Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Revolver ZKR Grand 590

Táto recenzia nebude o žiadnej dych vyrážajúcej novinke, ale o revolvere, ktorý už mnohý z vás určite nielen videli a majú s ním bohaté skúsenosti. Zbrojovka Brno ho zaradila v 50-tych rokoch 20. storočia do svojho výrobného portfólia a jemne pripomína dobový revolver svetoznámeho výrobcu zbraní Smith & Wesson. Možno je to odvážne prirovnanie, ale snáď budete so mnou súhlasiť. Samozrejme, reč je o modeli ZKR 590 GRAND.

Image

Je to celooceľový revolver s dĺžkou hlavne 2", avšak v mojom prípade je to dĺžka po výmene z pôvodnej 4". Hlaveň má vývrt tvorený šiestimi pravotočivými drážkami a poliami. Ústie hlavne je mierne zaoblené. Oceľové telo zbrane s čiernou, matnou povrchovou úpravou, kontrastuje s poniklovaným kohútikom. Výrobca zvolil drevené črienky rukoväte zbrane, jemne mriežkované, v strede osadenou značkou výrobcu z bieleho kovu. Rukoväť je primerane veľká a dobre sadne do každej ruky. Spúšťací mechanizmus je typu DA (double action). Kapacita nábojového valca je 6 x .22 Long Rifle a je pevne spojený s vyklápačom. Vyklopenie valca zabezpečuje poistka valca, umiestnená pri valci, na ľavej strane tela revolvera. Valec sa vyklápa na ľavú stranu a ako centrálny vyťahovač nábojníc slúži os valca. Vyťahovanie nábojníc je bezproblémové - nezasekáva sa a ani nepretáča, pekne zapadá do vybrania pod vyťahovačom. Predná časť osi valca je voľná, bez uzamykania. Zadná časť osi zapadá do vybrania za valcom. Je to jediné uzamknutie valca s rámom revolvera. Pokiaľ ide o vzdialenosť hlavne a valca - brnenská zbrojovka predpisovala pri výrobe tohto revolvera hodnotu od 0,025 do 0,02 mm . Za dôležité považujem spomenúť aj bezpečnosť revolvera, lepšie povedané jeho bezpečnostné prvky. Úderník zbrane nemá žiadnu fixáciu, avšak ako bezpečnostný prvok môžeme uviesť blokovaciu kulisu (zabraňuje výstrelu pri vyšmyknutí bicieho kohúta) a ako doplnok odpor spúšte pri pretláčaní, ktorý u tohto revolvera nie je veľmi veľký. Blokácia kohútika pri vyklopenom nábojovom valci nie je zabezpečená, je tu znemožnené vyklopenie valca pri napnutom bicom mechanizme. Mieridlá zbrane tvorí pevná muška a pohyblivý cieľnik, nastaviteľný stranovo aj výškovo a aretovaný skrutkou.

Hmotnosť prázdneho (nenabitého) revolvera je 700 gramov a vzhľadom na používané strelivo sa ani výrazne nezvýši. Pri streľbe sa netreba obávať veľkého spätného nárazu ani akustického efektu, čo vyplýva z používaného streliva - .22 Long Rifle. Takto si užívateľ tohto revolvera vychutná každú streľbu, bez rušivých vplyvov. Vzhľadom na nízku hmotnosť, spoľahlivosť a rýchle použitie ZKR 590 GRAND sa tento revolver výborne hodí na rekreačno-športové účely, prípadne, pre tých, čo obľubujú tento kaliber aj na každodennú osobnú ochranu.

Image

Image

Image

Image

Autor článku+foto: JUDr. Pješčák Juraj