne prenášať, mať ju skryté a v prípade obrany ju nájsť vždy na rovnakom mieste, pod rovnakým uhlom ako si to natrénoval. Všetci strelci určite potvrdia, že nesprávne uchytenie zbrane pri tasení ľahko znemožní samotnú streľbu.

Kožené puzdra sa vo  firme FALCO vyrábajú klasickou metódou vlastného farbenia a ručného tvarovania na modeloch zbraní. Tento spôsob využíva z dôvodu vysokej prácnosti už iba málo firiem a viac uprednostňujú strojové lisovanie fabricky sprejovanej kože. Klasická metóda zaistí dlhú životnosť, prírodnú štruktúru kože a silnú vôňu materiálu. Na druhej strane stoja nylonové puzdra, ktoré majú opačné pozitíva a negatíva oproti koženým púzdram. Sú ľahké, odolné voči nešetrnému zaobchádzaniu, lacnejšie, no majú kratšiu životnosť ako kožené puzdra. V ponuke je nepreberné množstvo dizajnov. „Každý zákazník má iný názor na nosenie, tasenie, uhol zbrane, má inú telesnú stavbu, atď., preto je potrebné dať im možnosť voľby toho správneho výrobku“.

Zaujímavý je trend vo vývoji puzdier. Počiatočný hlavný záujem o kožené opaskové puzdra, sa časom menil cez nylonové opaskové puzdra, IWB puzdra k taškám pre skryté nosenie zbrane. Skryté nosenie zbrane zabezpečovali najprv podpažné puzdra, neskôr vnútro-opaskové puzdra, gumené pásy a aktuálne sú to tašky. V každej z týchto oblastí, od začiatku výroby kožených puzdier v regióne, cez použitie 3D materiálu na pohodlnejšie IWB puzdra, cez gumené pásy, až po rýchlotasné tašky, malo FALCO silný vplyv na pokrok.

Aktuálny trend vo vývoji FALCA sú tašky pre skryté nosenie zbrane v civilných dizajnoch, takže nie je možné rozpoznať, či sa jedná o bežný výrobok, alebo tašku konštruovanú na rýchle tasenie zbrane.

Konkrétny sortiment viac záleží od konkrétneho trhu, napríklad v USA, ale aj Rusku stále dominujú kožené puzdra a nylonové sú doplnkom. V Európe je to opačne.

V dnešnej neľahkej pozícii slovenských firiem produkujúcich výrobky určené pre pomerne úzky okruh zákazníkov je dobré, že Slovensko má značku, ktorá dokáže svoje produkty úspešne vyvíjať a vyrábať na úrovni svetových značiek. 

 

Firma FALCO na veľtrhu IWA v Nemecku. 

 

www.falco.sk