Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

K100 - prvá séria Pištoľ K100 - VYROBENÉ NA SLOVENSKU ! (prvá séria)

Image

Nestáva sa často aby sme mohli dať názov článku s takýmto titulkom, preto sme sa nesmierne potešili, keď sa nám do redakcie vďaka firme Grand Power s.r.o. dostala Slovenská novinka od Slovenského konštruktéra Ing. Jara Kuracinu samonabíjacia pištoľ K100 s obojstranným ovládaním v kalibri 9 mm Luger. Ako už z názvu nám napovedá, ide prakticky o vylepšenú verziu K1, ktorej už prvé konštrukčné plány vznikali už v roku 1994. A tak v tomto roku uzrela svetlo sveta novučičká K100-ka, ktorých v prvej testovacej sérii bolo vyrobených 370 ks a práve sa dokončuje už druhá séria o počte 500 ks.

Image


Konštrukcia zbrane:
Musíme pochváliť konštruktéra, že sa vydal omnoho ťažšou cestou ako mnohí výrobcovia, nakoľko nekopíroval z modelu CZ 75 ako väčšina zahraničných výrobcov, ale išiel vlastnou cestou. Ako aj sám priznal, za vzor mu poslúžila Steyr-ka 1912 s konštrukciou otočnej hlavne. No oproti systému Steyr má K100 omnoho lepšie vyriešené odomykanie. Hlaveň je vyfrézovaná do závitu a otáčanie hlavne o 35 stupňov je umožnené priečnym čapom, ktorý sa správa ako ložiskový valček (hlaveň sa po ňom skrutkovite odvaľuje). Vskutku príjemné riešenie, keď si hlavne uvedomíme, že takéto uzamykanie má za následok pevnejšie uloženie hlavne s takmer žiadnymi výkyvmi, čo oceníte najmä pri streľbe. Záver je vyrábaný presným liatím z chróm-nikel-molybdénovej ocele, čiže obdobne ako pri zbraniach Glock. Čo sa týka hlavní (sú hrubostenné a 108 mm dlhé), tak tie dodáva Maďarská firma Fég. Zásobníky opatrené plastovou pätkou sú dovážené z Talianska a majú kapacitu 15 nábojov. Rám, lúčik, spúšť, mieridlá a niektoré ovládacie prvky zbrane sú z kvalitného plastu - Polyamidu GF 30. Spúšťový a bicí mechanizmus sa nachádza v kovovom kontajneri, ktorý je ukrytý v plastovom tele a na záchyt záveru je použitý kalený lisovaný plech. Ergonomicky tvarovaná rukoväť sedí pohodlne v malých aj veľkých rukách, a čo je podstatné - nešmýka sa. Na pažbičke sa nachádza aj otvor pre opierku, čo určite poteší mnohých strelcov. Na testovanej zbrani sa nachádza klasická obojstranná poistka a samozrejme, že nechýba ani úderníková poistka proti samovoľnému výstrelu pri páde zbrane. Nakoľko Grand Power s.r.o. chce ísť do tendra na výber zbrane pre policajné zložky, bude K100 potrebovať systém vypúšťania bicieho kohúta, preto sme kontaktovali konštruktéra, ktorý nám na túto otázku odpovedal, že K100 s týmto systémom je už vo výrobe, čím splnil poslednú podmienku zúčastnenia sa na výbere zbrane. Keď sme už odskočili do budúcich plánov firmy Grand Power spomenieme ešte, že sa pripravuje aj verzia Compact, pištole v kalibroch .40 S&W a .45 ACP. No ale poďme späť k našej recenzii. Teraz si zoberieme na mušku pevné trojbodové mieridlá s bielou linkou. Tu treba povedať, že sú to základné mieridlá, ktoré možno nebudú vyhovovať každému strelcovi. S výmenou nie je problém, a ak budete chcieť kľudne si môžete dosadiť napr. trítiové mieridlá.

Image


Spúšťový mechanizmus:

Spúšťový mechanizmus je jedinečný. Každý strelec ocení pomerne krátky chod spúšte (dá ešte skrátiť) a to nielen pri rýchlej streľbe. Páčila sa nám aj streľba v režime DA (iba 34 N), ktorá bola plynulá a bez prepadu. Pri režime SA sme namerali odpor 25 N, ktorý sa dá znížiť až na hodnotu 15 N.

 

Image

No a ako obstála K100 na strelnici?
Nedočkaví sme išli vyskúšať správanie sa zbrane a jej presnosť na strelnicu. Na test sme používali takmer výlučne strelivo 115gr. Sellier&Bellot FMJ, ale pre objektivitu sme použili aj strelivo značiek PS a PMC. Zbraň sme dôkladne namazali a už po prvých ranách sme vedeli, že pištoľ K100 má aj vďaka spôsobu uloženia hlavne dobrú presnosť s minimálnymi vertikálnymi odchýlkami od zacielenia. Vďaka spomínanému nízkemu odporu bola príjemná streľba aj cez DA. Asi najpodstatnejší pre strelca je spätný ráz svojho "miláčika". K100 ho má veľmi prijateľný, čiže môžeme s určitosťou povedať, že nekope a dokonca aj s ťažkými nábojmi S&B Subsonic je streľba pohodlná.

 

Image

 


Výsledky presnosti:
Zbraň je pomerne presná, čo určite využijú začínajúci strelci súťaží IPSC. Na 15 metrov sme sa zmestili do rozptylu 5,7 cm a z 25 metrov nám to "padalo" do rozptylu cca 7,9 cm. Tiež sme zbraň skúšali aj zo vzdialenosti 50 metrov, kde sme v pohode dokázali trafiť siluetu postavy. Pripomíname, že sme strieľali obojručne v stoji bez opory vždy po 5-tich ranách. Za zmienku stojí aj výsledok jedného nášho člena redakcie, ktorý sa na vzdialenosť 30 metrov trafil taktiež piatimi ranami do rozptylu 7,3 cm, ale ako sám objektívne priznal, bolo to skôr šťastie ako strelecké umenie. Nič na tom ale neznižuje preukázateľnú presnosť zbrane.
Testovacia zbraň vyrobená v prvej sérii mala iba jedinú chybičku krásy a to, že asi 2-krát sa samovoľne spustil záver pri vyberaní prázdneho zásobníka zo zbrane. Ale ako výrobca poznamenal, stačí prehĺbiť vybranie na závere, do ktorého zaskakuje záchyt záveru. Na margo toho ešte poznamenal, že v druhej sérii je táto chybička krásy už odstránená! No napriek všetkému sme počas testu vystrelili viacej ako 800 nábojov, bez vážnejšej technickej závady. A môžeme povedať, že K100 splní všetky vaše očakávania výbornej zbrane či už na osobnú obranu, ozbrojené zložky alebo pre strelcov IPSC. Pre ozbrojené zložky budú na požiadanie dodávané K100 s možnosťou streľby dávkou dvoch rán.

 

Image

 

Záverom...
Zo snahy firmy Grand Power s.r.o. vidieť že ich výrobky budú mať podľa všetkého väčšiu šancu konkurencie - schopnosti oproti už Slovenskej legende Arrow, ktorej sa vyrobilo cca 1700 ks. Nebýva u nás pravidlom heslo "Za málo peňazí veľa muziky", ale čo sa týka K100 tak to plne platí. Za 16 000 Sk (14 000 Čk) dostanete naozaj kvalitnú pištoľ.
Ako sme už v článku spomínali, K100 sa stáva vážnym konkurentom do tendra ku dvojici CZ 75 Compact a Glock 17, preto sme nesmierne zvedaví ako dopadne konečný výber zbrane pre ozbrojené zložky.

Image

Technické parametre: 

Kaliber: 9mm Luger
Celková dĺžka: 202,5 mm
Dĺžka hlavne: 108 mm
Kapacita zásobníka: 15 nábojov
Hmotnosť: 820 g
Cena: 16 000 Sk

 

Image

 

Image

 

Autor: Mário Adamík