Sprejové svietidlo, alebo brániť sa znamená vidieť

Obranné spreje - slzotvorné tzv.“ kasery“, ktoré tradične patria medzi najbezpečnejšie obranné prostriedky. Ich výhody sú totiž nesporné - neveľké rozmery, malá hmotnosť a jednoduchá obsluha. Výhodouobranných sprejov je  priaznivá  cena oproti iným, ďaleko drahším prostriedkom. To sú dôvody, prečo sa obranné spreje - slzotvorné nachádzajú v kabelkách žien, ktoré sa neskoro vracajú domov, aj na opaskoch príslušníkov bezpečnostných služieb a štátnych ozbrojených služieb. Zdalo by sa, že na samotnom kaseri  už nič nejde vylepšiť. Opak je pravdou.  Tým je prostriedok s nesporne zaujímavými vlastnosťami, tzv. „sprejové svietidlo“. Ide o produkt, ktorý má podľa viacerých názorov veľkú perspektívu, stať sa dokonalým obranným nástrojom pre pravidelné denné nosenie.

  

Tma – veľký nepriateľ

 

Sú aj takí, ktorí nad „kasermi“ tak trochu ohŕnajú nos. Cez všetky diskusie o miere účinnosti je rozhodne lepšie mať so sebou takýto sprej, ako žiaden. To je isté. Vo väčšine prípadov správne takticky použité obranné spreje spravidla pomáhajú. Keď už násilník po zásahu nejde rovno „k zemi“, tak je aspon reálna šanca na podržanie jeho útoku a z toho vyplýva väčšia možnosť k úteku inak bezbrannej obeti. Naviac stupeň paralyzujúceho efektu sa s vývojom nových a nových typov látok postupne zlepšuje a niektoré z posledných, veľmi presvedčivých testov ukazujú, že na moderné varianty náplní sú  „krátki aj opilci a narkomani. Problém reálnej obrany môže však spočívať v niečom inom. Mimo zmienenej prevencie, prípravy spreja a vhodného taktického použitia totiž existuje zásadný problém s identifikáciou hrozby vôbec. Ako hovoria štatistiky, väčšina sebaobranných situácii totiž prebieha za tmy či za zhoršených svetelných podmienok. Z noci má od pradávna človek obavu. Niekedy skutočne oprávnene. Zvlášť v sebaobrane je tma pre obrancu nevýhodou. Útočník pripravený v šere je v naprostej výhode a môže sa lepšie priblížiť k svojej obeti. Je to koniec koncov jasné. Pokiaľ o riziku zatiaľ neviem, alebo agresora nemôžem vidieť, mám pochopiteľné iba malú šancu sa proti nemu brániť. Čo teda robiť? V jednej ruke nosiť obranný sprej a v druhej batériu? To by asi nebolo príliš praktické. Zamestnať si obe ruky uchopením predmetov, by naviac nebolo ani taktické – aspoň jednu ruku je potrebné mať voľnú. Naviac, v strese konfrontačnej situácie by bolo takýmto spôsobom len veľmi ťažké správne koordinovať kužeľ svetla so smerom trysky spreja.

 

Dômyselný prostriedok

 

Na konci minulého roku sa objavila neobvyklá novinka, ktorá si ihneď právom získala nemalú pozornosť. Jedna sa o tzv. „sprejové svietidlo“, ktorépatrí do kategórie obranné spreje.  Doplnili sa klasické obranné spreje o svetlo v podobe super svietivej bielej LED diódy. Modernizácia polovodičových sveteľných zdrojov vďaka najmodernejším ultrasvietivým diódam pokročila natoľko, že umožnila integrovať vysoko výkonnú batériu priamo do spreja tak, aby  nedošlo k podstatnému zväčšeniu jeho rozmeru. A taktiež nedošlo k drastickému zvýšeniu ceny už tak pomerne dostupných obraných sprejov . Touto výraznou inováciou sa prispelo k rapídnemu zvýšenia úrovne týchto obranných a služobných prostriedkov. Vznikla tak nová kategória obranného systému , ktorá nemá v súčastnej dobe nikde na svete obdoby a ktorá ma veľké šance stať sa veľkým šlágrom v oblasti sebaobrany a bezpečnostnej policajnej oblasti. Na počiatku bol skvelý nápad,  nasledoval náročný vývoj a neľahké skúšky. Prototypy boli po dva roky intenzívne testované a priebežne pripomienkovanéa to  renomovanými expertmi v bezpečnostnom obore a  taktiež mnohými budúcimi konečnými užívateľmi, napr. skúsenými policajtmi z priameho výkonu. Nakoniec boli vytypované dva rôzne spôsoby rozsvietenia svetla - a to buď pomocou palca, ktorý zdvíha horný kryt, alebo pomocou tlaku ukazováku na stenu pryžového obalu. Na základe týchto poznatkov boli vyvinuté dva hlavné varianty sprejových batérii.

Osvietený agresor  

Výhody takéhoto jednoduchého a pritom doteraz nevideného riešenia sú jasné. Žiadna batéria v jednej a obranný prostriedok v druhej ruke. Jednoducho sa všetko rieši jedným chmatom. Druhu, voľnú ruku je teda možné použiť k iným kľúčovým činnostiam v priebehu sebaobrannej akcie - úkrytu, uchopeniu, úderu, a pod. Naviac sa bezproblémovo obsluhuje spínač svetla a tlačidlo spreja. Po inštinktívnom rozsvietení ostrého svetla je možné zreteľne vidieť zdroj nebezpečia a okamžite reagovať. To dáva šancu pre potrebnú rozhodovaciu schopnosť- to znamená identifikáciu samotného útoku a potom aj samotné nečasovanie použitia prostriedku. Tým je nielen uľahčená pohotová obranná akcia, ale zároven aj obmedzená možnosť omylného použitia (napr. pri pocite podozrivého pohybu okoloidúceho chodca v tmavej ulici). Posvietiť len na niekoho nie je až zase taká veľká tragédia. Vytrieť zrak niekomu úplne zbytočne kaserom, môže byť veľká nepríjemnosť.

Po osvietení osoby novým výrobkom  ide jasne identifikovať tvár, postrehnúť prvé náznaky útočnej akcie, alebo vidieť prípadnú zbran v ruke. Obrovskou devízou je tiež možnosť podvedomého zamierovania cieľa samostatným svetlom. Princíp je totiž jednoduchý,  keď na protivníka svietim, tak ho zrejme aj zasiahnem. Aj vzdialenosť svitu je priamo úmerná hranici dosahu tohto prostriedku  a dáva predstavu, kam môže zhruba dostrieknuť sprej (napr. tekutá strela okolo 2 – 3 m, EXTREM POWER do 6 m). Spojenie svetla a prostriedku tiež bráni chybnému úchytu, ktorý sa môže ľahko stať osudovou chybou. Svetelný zdroj totiž môže zabrániť nepríjemnému omylu - aj pod silným stresom je totiž po rozsvietení vylúčené namierenie a spustenie spreja do vlastnej tváre. Nevýznamným prvkom nie je ani oslnenie útočníka. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že bliknutie supersvietivou diódou do očí je skutočne dezorientujúce a v následnej tme po zhasnutí sú schopnosti človeka výrazne obmedzené. Nové prostriedky tak nielen dávajú väčšiu šancu napadnutému, ale dokonca paradoxne vytvárajú z nočných podmienok taktickú výhodu.

 

V službách   zákona.

 

Aj keď nová trieda takto inovovaných svietiacich sprejov zrejme predovšetkým osloví všetkých tých, ktorí nechcú pravidelne nosiť na opasku náročnejšiu výbavu (napr. zbran), teda menej militantnejšiučasť obyvateľov(napríklad ženy), neobvyklé vlastnosti predurčujú tento prostriedok aj pre inú skupinu obyvateľov. Podľa viacero erudovaných názorov sa totiž sprejová batéria javí ako veľký prínos tiež pre príslušníkov policajných a bezpečnostných zložiek. Svietiť si na problematickú osobu a súčasne byť pripravený bleskovo čeliť riziku, môže byť obrovskou výhodou napríklad pri kontrole podozrivého jedinca alebo vozidla. Je to výhodné - chránia sa životy policajtov v ich neľahkom povolaní a pritom je vec „politicky únosná“. Ľudia okolo totiž vnímajú, že policajt si pri úlohe iba svieti. Ultrasvietivádióda naviac pomerne dobre znáša hrubšie zaobchádzanie pri akcii, je vodotesná a vďaka minimálnemu odberu zdroja je možné ju používať bez výmeny batérií aj niekoľko mesiacov, možno že aj pár rokov. Po použití spreja ide naviac modul zo sveteľným zdrojom ľahko vybrať z hlavice, vymeniť novú nápln a v službe ďalej používať. To samozrejme prináša nezanedbateľné úspory zvlášť pri väčších odberoch, napr. štátna inštitúcia. Naviac cena celého výrobku, teda komplet batéria, hlavica a nádobka s plynom, je pomerne zanedbateľná v porovnaní s inými súčastnými používanými výstrojnými súčasťami. Pre prax je veľmi zaujímavé spojenie tohto prostriedku s ďalším tradičným produktom - teleskopickým obuškom. V ľavej ruke strážca poriadku drží sprej so svetlom, v druhej ruke potom „teleskop“. Výhoda tejto kombinácie je jasná - po pomerne jednoduchom nácviku je možné si osvietiť a oslniť problémovú osobu, a po jeho približovaní použiť slzák . Pri ďalšom postupe je obvykle pomerne ľahké ochromeného násilníka zvládnuť pomocou obušku.

 

Až nečakaný úspech.

 

Tento nápad, ktorý je medzinárodne patentovaný, očakávane upútal nemalú pozornosť. Ako sme sa dozvedeli „sprejové svietidlo“ sa stalodoslova šlágrom tohtoročnej výstavy IWA v Norimbergua nejde len o dopyt po celom výrobku, ale aj po samotnom vynáleze. Záujem prekonal všetky predstavy tvorcov. Niektoré z renomovaných zahraničných firiem, zaoberajúcich  sa produkciou plynových sebaobranných prostriedkov buď prejavujú nemalý záujem o toto dômyselne riešenie, iné už po tisícoch kusoch objednávajú svetlom osadené hlavice. Tiež sa v súčasnosti  táto horúca novinka testuje u viacerých ozbrojených zložiek v niekoľkých európskych štátoch,  pretože aj strážci zákona pochopiteľne ihneď rozoznali nesporné výhody, ktoré by im tento prostriedok mohol poskytnúť v ich náročnej službe. Dôvod úspechu tohto čisto domáceho produktu je jasný. Možnosť brániť sa, to znamená mať možnosť nebezpečie vôbec vidieť.

 

Prvému spôsobu rozsvietenia sprejového svietidla palcom zodpovedá model TORNADO. Vyrába sa  v prevedení 40 a 63 ml. Na klasickej nádobke spreja je hlavica osadená supersvietivou LED diódou. Krycie viečko, ktoré zabraňuje nechcenému výstreku, obsahuje batérie.    

Pri položení palca na spúšť spreja sa viečko nadvihne a tým rozsvieti svetlo. Po vyprázdnení nádobky spreja TORNADO sa  model svetla jednoducho premontuje na náhradnú nádobku.

 Image 

Tento typ „sprejového svietidla“ je vďaka väčšiemu obsahu kontajneru vhodný predovšetkým pre profesionálnych užívateľov - ako pre zákonodarné zbory, tak aj súkromné bezpečnostné služby.

Vrchný modul je možné opatriť klipsňou, pomocou ktorej je možné nosiť sprej pernamentne pripravený na služobnom opasku k pohotovému použitiu. Výhody použitia v tme a v obmedzených svetelných podmienkach sú jasné. Tieto produkty sa preto pochopiteľne už stali objektom záujmu mnohých ozbrojených zložiek u nás aj vo svete.

 

Druhému spôsobu rozsvietenia „sprejového svietidla“ pomocou ukazováku zodpovedá druhýmodel - HURRICA FLASHLIGHT. Pre tento značkový americký výrobok s objemom nádoby 15ml bol vyvinutý miniatúrny adaptér, ktorý obsahuje kompletné svietidlo aj s baterkami. Tento neveľký nadstavec je pomocou gumového obalu možné použiť na tomto známom US obrannom peprovom spreji (alebo inom ľubovoľnom spreji o priemere 22 mm).

 Image  

 Malé „sprejové svietidlo“  HURRICA FLASHLIGCHT je zase ideálne pre sebaobranneúčely. Úchytje inštinktívny a vďaka pryžovému povrchu aj potrebne istý vo vlhkej či spotenej ruke. Právetento prostriedok je podľa mnohých odborníkov predurčený stať sa neoceniteľným pomocníkom každej ženy pri pohybe v potencionálne nebezpečných tmavých lokalitách. Vďaka  veľmi kompaktným rozmerom nezaberá  v kabelke príliš veľa miesta. Po vyprázdnení nádobky sa sveteľný model ľahko nasadí na iný sprej.

 

Tieto výrobky dostanete kúpiť v každom dobrom kamennom aj internetovom obchode.