Užitočný pomocník

Image 

 

 

Auto uhána nočným mestom. Šofér rýchlo spozornie. Náhlesa pred ním totiž objavuje výrazne červené svetlo. Žiarivý stĺpec sa kmitá hore dole. Cestná kontrola .... Policajná kontrola hneď na to zastavený automobil obchádza a pomocou batérie opatrne pozerá dovnútra. V svetelnom kuželi má možnosť jasne vidieť tvár aj ruky vodiča a následne už kontroluje predložené doklady. Fotografie, osobné údaje...  Zdá sa , že všetko sedí. Potom sa hliadka ešte sústredí na povinnú výbavu. Batéria osvieti vnútrajšok otvoreného kufra. Trojuholník, rezerva, lekárnička. Ešte teda overiť „technickú“. Policajt posvieti na nálepku - tiež v poriadku. Zostáva už len preveriť kódy, policajti sú dnes poctiví - vinko sedí. Ďakujem pán vodič a šťastnú cestu. Auto na to odchádza tmavou ulicou a oslnujúce svetlo policajt zhasína.

 

Rizikové úlohy

 

Opísaný príbeh zažilo isto nemálo tých, ktorí vlastnia vodičské oprávnenia. Ide o rutinné úlohy, ktoré sú častou náplňou služby príslušníkov dopravnej polície či hliadkovej služby. Ťažisko takejto činnosti je ale väčšinou v priebehu neskorého  večera alebo noci, teda v čase, keď sú svetelné podmienky veľmi obmedzené.  Ak ide v praxi vyslovene o denný chlieb strážcov zákona, ide o činnosť pomerne nebezpečnú. Policajti môžu byť v takýchto prípadoch ohrození nielen samostatnými rizikami dopravy, nepozornými alebo opitými vodičmi, ale aj napríklad môžu byť vystavení útoku zo strany náhodne zastavených hľadaných osôb, zaskočených páchateľov trestnej činnosti. Zaistiť všeobecne svoje bezpečie pri takýchto nočných akciách znamená - byť videný a vidieť. Teda byť viditeľný ako prekážka na ceste a mať šancu včas odhaľovať potenciálnu hrozbu. Teraz to vyzerá jednoducho a samozrejme, ale v reáli to obvykle tak ľahké nie je. Nočné zastavovanie automobilov má totiž svoje špecifiká a úskalia. Bezproblémové uskutočňovanietakýchto kontrol totiž môže mimo dodržovania určitých taktických postupov často závisieť taktiež od vhodného vybavenia  a výstroja. A o tom je predovšetkým tento článok. Začneme samostatným zastavením vozidla. Z dôvoduprevencie pred náhodnou tragickou kolíziou je predpísaná policajná reflexná vesta. Zastavovanie potom podľa služobných predpisov obyčajne prebieha za použitia červeného svetla. Obyčajne vzniká potreba vhodného svetelného zdroja. A to ako pre realizáciu všetkých mysliteľných kontrolných úloh, taktiež pre zaisťovanievlastnej bezpečnosti pred nečakaným útokom. A v tom je predovšetkým ten príslovečný „kamenn úrazu“. Tým je absencia nového vhodného nástroja, pretože tie doterajšie začínajú byť skutočnou hystériou.

  

Život za výbavu

 

Bežná policajná plochá batéria, fasovaná doteraz každým nováčikom, skutočne zrejme nie je vhodným nástrojom pre tretie tisícročie(niektorí z policajtov trochu ironicky poznamenávajú, že nápis MAY DAY nie je skutočným volaním o pomoc.). Nie je divu – tí najstarší z  policajtov ju obdržali už pred niekoľkými desiatimi rokmi. Pokiaľ táto baterka ešte funguje , jej mihotavé svetlo sotva vyhovuje súčasným nárokom. Aj doklady v ruke sú vďaka slabému výkonu klasickej žiarovky sotva viditeľné,  kontrolovanú osoba je pri mihotavom svite tak-tak vidieť a červené svetlo je pre zastavenia vozidiel v hmle, lejaku alebo víchrici. Odolnosť proti nepriaznivým vplyvom, teda vode alebo nárazu je navyše minimálna. Takže prudký dážď väčšinou znamená nutné prerušenie činnosti. Výdrž tužkových zdrojov sa navyše  javíslabá, to sa potom negatívne prejavuje zvlášť v zimnom období, kedy chlad a mráz doslova vysaje kapacitu článku. Iná alternatíva policajnej výbavy – pomerne zastaranýzastavovací terč má podobné vlastnosti.  Po zastavení vozidla sa stáva len zbytočnou rozmernou záťažou a následne nastáva to nerudovské „ kam s ním“. Ruky musia byť pri zastavovaní voľné – pre manipuláciu dokladov, prípadne prevádzanie dychovej skúšky. V extrémnych situáciách aj pre vlastnú obranu či vedenie neodkladného zákroku. Nebezpečná policajná práca totiž môže hocikedy znamenať aj nutnosť použitia donucovacích prostriedkov alebo zbrane. Navyše túto neforemnú plácačku“ rozhodne nie je možné ďalej využiť pre nutný osvit a  pre ďalšie zmenené činnosti. Je preto pomerným paradoxom, že práve na takomto nesporne zastaranom vybavení môže nezriedka závisieť aj zdravie tých, ktorí v uliciach slúžia verejnosti.

 

Užitočný set    

 

Riešením tejto situácie sa podľa niektorých hlasov ukazuje zaujímavá pomôcka, ktorá sa nedávno objavila a stretla sa až s nečakane priaznivým ohlasom. Tou je tzv. služobný set, vytvorený pre potreby tých najobyčajnejších policajtov. V spolupráci s niektorými poprednými odborníkmi z radu oficiálnych bezpečnostných zložiek sa rozhodli  pripraviť vhodnú modernú výbavu pre tie najbežnejšie služobné činnosti. Takýto výstroj mal byť praktický a viacfunkčný. Skladný, ľahký a odolný. Tento perspektívny systém bol testovaný a pripomienkovaný ako niektorými bezpečnostnými expertmi, tak aj mnohými radovými policajtmi. „z výkonu“. Set sa skladá z niekoľkých časti-  vysoko svietivej LED diódovej batérie, signálneho nadstavca a puzdra na opasok. Batéria je osadená štrnástimi diódami, ktoré sú, ako sa pri skúškach prekázalo, výborným kompromisom intenzívneho osvitu  s veľkou výdržou zdroja. Tými sú 3“mikrobatérie“, teda nápln veľmi dostupná a lacná (na rozdiel napr. od CR 123 do xenónových batérii ). Batéria je iba málo citlivá na hrubšie zaobchádzanie a vode odolná. Gumový povrch zaručuje istý uchop aj za mokra, alebo v mastnej či spotenej ruke (v zime bez rukavíc - neoziaba). Pogumovaný spínač na konci umožňuje isté a pohotové ovládanie. Signálny červený nadstavec je možné ľahko nasadiť na prednú časť batérie. Pri dávaní znamenia k zastaveniu je osvetlený žiarivý stĺpec z diaľky jasne viditeľný. Vďaka prednému otvoru je s týmto nasadeným kužeľom batéria bežne použiteľná pre bežné služobné činnosti. Po opačnom zasunutí batérie potom plastový nadstavec zároveň vytvorí pre batériu akýsi ochranný kryt – tento celok sa zasunie do transportného puzdra. Tento nylonový nosič je opatrený pružnou kovovou klipsou, pomocou ktorej ho je možné ľahko a rýchlo pripevniť na ľubovoľný služobný opasok. Ako testy ukázali, drží po celú dobu služby  a pritom jeho zloženie je otázkou okamihu. Batéria je  z duralu, je nárazu vzdorná, má polykarbonátové čelné sklo, a je vlhku odolná.

 

Nielen k zastavovaniu

Ako sa v intenzívnom skušobnom testovaní ukázalo, nová batéria ale nemusí byť využitá iba pri činnostiach spojených zo zastavovaním vozidiel. Ich vlastnosti sa totiž ukázali nanajvýš potrebné aj pri ďalších policajných činnostiach . Ide o veľmi užitočnú pomôcku vo veľmi rizikových situáciách. Využitie silného svetla počas činnosti za znížených svetelných podmienok môže byť pomerne široké - kontroly podozrivých osôb, pátracia akcia v teréne, vstupy do rizikových priestorov a pod. A to nielen počas noci, ako často niektorí policajti predpokladali. Spoľahlivý zdroj svetla je totiž potrebné mať so sebou kedykoľvek počas služby - aj počas žiarivého slnečného dňa. Môžete byť kedykoľvek vyslaní k plneniu úlohy tam, kde nebude skutočne vidieť ani na špičku nosa. Potom sa svetlo ozaj bude hodiť. Solídna batéria je k životu skutočne potrebná - v tak rizikovej práci, ako je profesia policajta, to s tým životom potom platí doslovne. 

Ide teda o vode odolnú duralovú 14-ledkovú batériu doplnenú zásuvným červeno -  priesvitným kužeľom. Samostatná batéria bez nasadeného kužeľa poskytuje intenzívny široký kužeľ bieleho svetla.

  Image

Čím sa líši tento výrobok od iných podobných zahraničných výrobkov, to poznať hneď podľa spôsobu jeho uloženia. Batériu o dĺžke 10cm a o priemere 3cm je možnétotiž uložiť do červeného kužeľovitého nadstavca zodpovedajúcej dĺžky, pričom tento prídavný kužeľ nezaberá žiadne ďalšie zbytočné miesto, tak ako doteraz. Celok batériu + kužeľ je možné veľmi pohodlne uložiť do nylonového puzdra, ktoré je vybavené klipsou. Samotná batéria má spínač na koncovke vo viečku dna, je možné ju teda použiť aj pri taktickom držaní cigaretovým spôsobom. Úchopová časť batérie je vybavená protišmykovým gumovým gripom s rybinovitým vzorom. Čelné sklíčko batérie je vyrobené z nárazu vzdorného polykarbonátu.

Prídavný kužeľ je vyrobený z plastu jasne červenej farby a je vybavený spevnujúcimi plastovými prelismi po stranách a opatrený vrchným otvorom, aby bolo možné batériou svietiť aj s nasadeným kužeľom. Kužeľ po zložení z hlavice batérie slúži zároven ako výstuž nylonového puzdra. Pri vložení batérie aj kužeľa do puzdra má teda komplet výšku niečo málo cez 13cm, hĺbku a výšku cca 5 cm. Na služobnom opasku teda nezaberá miesto ako puzdro na rezervný zásobník. Batéria je napájaná troma alkalickými batériami typu AAA, ktoré sa vkladajú do špeciálneho vysúvacieho adaptéru vo vnútri batérie. Batéria s nasadeným červeným stavaným kužeľom slúži k bezpečnému zastavovaniu vozidiel pri dopravno -  bezpečnostných akciách, pretože svieti veľmi jasným červeným svetlom.

 

Image

 

Tento výrobok dostanete kúpiť v každom dobrom kamennom aj internetovom obchode.