Strelecké rukavice

V poslednom čase som na strelniciach pozoroval nárast strelcov, ktorí pri streľbe používali rukavice. Väčšinou išlo o nácvik streleckých zručností pri tzv. inštiktívnej alebo pudovej streľbe, ale keď som videl strieľať v rukaviciach aj „mierenku“, tak som sa rozhodol to vyskúšať. Osobne som zástancom, že strelec má so zbranou tvoriť kompaktný celok. Každý skúsený strelec musí dokonale ovládať svoju zbran, v prípade potreby má vedieť zbran nabiť a vybiť, zaistiť, vymeniť zásobník a ďalšie úkony bez toho, aby mal so zbranou vizuálny kontakt. Nevedel som si predstaviť toto všetko robiť v rukaviciach. Aj keď som strieľal v nepriaznivých poveternostných podmienkach, nikdy som pri streľbe nepoužíval rukavice.

Zaujímalo ma, či na Slovenskom trhu existujú rukavice, ktoré by bolo možné používať pri rôznych streleckých disciplínach. Oslovil som spoločnosť Falco, ktorá dováža na trh rukavice značky Holík, o zapožičanie troch druhov rukavíc na otestovanie.

Na test som použil rukavice modelovej rady Penelope, Mira a Sky. Ide o rukavice, ktoré nie sú primárne určené pre športových strelcov. Spoločnosť, ktorá vyrába rukavice už od roku 1993, kladie veľký dôraz na kvalitu svojich výrobkov, čo deklaruje viacerými certifikátmi kvality. Rukavice sa vyrábajú  v kombinacií textilních materiálov  Kevlar®, Cordura® a špeciálne upravenej  prírodnej kože  s použitím  vodeodolnej priedušnej membrány PORELLE®.

Predtým ako som začal rukavice používať pri rôznych streleckých disciplínach, som ich nosil počas nikoľkých dní, aby som si na nich zvykol. Musel som sa s rukovicami takpovediac vzžiť. Po nejakej dobe, som vnímal rukavice uz len okrajovo a to bol signál, aby som začal strieľať.

Začal som od začiatku, tak ako keby som sa začal učiť strieľať. Ako prvá prišla na rad mierená streľba. A hneď na začiatku som bol milo prekvapený. Úchop zbrane vo všetkých troch typov rukavíc bol pevný, presný a komfortný. Priloženie druhej ruky bolo tiež bezpróblemové. Zvládnutie ďalšieho úkonu a to manuálne pôsobenie ukazovákom strieľajúcej ruky na spúšť, bolo najdôležitejšie a ako som predpokladal, trvalo mi to aj najdlhšie. Spočiatku som prstom zachýtával o lúčik zbrane. Samozrejme, nácvik tejto činosti som si osvojoval najskôr s nenabitou zbranou. Až po určitom čase, keď už som pokladal posledný článok ukazováka na spúšť automaticky, bez toho, aby som o niečo zavadil a natláčanie spúšťe prebiehalo plynule bez rušivých momentov, som prešiel na streľbu s použitím nábojov. Výsledok nebol zlý, ale bol som zvyknutý na lepší rozptyl. Nasledujúci den som zoskupil výstrely do menšieho obrazca a vtedy som už vedel, že to pôjde a že sa dá strieľať aj v rukaviaciach.

Po zvládnutí mierenej streľby, som prešiel na základy inštinktívnej streľby. Nácvik uchopenia zbrane, tasenia zbrane z puzdra a zamierenie prebehlo hladko. Menšie problémy nastali znova pri kladení prsta na spúšť. Opäť bol problém v zachytávaní o lúčik. No na moje prekvapenie, som to zvládol pomerne skoro. Každý, kto má skúsenosti s praktickou streľbou mi dá za pravdu, že keď viete „preniesť“ mieridlá z jedného terča na druhý bez použitia rukavíc, zvládnete to bez väčších ťažkostí aj v rukaviciach.

Tréning je jedna vec a pretek druhá. Na výsledok pri každej disciplíne v športovej streľbe, má veľký vplyv psychika. Keď ste pod emocionálnym tlakom respektíve keď strieľate pod psychickým napätím, strieľate inak ako na tréningu. Ale to každý z nás pozná. S kolegami, športovými strelcami sme si zasúťažili. Všetky disciplíny som absolvoval v rukaviciach, pričom som používal na rôzne disciplíne iný druh rukavíc (ten, ktorý som považoval za najvhodnejší). V žiadnej disciplíne som neskončil posledný, ale ani v jednej som nezvíťazil.

Na záver môžem len konštatovať, že testované rukavice je možné použiť aj na športovú streľbu, len si človek na ne musí zvyknúť. Veľkú výhodu vidím v tom, že rukavice sú vysoko odolné voči prerezaniu a oderu, pri zachování dobrej citlivosti. Určite je streľba v rukaviciach komfortnejšia pri zlých klimatických podmienkach.

Ale aj keď sú testované rukavice kvalitné a pohodlné, na základe vlastnej praktickej skúsenosti, budem niektoré strelecké disciplíny strieľať bez nich.   

Údaje o testovaných rukaviciach poskytnuté predajcom:

 

Rukavice SKY - Taktické slUžobné rukavice

Image

·        Vynikajúca kvalita, dlhá životnosť
·        Vysoká citlivosť
·        Pevnosť a odolnosť proti mechanickým rizikám
·        Chrbát rukavice vyrobený z elastického priedušného materiálu
·        Navýšená neoprénová ochrana kĺbov
·        Dlan vyrobená z dvojitej usne (vyčinená koža, zbavená činením vlasu).
·        Manžeta pre uchytenie na zápästí 

Rukavice MIRA - Strelecké rukavice

Image

·        Určené pre civilných aj profesionálnych strelcov
·        Prednosťou je vysoká priľnavosť, priedušnosť a citlivosť
·        Chrbát rukavice je vyrobený z vysoko elastického materiálu Lycra pre zvýšenú priedušnosť a flexibilitu
·      Dlaň  rukavice je vyrobená z pravej kozinky s hydrofóbnou úpravou, ktorá poskytuje mimoriadnu citlivosť a komfort prstov pri používaní zbrane
·        Špičky prstov sú chránené koženou výstuhou
·      Rukavica sa vyrába v prevedení s krátkou neoprénovou manžetou doplnenou o úplet slúžiaci na odstránenie potu z tváre strelca    

Rukavice PENELOPE - TAKTICKÉ RUKAVICE

Image

·        Vynikajúca kvalita, dlhá životnosť
·        Vysoká priedušnosť
·        Priľnavosť a odolnosť proti mechanickým rizikám
·        Chrbát rukavice vyrobený kombináciou priedušného materiálu a usne pre lepšiu ochranu
·        Ochrana kĺbov a prstov elastickou výstuhou 
·        Špičky prstov dodatočne chránené digitálnou usnou
·        Dlan vyrobená z kozinkovej usne s hydrofóbnou úpravou zaisťuje pevnosť a odolnosť proti oderu
·        Palec a bočná časť ukazováku je dodatočne zosilnená kevlarom
·        Rukavica je ukončená elastickou manžetou na zápästie

text: RNDr. Peter Jabrocký
dovozca rukavíc: www.falco.sk