Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

6,35 mm Browning - ženské zbrane

V roku 1906 geniálny John Moses Browning pri svojej spolupráci s belgickou zbrojovkou Fabrique National sídliacej v Herstale skonštruoval miniatúrnu pištoľ FN 1906 vhodnú do vrecka pánskej vesty, alebo do dámskej kabelky, čím sa zrodila úplne nová kategória automatických pištolí. Pre túto novú minizbraň skonštruoval i vlastné strelivo, ktoré sa doteraz vyrába pod označením 6,35 mm Browning, alebo .25 Auto. Tieto náboje boli výkonnejšie ako vtedajšie revolverové strelivo podobného kalibru, keďže boli plnené bezdymným prachom.
Aj keď odborná literatúra zaoberajúca sa zbraňami a sebaobranou tento kaliber v súčasnosti zavrhuje, náboj a zbrane v ňom boli, najmä v medzivojnovom období, streleckou verejnosťou vnímané ako ideálne pre sebaobranné účely. Mnohé konštrukcie týchto pištoliek, alebo časti ich mechanizmov boli často prevratné. Napríklad, v mechanizme zbrane Little Tom českého konštruktéra Tomišky, sa po prvý krát objavilo spúšťové napínanie u automatických pištolí.
Všetky zbrane kalibru 6,35 Browning majú jeden spoločný znak. Vzhľadom na nízky výkon streliva funguje ich záverový mechanizmus na princípe dynamického záveru. O ich neklesajúcej obľube svedčí i fakt, že ich vyrábajú rôzni výrobcovia a - podľa všetkého - ich ešte aj dlho vyrábať budú. Za všetkých môžeme spomenúť taliansku Beretu, českú zbrojovku z Uherského Brodu i brazílsky Taurus. Svetoví výrobcovia streliva majú tento kaliber jednostaj vo svojom sortimente.
Na pultoch našich predajcov sa v súčasnosti dá nájsť pestrá paleta rôznych použitých zbraní. Výhodou veľkej väčšiny týchto pištolí je, že sa z nich strieľalo pomerne málo. I keď sú niektoré už v dôchodkovom veku, stále vyzerajú dobre. Slúžili svojim majiteľom ako určitá morálna opora, či už doma, alebo pri nosení. Veľkosťou vskutku pripomínajú hračky, či lepšie povedané, vreckový zapaľovač, ale posúďte sami, čo tieto "miniatúry" dokážu!
Tento článok chceme postaviť tak trochu ako prierez konštrukciami jednotlivých zbraní, ich parametrov, ovládateľnosti, nevynechajúc ani naše pocity pri praktickej skúške na strelnici. Porovnávali sme pištole ASTRA Cub, ČZ 45, ČZ 92, DUO, FN Baby a Taurus PT25. Každá z nich bola niečím zvláštna a o niečo inak sa ovládala. Technické parametre sme zahrnuli do tabuľky č.1

FN Baby je z testovaných zbraní azda najslávnejšia, najmenšia i najľahšia. Jej predchodca je nemenej slávny Browning 1906. Pištoľ bola celá počernená, s prekrásnou povrchovou úpravou.
Pri rozborke vyberieme najprv zásobník, skontrolujeme, či v nábojovej komore neostal zabudnutý náboj. Stiahneme záver o čosi vzad tak, aby výstupok na páčke poistky zapadol do vybrania na spodnej ľavej strane záveru, čím ho páčka poistky aretuje. Následne pootočíme hlavňou v smere hodinových ručičiek. Tým sa uvoľnia (upevňovacie?) drážky hlavne z drážok v tele pištole. Potom uvoľníme poistku, záver i s hlavňou stiahneme vpred. Vyberieme hlaveň, zo záveru úderník s bicou pružinou a z prednej strany tela zbrane vytiahneme predsuvnú pružinu.

Image


Rozborka nám odhalí vzorne opracované vnútorné plochy pištole. Hlaveň so šiestimi pravotočivými drážkami, podobne ako celá zbraň, má veľmi pekné opracovanie. Je zvláštne, že konštruktéri použili dve predsuvné pružiny dvoch rôznych priemerov, navlečené jednu do druhej na spoločnom vedení. Je to zrejme nutnosť, vzhľadom na nízku hmotnosť dynamického záveru.
Z bezpečnostných prvkov uplatnili konštruktéri manuálnu poistku, umiestnenú na ľavej strane pištole. V polohe zaisťujúcej zbraň je ňou spúšť blokovaná a taktiež sa nedá natiahnuť záver. Zásobníková poistka zase zabezpečuje, že bez zasunutého zásobníka sa zbraň nedá spustiť. Ďalší prvok bezpečnosti je výstražník - výstupok na zadnej strane úderníka, ktorý, keď je úderník napnutý, prechádza zadnou časťou záveru.
Strelecká pripravenosť zbrane sa dá zistiť pohľadom i hmatom. Pažbička pištole má čierne plastové črienky, s jemným rybinovým zdrsnením. Horné časti črienok nesú názov Browning .Tento nápis nasvedčuje, že pištoľ bola pôvodne určená na americký trh. Európske modely niesli známe logo FN (je zaujímavé, že nami skúšaná zbraň mala vyrazenú francúzsku preberaciu značku St. Etiene).
Mieridlá sú pevné, veľmi jemné. Plocha záveru medzi mieridlami tvorí lištu s hustým antireflexným ryhovaním. Záchytka zásobníka je umiestnená na spodnej strane rukoväte. Samotný zásobník je celokovový, vybavený na bokoch inšpekčnými otvormi. Plnenie zásobníka nevyžaduje silu. Náboje sa vkladajú ľahko. Aj záver zbrane sa napína bez vynaloženia väčšej sily. Jemná ženská ruka to zvládne bez opätovnej návštevy nechtového štúdia.
Pri streľbe sa pištoľ, vzhľadom na svoju nizučkú hmotnosť, správa nanajvýš kultivovane. Držanie je zaujímavé, na rukoväť sa zmestí nanajvýš jeden a pol prsta strelcovej ruky. Presnosť zbrane je až udivujúca, päť ranová položka na desať metrov mala priemer 73 mm. Azda je to aj spúšťou s príjemnou charakteristikou a nízkym odporom. Jej jazýček bol široký 5 mm s dĺžkou chodu tiež 5 mm. Pri streľbe sa vyskytla jediná porucha, keď sa pri podaní posledný náboj vzpriečil. Táto zbraň zaujme hlavne zberateľov, milovníkov zbraní.

DUO (širší test zbrane a foto si môžete prečítať tu!) je veľmi známa pištoľ, jej názov sa skladá z mien Dušek - Opočno. Nami testovaná zbraň bola v dobrom stave s prekrásnou povrchovou úpravou. Jej počernený povrch dokonca v určitom uhle pohľadu mal modrý nádych.
Konštrukčne je veľmi podobná predchádzajúcej pištoli. Má jednočinný SA spúšťový a bicí mechanizmus s priamobežným úderníkom. Z bezpečnostných prvkov sa použila manuálna poistka umiestnená na ľavej zadnej časti zbrane, ktorá slúži zároveň ako aretácia záveru pri rozborke pištole. Zbraň má i zásobníkovú poistku.
Rozborka je veľmi podobná FN Baby. Po nej však vidno, že vnútorné plochy zbrane nesú výraznejšie stopy po strojnom obrábaní. Hlaveň má šesť pravotočivých drážok. Záchyt zásobníku je na spodnej strane rukoväte zbrane. Zásobník je celokovový s piatimi inšpekčnými otvormi. S jeho plnením sme nemali žiadne ťažkosti. Záver sa napína ľahko, vďaka dobrému zdrsneniu v jeho zadnej časti. Pištoľ mala plastové črienky.
Držanie zbrane je o čosi lepšie, ale dva prsty dajú na rukoväť iba ľudia s výrazne menšou rukou. Streľbu z pištole charakterizoval príjemný spätný náraz. Mieridlá, vo forme rovnobežnej drážky, sú ťažšie čitateľné, ale vyhovujú najmä pri pudovej streľbe, na ktorú je táto zbraň určená. Päť ranová položka na 10 m mala priemer 131 mm. Spúšť mala skoro bodovú charakteristiku a nízky odpor.

ČZ45 a ČZ92 sú konštrukčne i parametrami zhodné zbrane. Vychádzajú z úspešného modelu ČZ 36. Bicí mechanizmus týchto zbraní pracuje na princípe vonkajšieho kohúta. Spúšť je rýdzo dvojčinná DAO. Z bezpečnostných prvkov je u týchto pištolí uplatnená len zásobníková poistka a vysoký odpor spúšte s dlhou dráhou. Podrobnejšie sa budeme venovať typu ČZ 92. Túto najmenšiu pištoľ z ponuky uhersko-brodskej zbrojovky sme na vykonanie testu obdržali úplne novú v satinovanej povrchovej úprave, čo dalo zbrani skutočne estetický vzhľad. S jej chrómovomatným povrchom pekne kontrastovala počernená spúšť a bicí kohút. Rozborka zbrane je pomerne komplikovaná, kvôli tomu, že jednou rukou treba napínať záver, druhou rukou jemne natáčať hlaveň a hľadať miesto, kde ju možno otočiť. Keď sa to konečne podarí, záver i s hlavňou sa stiahnu smerom vpred a vyberie sa predsuvná pružina. Vnútorné plochy pištole sú bez výraznejších stôp po frézovaní. Hlaveň má klasický vývrt so šiestimi pravotočivými drážkami. Záchytka zásobníka je umiestnená na spodnej časti pištole, ale v katalógu vidieť už modifikovaný model s tlačidlom vypúšťania zásobníka umiestneným na ľavej strane pištole tesne za lúčikom. Črienky pažbičky sú z čierneho plastu s vyhovujúcim zdrsnením. Mieridlá zbraň nemá, na vrchu záveru je iba vyfrézovaná pozdĺžna drážka.

Image


Pištoľ má veľmi hladké oblé tvary. Bicí kohút je v zadnej časti záveru dokonale zapustený, takže pri tasení sa nemá čo zachytiť o strelcov odev. Zásobník má kovový so siedmimi obojstrannými bočnými otvormi, pekne a čisto opracovaný. Pri plnení zásobníka užívateľ nenarazí na žiadne ťažkosti. Všetkých osem nábojov možno vsunúť veľmi dobre. Ťažkosti sa objavili iba pri napínaní záveru, pretože zdrsňujúce drážky v zadnej časti záveru pri povrchovej úprave trochu "napučali", stali sa oblými. Mali sme väčšie problémy pri obťahovaní zbrane vlhkou rukou. Ženy to riešili svojsky - celou rukou chytili záver z vrchnej časti a tak ho napli. Streľba je príjemná spätný náraz skoro zanedbateľný. To, že sa dá pištoľ chytiť dvoma prstami (u žien i troma), teda pevnejšie, umožňuje i streľbu viacerých rán v rýchlom slede, čo robí z tejto zbrane nie len bábätko zbrojného priemyslu, ale skutočný prostriedok osobnej ochrany. Na vzdialenosť 10 m sme dosiahli najlepší rozptyl s priemerom 82 mm.
Dráha spúšte je bezmála 12mm. Táto pištoľ svojou veľkosťou i ovládaním je vhodná do kabelky, alebo skutočne zapadne do vrecka pánskeho saka. Užívateľ sa nemusí obávať, že pištoľ v dôsledku nízkeho odporu spúšte "sama vystrelí".

Astra Cub je vyrábaná rovnomenným, v súčasnosti už tradičným španielskym výrobcom, ktorého história siaha až do roku 1908. Táto minizbraň vyzerá ako mláďa veľkej služobnej zbrane. Bicí mechanizmus pištoľky pracuje na princípe vonkajšieho kohúta. Spúšťový mechanizmus je jednočinný. Zbraň mala veľmi pekný satinovaný povrch. Z bezpečnostných prvkov môžeme menovať manuálnu a zásobníkovú poistku, prípadne plávajúci úderník. Ovládacie prvky ako poistka a vypúšťanie zásobníka sú umiestnené na ľavej strane pištole. Záver z vrchnej časti nesie mechanické mieridlá s dĺžkou zámernej 78 mm. Rozborka je zhodná s vyššie uvedenými postupmi. Zásobník je celokovový s bočnými podlhovastými otvormi. Pri streľbe sa táto pôvabná pištoľ správala dámsky - t.j. s vystupovaním a príkladným správaním. Na terči vo vzdialenosti 10 m sme namerali rozptyl 56 mm. Spúšť mala veľmi krátky chod, čo sa prejavilo na výsledku streľby.

Image

Taurus PT25 je moderná sebaobranná pištoľ s oceľovým záverom a telom z ľahkej zinkovej zliatiny s počerneným povrchom. Bicí mechanizmus používa vonkajší kohút. Spúšťový mechanizmus je rýdzo dvojčinný DAO. Ovládacie prvky - vypúšťanie zásobníka, vyklápanie hlavne pre vloženie prvého náboja a manuálna poistka sú umiestnené na ľavej strane zbrane (mimochodom, nápad vložiť prvý náboj do hlavne použil belgický konštruktér Niclas Pieper u pištolí nesúcich jeho meno a neskôr sa uplatnil i pri konštrukcii modelového radu pištolí Steyr 1909). Z bezpečnostných prvkov môžeme menovať ešte zásobníkovú poistku, ktorá pri vyňatom zásobníku blokuje spúšť.
Rozborka je veľmi jednoduchá: vybrať zásobník, skontrolovať nábojovú komoru, vyklopiť hlaveň, stiahnuť záver smerom vzad, z prednej časti vyklopiť záver dohora a napokon ho stiahnuť z tela zbrane. Aj vnútorné plochy sú na zbrani čisto opracované. Hlaveň má šesť pravotočivých drážok. Je určitou zvláštnosťou, že pištoľ nemá vyťahovač. Zbraň má pažbu z ušľachtilého dreva opatrenú jemným rybinovým zdrsnením. Ergonomická rukoväť sa drží veľmi dobre, lebo plastové dno zásobníka tvorí oporu pre malíček strelcovej ruky. Mieridlá sú mechanické - pevné.

Image


Pištoľ sa nabíja veľmi jednoducho, do vyklopenej hlavne sa vloží náboj, potom sa zasunie zásobník a stačí už len stláčať spúšť. Ocenia to najmä užívateľky.
Streľba z pištole je veľmi príjemná. I niekoľko výstrelov zo zbrane v rýchlom slede za sebou je možné umiestniť do približne rovnakého miesta. Pri streľbe sme zaznamenali jedinú poruchu, keď sa nepodarilo odpáliť náboj. Bolo to však vinou streliva, nie zbrane samotnej. Z tejto pištole sme zaznamenali najmenší rozptyl 43 mm. Spúšť mala dlhý chod - 26 mm. Vzhľadom na veľkú kapacitu zásobníka a celkovú ergonómiu pištole môžeme smelo povedať, že je vhodná ako prostriedok sebaobrany. Šírkou rukoväte je skôr predurčená na nosenie v puzdre, ale bezproblémovo sa zmestí i do vrecka vrchného ošatenia. Keďže nemá žiadne ostré hrany, určite sa pri tasení nezachytí a nepripraví svojmu majiteľovi "horúce chvíle". Na margo nosenia voľne zasunutej pištole, efektne za opaskom, môžem dodať, že nie je nič smiešnejšie, lepšie povedané trápnejšie, ako keď majiteľovi vypadne pištoľ pri vystupovaní z auta tak, že mu prepadne nohavicou.

Walther 9 je z testovaných zbraní najmenšia s najnižšou hmotnosťou. Táto pištoľ bezosporu patrí k legendárnym zbraniam firmy Walther. Nám sa podarilo požičať jeden exemplár tejto miniatúry, len bohužiaľ zbraň nemala pôvodný povrch, ale dostala novú povrchovú úpravu zrejme pochrómovaním. Všetky nápisy na jej povrchu dostali určitý neostrý nádych. Pištoľ má jednočinnú spúšť ovládajúcu priamobežný úderník. Z bezpečnostných prvkov má zbraň manuálnu poistku umiestnenú na ľavej strane. Jej obsluha je trochu problematická. Zadná časť úderníka tvorí výstražník, ktorý vystupuje zo zadnej časti záveru, ak je zbraſ pripravená k streľbe. Na vrchnej časti záveru sú umiestnené pevné mieridlá. Rozborka pištole je veľmi jednoduchá. Vybrať zásobník, skontrolovať, či v zbrani nie je náhodou zabudnutý náboj. Nechtom, alebo hrotom drobného skrutkovača treba nadvihnúť jazýček zaisťujúci vedenie úderníka v zadnej časti pištole. Po zatlačení tohto prvku vyskočí smerom vzad tento segment. Umožní to stiahnuť záver mierne vzad a v tejto polohe ho vyklopiť smerom nahor. Následne je ho možné stiahnuť z rámu zbrane.

Image

Zo záveru sa potom dá vybrať úderník bicou pružinou. Následne sa uvolní hlaveň s predsuvnou pružinou. Úroveň opracovania vnútorných plôch iba potvrdzuje vysokú kvalitu odvedenej práce. Hlaveň má šesť plytkých pravotočivých drážok. Zbraň bola opatrená čiernymi plastovými črienkami s jemným rybinovým zdrsnením. Je zaujímavé, že tiahlo spúšte je umiestnené z vonkajšej pravej strany rámu a prechádza popod pravú črienku rukoväte. Zásobník je celokovový s kapacitou šesť nábojov. Zo zásobníkovej šachty sa vyťahuje problematicky. Je potrebné zároveň tlačiť na záchyt zásobníku a nechtom druhej ruky zásobník vyťahovať. Streľba z pištole na nás urobila príjemný dojem. Držať túto zbraň dvoma prstami dokáže skutočne iba človek s veľmi malou rukou. Odpor spúšte uvádzame v tabuľke. Dráhu spúšte sme namerali 4mm. Jej chod bol príjemný a hladký. Napriek jej veľmi nízkej hmotnosti bol spätný náraz príjemný. Na 10m vzdialenosť sme dosiahli rozptyl 87mm. Táto zbraň osloví najmä zberateľov, prípadne milovníkov histórie. Jej použitie na sebaobranné účely je viac ako polemické.

Aby bolo možné jednoznačne stanoviť hodnoty rozptylu, strieľal z uvedených zbraní jediný strelec s majstrovskou triedou. Strieľalo sa jediným strelivom dostupným na našom trhu, t.j. od českého výrobcu Sellier & Bellot.
Druhú časť nášho testu sme zamerali na meranie rýchlostí striel vystrelených z jednotlivých zbraní. Výsledky sú zahrnuté v tabuľke č.2
Ako perličku a čerešničku na torte sme na koniec testu usporiadali strelecké preteky, na ktorých sa strieľalo na 10 m vzdialený terč 50/20. Každý súťažiaci mal osem nábojov. Hodnotilo sa päť najlepších zásahov. Poradie si strelci žrebovali.
Strelci na súťaži strieľali tak, aby podali čo najvyšší výkon. Záležalo im na každej vypálenej rane. Je jednoznačné, že víťazom pomohli najmä mieridlá umiestnené na zbraniach strelcov, ktorí zaujali horné miesta tabuľky. Poslednou perličkou bolo, keď sme z pištole FN Baby vystrelili starostlivo mierenú ranu na 25 m. Čuduj sa svete, bola to osmička na 6 hodine!
Ani v dnešnej dobe netreba tieto zbrane podceňovať. V ruke skúseného strelca sa stávajú plnohodnotnými pomocníkmi pri sebaobrane. Hodia sa najmä dámam. Majiteľky pri výstrele z nich nemusia mať strach z veľkého hluku, ani o svoje zdravie pri nekontrolovateľnom spätnom náraze. Účinnosť sebaobrany však spočíva v pravidelnom tréningu. Nestačí, ak držiteľ zbrane má sebauspokojenie, vyvolané tým, že mne sa nič nemôže stať, ja mám pištoľ. Starí strelci hovorili jednu múdrosť: Čím menší kaliber zbrane nosíš, tým lepším strelcom musíš byť!
Cieľom nášho článku bolo rozšíriť obzor našich čitateľov o skúsenosti s týmito malými a trochu opovrhovanými zbraňami. Mnohí naši čitatelia určite majú svoje vlastné "šesťtridsaťpäťky", potvrdia alebo vyvrátia naše hodnotenie.
Na záver chceme poďakovať firme DEAS s.r.o. za zapožičanie niektorých zbraní, pánovi Gürthovi za poskytnutie meracích hradiel, ako aj našim priateľom, ktorí neváhali obetovať svoj voľný čas a pomohli uskutočniť tento test.

Tabuľka č.1:

typ zbrane

SA/DAO

dĺžka

šírka

výška

hmotnosť

kapacita

dĺžka hlavne

odpor spúšte

ČZ 92

DAO

123

21

92

400

8+1

64

40

ČZ 45

DAO

122

18

92

400

8+1

64

25

DUO

SA

115

24

78

390

6+1

53,3

8

Astra Cub

SA

112

22

85

340

7+1

57

15

FN Baby

SA

114

21

73

260

6+1

53,3

10

PT 25

DAO

133

28

110

375

10+1

70

25

 Tabuľka č.2:

 

ČZ 92

ČZ45

DUO

Astra Cub

FN Baby

Taurus PT25

priemerná rýchlosť v m/s

212,8

218,49

194,8

206,2

188,7

193,8

energia v J strela 3,3 g

74,71

78,76

62,61

70,15

58,75

61,97

Autor článku: Ing. T. Šramek
! článok je chránený autorským zákonom !
foto: zo stránok internetu