Praktické skúsenosti s puškohľadom Bushnell Elite

Praktické skúsenosti z používania puškohľadu Bushnell Elite 3200 3-9x40 Firefly Rainguard

Image

Uvedený puškohľad som si zakúpil v roku 2003 po dlhom vyberaní a porovnávaní s inými výrobcami. Pre tento puškohľad som sa rozhodol aj preto, že má palcový priemer tubusu a nemusel som meniť montáž. Puškohľad Elite 3200 má 90% priepustnosť svetla, jednodielny tubus z ľahkej zliatiny s priemerom 25,4 mm /1“. Pri zmene zväčšenia sa nemení hrúbka zámernej osnovy navyše má patentovanú osnovu Firefly, ktorú keď osvetlíte priloženou baterkou tak svetielkuje svetlozelenou farbou čím je lepšie využiteľný v šere, alebo pri mesačnom svite. Týmto jednoduchým riešením firma Bushnell docielila to, že nemusíte nosiť ešte jeden tubus na osvetľovaciu jednotku. Puškohľad ostal ľahký čím je predurčený na náročné lovy do horských terénov a na celodenné nosenie. Hmotnosť je len 369 gramov, čím je zhruba o 200 gramov ľahší ako ostatné ekvivalenty. Podobnú hmotnosť má len Leupold a Nikon. Puškohľad Elite 3200 má 30 ročnú záruku, odoláva nárazom a odoláva spätným rázom po kaliber .375 H.H.Magnum. Na tomto kalibri je aj testovaný výrobcom na 1000 rán.

Ja ho mám nasadený na guľovnici kalibru .308 W a mám s ním len tie najlepšie skúsenosti. Z uvedenej zbrane som od nastrelenia v roku 2003 vystrelil zrhuba 200 nábojov a puškohľad nebolo treba za toto obdobie nastreľovať. Puškohľad skvele odoláva nepriazni počasia a dá sa s ním loviť za každých podmienok, pretože sklá má potiahnuté špeciálnou vrstvou Rainguard, ktorá zabezpečí vždy dokonalý obraz, či v daždi, hmle, snežení, alebo pri zadýchaní. Mám to odskúšané a naozaj to funguje. S týmto puškohľadom som lovil za každého počasia a vždy som mal dobrý obraz. Podarilo sa mi ho aj pár krát zhodiť na zem, dokonca na tvrdú kamennú podlahu a myslel som že je po ňom. Vždy som bol milo prekvapený lebo pri kontrolnom nástrele na strelnici náboje lietali tam kam mali, do stredu terča. Poskytované zväčšenie mi plne vyhovuje, na najmenšom zväčšení ho používam na posliedke a na spoločných poľovačkách. Pri 6 násobnom zväčšení bežne na postriežke a na 9 násobnom zväčšení len na počítanie zveri a na ostatných je nastavený len málokedy. Tento rozsah zväčšenia na naše pomery úplne postačuje. Koliesko na zmenu zväčšenia sa ovláda ľahko a jeho chod je plynulý a takisto dobre sa nastavuje aj korekcia dioptrií. Obraz je ostrý a nikdy nebol rozmazaný ani za hustého dažďa. Je plne vodotesný a proti vnútornému zahmlievaniu plnený dusíkom. Má dobrý odstup od oka a dlhé teleso stredného tubusu čím sa hodí aj na zbrane s dlhým záverovým systémom.

Puškohľad má skvelý pomer ceny a kvality. Teraz stojí okolo 430€, čo je zapríčinené poklesom kurzu dolára. Puškohľad je vyrobený v závodoch firmy Bushnell v Japonsku a sú naň použité tie najlepšie materiály. Je ideálny pre tých, ktorí chcú mať puškohľad do každého počasia a na každú loveckú príležitosť a naviac ak máte starý puškohľad s palcovým priemerom tubusu nemusíte meniť montáž. Je plne porovnateľný s Meoptou, Leupoldom, alebo s nemeckými puškohľadmi, od nich je porovnateľne lacnejší pri rovnakej záručnej dobe a optickej kvalite.

Mám s ním len tie najlepšie skúsenosti a na základe nich ho môžem len doporučiť.

Tomáš Szuma
www.e-zbrane.sk