Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

K100 - druhá séria

Image 
Nemohli sme odmietnuť pozvanie p. Ing. Kuracinu vidieť na vlastné oči pištoľ K100 z novej vyrobenej série, tak sme si ju išli pozrieť priamo do výroby. Nová vyrobená séria (500 ks + 500 ks vo výrobe) má oproti overovacej vychytané všetky predchádzajúce malé nedostatky a má čosi aj navyše. Takže poďme si pekne poporiadku popísať všetky zmeny v novej sérii.
Najväčšia zmena sa dotkla mieridiel, ktoré sú už trojbodové s bielymi bodmi s perfektnou čitateľnosťou aj za šera. Mieridlá sú oproti overovaciemu typu trošku vyvýšené, čím sú lepšie čitateľnejšie aj pri spustenom kohútiku. Pripomenieme ešte že zadné mieridlá si viete sami trošku nadstaviť posunutím po uvoľnení skrutky.
Image 
Ďalšou výraznou zmenou k lepšiemu je nové potiahnutie záveru karbooxin-nitritáciou. Je to obdobné potiahnutie ako na Glocku s tým, že tu je táto vrstva hrubšia. Záver je takto príjemne hladký, lesklý a má vynikajúce klzné vlastnosti pri vyťahovaní zbrane, klzné vlastnosti sú natoľko vynikajúce, že na závere nestávajú ani kvapky vody po namočení. Čo sa týka záveru tak je na ňom ešte jedna zmena a to hlbšie vybranie proti samovoľnému spusteniu záveru. Túto vlastnosť sme patrične aj otestovali a môžeme konštatovať, že záver sa pri manipulácií so zbraňou ani raz samočinne nespustil.
Inovácii sa nevyhlo ani tlačítko vypúšťania zásobníka, ktoré už nie je z umelej hmoty ale je nerezové (je možnosť vybrať si aj oceľové čiernené), čo dáva zbrani lepší vzhľad a čo je podstatnejšie nemá chod naprázdno kvôli novému vybraniu tlačítka, ktoré je teraz valcovité (v prvej sérii bolo umelé a vybranie bolo ostré do do tvaru "V").
Keď sme už pri vzhľade zbrane nesmieme zabudnúť na krásny popis zbrane laserom, kde dokonca aj overovacia značka štátnej skúšobne je vytlačená laserom do zlatista.
Image 
No a čo dodať na záver?
Jednoznačne môžeme pochváliť konštruktéra, ktorý všetky pozbierané pripomienky z predaja overovacej série nezahodil za hlavu ale promptne ich vyriešil k spokojnosti zákazníka a tak majitelia K100 z novej série dostanú naozaj perfektne spoľahlivú zbraň bez akýchkoľvek nedostatkov. No a aby sme na záver nezabudli - konštrukcia zbrane ostala nezmenená a nový majiteľ dostane oproti predchádzajúcej sérii už zabehnutú zbraň!

Technické parametre:

Kaliber: 9mm Luger
Celková dĺžka: 202,5 mm
Dĺžka hlavne: 108 mm
Kapacita zásobníka: 17 nábojov
Hmotnosť: 820 g

Image 

POZNÁMKA :
Majitelia zbraní z overovacej série si môžu mieridlá a aj nové vypúšťacie tlačítko doobjednať. Taktiež pištoľ K100 z overovacej série sa týmto stáva výhodným zberateľským artiklom nakoľko originál je vždy originál!?!

autor: Ing. Mário Adamík