Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

CZ 75 D Compact - 9 mm Luger

 

Image 

Konštrukcia

Napriek tomu, že zbraň má oproti svojim predchodcom rozdiely v konštrukcii, jej základom ostal osvedčený modelový rad 75. Dokonale opracovaný rám je z ľahkej hliníkovej zliatiny, čo má rozhodujúci význam pre celkovú nízku hmotnosť 800 gramov. Pri pohľade na rám ste si určite všimli, že je predĺžený až ku koncu ústia hlavne. V časti predĺženého rámu, ktorý takto pôsobí robustnejšie sú vybrúsené žliabky na namontovanie laserového zameriavača alebo iného prídavného zariadenia. Tým, že výrobca predĺžil rám došlo k inému rozloženiu hmotnosti zbrane , ktoré kladne pôsobí na jej presnosť. Pažba sa výborne drží aj v menších rukách. Črienky sú gumené a spolu s drážkovaným rámom pažby (z prednej aj zadnej strany) sa zbraň nešmýka ani v prepotených rukách. Konštrukčne najväčšou zmenou je bezpečnostné vypúšťanie bicieho kohútika na bezpečnostný ozub. Páčka na vypustenie bicieho kohútika je umiestnená na ľavej strane hneď za záchytom záveru v mieste, kde sme boli zvyknutí na manuálnu poistku. Funkcia vypúšťania je nasledovná: po natiahnutí kohútika do zadnej polohy a následným zatlačením na páčku sa kohútik presunie do prednej polohy, kde zostane cca 5 mm od zápalníka špeciálne pre tento účel vyvinutom bezpečnostnom ozube. Výhoda tohto patentu je nesporne možnosť bezpečne nosiť nabitú zbraſ a v prípade potreby ju mať pripravenú na okamžitý výstrel cez dvojčinnú spúšť. Tak ako rám tak aj záver nestráca nič na svojej dokonalej opracovanosti. Záver sa ľahko naťahuje aj pomocou štandardného drážkovania (v zadnej a v prednej časti). Pod záverom sa skrýva 98,5 mm dlhá 6 drážková hlaveň vyrobená kovaním za studena s pomerne hlbokými drážkami. Výraznú zmenu sme zaznamenali pri vratnej pružine, ktorá už nie je z trojžilového vinutého drôtu ale pozostáva z jedného celku. Výrobca na túto zmenu poznamenal, že nová pružina spĺňa prísnejšie technické kritériá a má dlhšiu životnosť. Vodidlo ostalo z plastu, čo pre svoj účel plne vyhovuje.

Image

Mieridlá sú trojbodové, pevne stavané opatrené tromi bielymi bodmi, s možnosťou strieľať aj vo veľkom šere. Biele body sú navrhnuté, tak aby pri mierení vytvorili rovnakú veľkosť (t. z. že na muške je bod väčší, ale pri zamierení sa vzdialenosťou veľkosť vyrovná). Na pohľad vyzerajú mieridlá robustnejšie (vyžiadané kvôli situácii pre ktorú je zbraň vyvinutá) ale v konečnom dôsledku zapadajú do dizajnu zbrane a čo je dôležité pri vyťahovaní z odevu, puzdra alebo opasku nijako neprekážajú. CZ je známa svojou kompaktnosťou pri výmene dielov, čo umožňuje aj v prípade mieridiel možnosť kedykoľvek ich vymeniť napr. za trítiové.
Štandardný dvojradový zásobník s jednoradovým vyústením pojme dostatočnú kapacitu 14 nábojov. Pištoľ CZ 75 D Compact je alternatívne dodávaná i so zásobníkom disponujúcim kapacitou 16 nábojov. Dno zásobníka je opatrené gumovou pätkou, čo výrazne predĺži život zásobníka pri páde na betón, asfalt prípadne inú tvrdú podložku. Zásobník sa vyberá zatlačením na vypúšťaciu páčku umiestnenú na rukoväti.

Image

 

Činnosť a bezpečnosť zbrane

Ako väčšina zbraní aj tento Compact pracuje systémom jednočinnej (SA - single action) a dvojčinnej spúšte (DA - double action). V polohe SA sme namerali odpor iba 24 N (2,4 kg) s príjemne krátkou dráhou a v prípade DA to bolo prijateľných 44 N (4,4 kg). Trošku sa zastavíme pri systéme DA. V prípade mnohých renomovaných značiek býva problém v prepade spúšte, kde potom je potrebné spúšť dolaďovať. Pri testovanej CZ bola spúšť plynulá bez prepadu. A aká je bezpečnosť? Okrem spomínaného vypustenia bicieho kohútika, má ešte blokovanie zápalníka proti nechcenému výstrelu (napr. pád zbrane). Túto bezpečnosť zaisťuje kolík na spodku záveru, ktorý blokuje zápalník. Pri streľbe (stlačení spúšte) sa kolík vytlačí hore a až vtedy sa môže uvolniť zápalník. O tom, že náhodný výstrel pri páde zbrane skutočne nehrozí, hovoria aj testy v Čechách. Pri testoch v ČR prebehla skúška "Určenie odolnosti a bezpečnosti zbrane pri páde" -pád z 1,5 metru na betón, 3 pištole, každá 54 pádov. Nasledovala skúška "Určení bezpečnosti zbrane pri páde" - pád z 3 metrov na betón, 4 pištole, každá 5 pádov. Celkom všetky pištole absolvovali 182 pádov. Ani v jednom prípade nedošlo k označeniu zápalky a ani k výstrelu. Na testovanej zbrani boli všetky ovládacie prvky uložené na ľavej strane, ale ako výrobca uvádza nie je problém dodať zbrane aj pre ľavákov.

Image

Image

Prekvapenie na strelnici

Aj keď presnosť nie je najdôležitejšou vlastnosťou defenzívnej zbrane policajta, napriek tomu sme ju podrobili dôkladnej skúške presnosti. Na úvod sme sa oboznámili s vlastnosťami zbrane a vystrelili sme prvých 500 nábojov najpoužívanejších značiek na našom trhu: S&B, PS a Technopol. Už pri zastrieľavaní zbrane sme zistili, že rozptyl zbrane z 20 metrov bude podstatne lepší ako 10-12 cm, ktorý sme takpovediac očakávali. Na rozhodujúci priemer presnosti bolo vystrelených 5 setov po 5 výstrelov zo vzdialenosti 20 metrov obojručne bez opory. Zmestili sme sa do priemerného rozptylu 7,2 cm (najlepší rozptyl bol 6,3 cm), čo je skutočne skvelý výsledok. Na test presnosti boli použité štandardné celoplášťové náboje 115gr. Sellier-Bellot FMJ. Zamerali sme sa aj na plynulý chod zbrane (odber náboja zo zásobníka) pri streľbe expanznými 115gr. strelami PMC - JHP, nakoľko niektoré pištole majú s expanzným strelivom problémy. Vystrelených bolo 70 rán bez spomínaných problémov zlyhávania. Čo sa týka presnosti zbrane z dlhších vzdialeností, nebol problém trafiť siluetu postavy z 50 metrov. Vďaka rýchlo čitateľným mieridlám boli dosiahnuté výborné výsledky tak ako pri pudovej streľbe tak aj pri combat streľbe. Niektorí strelci majú problém presne umiestniť prvý výstrel cez DA spúšť zavinením prepadom spúšte a následným strhnutím zbrane. Testovaná CZ má plynulý chod spúšte, čiže nedochádza ku strhávaniu zbrane a je možné presne umiestniť už prvý výstrel.

Image

Nízky zdvih zbrane pri  výstrele.

Image

Image

Trošku do extrému

Aj takto by sme mohli nazvať posledný test pištole CZ 75 Compact. Celú sme ju komplet rozobrali, poriadne odmastili a s takto odmastenou zbraňou sme išli opäť strieľať. A výsledok ? Samozrejme, že spúšť bola tvrdšia a tiež bolo cítiť "ťažkosť" zbrane, ale aj po vystrelení cca 50 nábojov sme nezaznamenali ani jeden prípad, že by zlyhalo zasunutie náboja do komory.

Počas testu bolo vystrelených približne 1200 nábojov, bez akejkoľvek poruchy činnosti, bez opotrebenia súčiastok a čo je hlavné, bez bolestí rúk strelcov, v čom si Uhersko - Brodská zbrojovka oproti minulosti výraze polepšila. Na základe nášho testu môžeme skonštatovať, že nová CZ 75 D Compact v kalibri 9 mm Luger určená do konkurzu je vysoko spoľahlivá pištoľ obsahujúca najmodernejšie konštrukčné úpravy proti nechcenému výstrelu pri maximálnej pohotovosti zbrane. S koncom tohto testu sa určite skončia (ak CZ prejde konkurzom) aj výhovorky mnohokrát neuveriteľných "náhod" náhodného výstrelu terajších zbraní našich policajtov. Táto pištoľ sa pod rovnomenným označením predáva aj na civilnom trhu a na trhu v USA ju nájdete pod netradičným označením CZ 75 P-01 .

Autor článku: Ing.Mário Adamík
! článok je chránený autorským zákonom !