Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Recenzia streleckej tašky a tašky na skryté nosenie.

Vývoj a výroba zbrani neustále napreduje a spolu s nimi napreduje aj výroba puzdier. Slovenského výrobcu firmu Falco ( na slovenskom trhu je od roku 1990) sme tentokrát požiadali o otestovanie nových produktov z ich výrobného programu. Vybrali sme dve novinky, a to tašku na plece, určenú na skryté nosenie zbrane a streleckú tašku (http://www.falco.sk/e-obchod/6-nylonove-puzdra/28-doplnky/).


Taška na plece na skryté nosenie zbrane
Image

V poslednom čase je veľmi obľúbené, nielen medzi mladými ľuďmi, nosenie tašiek (taštičiek) prehodených cez plece. Ide o kapsy, ktoré sú svojou veľkosťou niekde medzi vakom noseným na chrbte a tzv. ľadvinkou nosenou v oblasti pásu. Určené sú predovšetkým na nosenie dokladov, kľúčov, mobilných telefónov a rôznych iných drobných predmetov. Firma Falco prichádza na trh s novinkou, kde okrem spomínaných vecí možno skryto nosiť aj krátku palnú zbran.

Konštrukčne by som testovaný produkt rozdelil do troch častí. Prvú časť tvorí ramenný záves, druhú priehradky a vrecká určené pre rôzne predmety, tretia je riešená na skryté nosenie zbrane.

Ako prvé, čo upriamilo moju pozornosť pri kontakte s predmetným výrobkom bol záves na rameno. Masívnejšie prevedenie, ktoré je doplnené protišmykovou odnímateľnou podložkou, umocnilo dobrý pocit pri prevesení tašky cez rameno. Ako neskôr pri testovaní vyplynulo, šírka ramenného popruhu (závesu) hrala dôležitú úlohu pri maximálnom zaťažení tašky a to tým spôsobom, že hmotnosť záťaže sa rozložila na väčšiu plochu tela. Tým bolo zabezpečené pohodlné nosenie, bez toho aby sa na človeku prejavili akékoľvek známky únavy. Flexibilná plastová spona a možnosť výškovej korekcie umožnujú použitie tašky u osôb rôzneho somatotypu.

Samotné telo tašky tvorí druhá a tretia časť. Veľmi efektívne riešenie druhej časti, umožnuje v celkovo piatich vreckách nosenie rôznych predmetov ako sú doklady, kľúče, veci osobnej potreby, okuliare, prípadne aj fotoaparát alebo strelivo. Vrecká sú oddelené a zapínajú sa pomocou kvalitných zipsov (klasické respektíve suché) a plastovou sponou. Na boku sa nachádza ďalšie puzdro, do ktorého je možné vložiť mobil, svietidlo alebo obranný plynový sprej. Na opačnej strane sú našité pútka (6 ks) na ktoré je možné adaptovať napríklad puzdro na zásobník.

Najdôležitejšou časťou, na ktorú som sa pri testovaní najviac zameral bola časť tretia, určená na skryté nosenie krátkej palnej zbrane. Nachádza sa za druhou, takže zbran je pri nosení medzi telom človeka a priehradkami a vreckami, určenými na nosenie rôznych predmetov. Prítomnosť zbrane môžeme teda kontrolovať aj telom, bez toho aby sme ju vyberali. Zapínanie tretej časti je riešené pomocou robustného zipsu s dvoma mechanizmami. Celú priehradku na zbran možno zazipsovať zhora nadol alebo naopak, čím sa zabezpečí bezpečné uloženie a ochrana zbrane. Ak však chceme mať zbran pripravenú na rýchle použite, zazipsujeme priehradku tak, aby sa obidva mechanizmy zipsu nachádzali v pravom hornom rohu priehradky. Uchopením a následným potiahnutím nestrieľajúcou rukou za plastové pútko (nachádza sa na vonkajšej strane pravého horného rohu priehradky) sa v momente sprístupní strieľajúcej ruke prístup k zbrani. Stabilné uloženie zbrane dosiahneme tak, že sa na zbran navlečie nastaviteľný zapínací popruh, ktorý sa pomocou suchého zipsu prichytí k podložke. Zbran môžeme adaptovať do tašky pod rôznymi sklonmi a pri tom bude stále veľmi dobre fixovaná.


Strelecká taška
 Image

Tento produkt ocenia strelci, ktorí sa venujú streľbe pravidelnejšie. Určite každý ocení, keď má všetky potrebné strelecké veci uložené a pri tom prehľadne roztriedené v jednej taške. V prípade potreby ju len schytí a "poď ho" na strelnicu! Predmetná testovaná novinka od firmy Falco s rozmermi cca 55 x 35 cm s robustnou konštrukciou má dostatočne veľký vnútorný priestor s pevnými obvodovými stenami. Je ho možné pomocou posuvných odnímateľných priečok  (ktoré sa upínajú na obvodové steny pomocou suchého zipsu) rozdeliť na viacero priehradok požadovanej veľkosti. Pozdĺžne sú na stranách kabely umiestnené vrecká uzatvárateľné podobne ako vnútorný priestor tašky, klasickým robustným a kvalitným zipsom. To, že je možné do streleckej tašky naozaj efektívne roztriediť celú potrebnú výstroj, zabezpečujú aj ďalšie vrecká umiestnené na čelách kabely. Na predmetnej taške sa nachádzajú aj remene (držadlá) na nosenie v ruke a nastaviteľný záves cez rameno, ktorý umožnuje pohodlné nosenie aj pri vyššej hmotnosti obsahu tašky. 

O tom, že výrobca myslel na všetky detaily svedčí aj otvor na odtekanie tekutín ( na dne priehradky určenej na ich prepravu) pri prípadnom nežiadúcom otvorení nádoby (fľaše). Strelecká taška je navrhnutá tak, aby sa do nej dala efektívne uložiť a prepravovať dôležitá výstroj, či sú to krátke zbrane, strelecká optika, strelivo, svietidlá, okuliare, chrániče sluchu, alebo aj iné strelecké potreby.

Záver 

Taška na plece určená na skryté nosenie zbrane ako aj strelecká taška, sú vyrobené z vysokokvalitného materiálu odolného proti oteru s vodoodpudivou úpravou. Veľmi kvalitné a precízne spracovanie, vzhľad, ako aj príjemná cena predurčujú testované výrobky, že sa stanú v blízkej budúcnosti rozšíreným a obľúbeným artiklom medzi slovenskými strelcami.

Fotogaléria:

Do tašky sa vďaka dômyselne usporiadaným priehradkám zmestí naozaj veľké množstvo vecí.
Image

 

Image

Napriek svojej veľkosti neprekáža v pohodlnom nosení.

Image

Image

Vďaka pridaným slučkám na zipse ako aj pútkam je manipulácia so zbranou rýchla a pohodlná.

 

Image

 

 

 

Image

 

 

 

Image

 

 

 

Image

 

 

 

Image

 

 

 

Image

 

 

 

Image

 

Priehradok je k dispozícii dostatočné množstvo...

 

Image

 

autor: RNDr. Peter Jabrocký