Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

DUO 6,35 mm

Image
 
Keďže sme sa väčšinou zaoberali pištoľami väčšieho kalibru, je na čase opísať aj nejakú často používanú, osvedčenú, malú pištoľku DUO ( F. Dušek, Opočno) kalibru 6,35 mm. Vlastním ju aj ja a som s ňou mimoriadne spokojný. A prečo? Nuž dôvodov je viac. Tým najhlavnejším je jej veľkosť - vlastne "malosť", pre ktorú si ju môžem pohodlne vložiť do vrecka na nohaviciach a taktiež pre jej nízku hmotnosť 390 g. Túto vlastnosť ocenilo a ešte ocení mnoho strelcov, hlavne v letných mesiacoch, keď nenosíme kabát a je problémom nepozorovateľne ukryť nosenú zbraň. Aj keď mnohí so mnou nesúhlasíte, že kaliber 6,35 mm nie je to pravé na obranu, no niekedy na zastrašenie útočníka v pohode postačí aj výstrel z tejto 115 mm dlhej zbrane.
 
Image
Konštrukcia zbrane:
Image

Zbraň je celá z nerezovej ocele, na ktorej ani po 58 rokoch nevidno žiadne stopy minulosti (opotrebovania). Strieborný vzhľad zbrane dopĺňajú dve čierne plástové črienky s iniciálkami DUO v kruhovom výreze spojené skrutkou. Na ľavej časti sa nachádza manuálna poistka, ktorá je jedinou bezpečnostnou poistkou, a ktorá zároveň slúži ako aretácia záveru pri rozoberaní zbrane. Na závere by sme ťažko hľadali tradičné trojbodové mieridlá, nájdeme tu len drážku pozdĺž celého záveru, ktorá je pre presnú streľbu dosť ťažko čitateľná ( zamierenie nám trošku potrvá ), ale pre pudovú streľbu pre ktorú je táto pištoľ určená to plne vyhovuje. Aby sme sa dostali do vnútorností zbrane musíme je rozobrať nasledovným spôsobom. Vytiahneme zásobník, natiahneme záver do bezpečnostnej poistky, pootočíme hlaveň tak aby sme videli jej zachytávacie drážky vo vyhadzovacom okienku, potom už len stačí uvoľniť poistku a záver s hlavňou a pružinami samovoľne pustí smerom dopredu. Pri rozobratí zbrane môžeme pozorovať nie príliš jemné opracovanie všetkých nerezových častí okrem 6 drážkovej 53,3 mm dlhej hlavne, ktorá je celkom pekne opracovaná. Súčasťou zbrane je samozrejme aj zásobník pre šesť nábojov, ktorý sa zo zbrane ľahko vytiahne po odsunutí zásobníkovej poistky aj vďaka vysunutému lisovanému plechu do prednej časti, ktorý pri vyberaní výborne poslúži. Na zásobníku môžeme pozorovať päť kontrolných otvorov pre vizuálne naplnenie stavu zásobníka. Plnenie zásobníka prebieha ľahko a ani posledný šiesty náboj nekladie veľký odpor pri zasúvaní.

Činnosť zbrane:

 Image

 
Čo sa týka spúšťového a bicieho mechanizmu je to jednočinný SA režim s priamobežným úderníkom a bodovou spúšťou, kde necítiť takmer žiaden chod naprázdno. Priemerný odpor spúšte je vďaka režimu SA nízky približne 8 - 10 N. Zbraň sa naťahuje pomerne ľahko a nie je k tomu treba ani vrúbkovanie zadnej časti záveru. Bez problémov ho natiahnete pri úchope hociktorej aj nevrúbkovanej časti záveru.

Streľba z pištole DUO:
Tak ako je to takmer pri všetkých zbraniach tohto kalibru je spätný ráz minimálny. Pri uchopení sa asi zbytočne budete snažiť uložiť dva prsty pod spúšť - toľko priestoru tam nieje, stačí si ponechať pod spúšťou jeden prst a ďalšie dva volne uložiť pod zásobník. Na prekvapenie sa dá na 10 m dosiahnuť pekný nástrel zhruba okolo 10 cm. Ak vám zbrojár namontuje pevné mieridlá môžete dosahovať vynikajúce nástrely okolo 7-8 cm.

 

Image

 

A čo na záver?

Nuž treba povedať, že DUO 6,35 už nepatrí medzi novinky ale na svoju dobu to bola a podľa mnohých strelcov ešte aj je nesmierne vydarená záložná zbraň vhodná pre obranu. DUO má dobré využitie aj u nežných polovičiek kvôli hmotnosti a priaznivým rozmerom. Cena tejto recenzovanej zbrane by sa pohybovala okolo 3800 Sk nakoľko je vo veľmi dobrom technickom stave.

Model DUO 6,35
Spúšťacia funkcia SA
Dĺžka hlavne 53,3 mm
Dĺžka, šírka, výška 115 x 24 x 78 mm
Hmotnosť 390 g
Mieridlá formou drážky
Pažbičky polymér
Kapacita zásobníka 6+1 nábojov
Konečná úprava nezer
Cena 3000 Sk

 

!! Upozornenie !!: článok a fotografie podliehajú autorským právam. Akékoľvek kopírovanie je zakázané!
autor a foto: Ing. Adamík