Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

HK P2000

Image 

Firma Heckler a Koch je naším strelcom známa svojou technickou originalitou, nekonvenčnosťou, ale predovšetkým vysokou kvalitou a úžitkovou hodnotou svojich výrobkov. Čitateľskú verejnosť sme pravidelne oboznamovali s výsledkami našich testov rôznych modelov úspešných pištolí HK USP. Konštruktéri pri práci na novom modely vychádzali z podkladov nemeckej policajnej akadémie o podobe vhodnej 9mm služobnej zbrane. Svojimi vonkajším vzhľadom vzdialene pripomína pištoľ Walter P 99, ale konštrukčne sú tieto zbrane úplne odlišné. Najnovším prírastkom do rodiny pištolí HK je model HK P2000, ktorú sme zobrali pod drobnohľad redakčných testov. Veľkosťou pištoľ HK P2000 vychádza už z osvedčenej zbrane HK USP Compact, s ktorou má veľa spoločného, ale dostala nové oblejšie tvary. Zbraň je určená najmä pre policajné účely a jej celkový design je tomu úplne prispôsobený. Pištoľ má čisté tvary, obojstranné uloženie ovládacích prvkov, bez výstupkov, ostrých hrán, ktoré by sa mohli zachytiť o odev strelca pri tasení. Rám zbrane je vyrobený z húževnatého čierneho plastu vystuženého mikroskopickými sklenými vláknami s kovovými záliskami na vedenie záveru a uloženia zadnej časti nosiča vratnej pružiny - uzamykacej kulisy.
Už na prvý pohľad je totožný Brovningov systém uzamknutia a odomykania výkyvnej hlavne zapadnutím zosilnenej hranatej zadnej časti do vyhadzovacieho okienka a šikmou kulisou pod nábojovou komorou. Nezmenila sa veľkosť a tvar lúčika, páky záchytu záveru, ovládanie a umiestnenie vypúšťača zásobníka, bicí kohút, spúšť i zásobník. Po rozbore pištole (rovnaké ako HK USP) zistíte použitie totožnej kovanej hlavne s polygonálnym vývrtom ako aj vratnej pružiny vinutej z drôtu obdĺžnikového prierezu ako aj jej silonové vedenie. Bol ponechaný aj osvedčený systém blokácie zápalníka. Veľmi dobre je vyriešená kombinácia materiálov plast - kov. Tento detail je dobre vidieť na jazýčku spúšte i pri páčke vypúšťania zásobníka.
Čím sa však pištoľ od svojho predchodcu líši? V prvom rade je to mäkší tvar zbrane, ostré hrany sú zaoblené. Oproti svojej predchodkyne nemá žiadnu manuálnu poistku, a je ihneď prispôsobená ako pre praváka tak pre ľaváka. Páka záchytu záveru je obojstranná napríklad ako u pištole ČZ 85. Rukoväť dostala kvalitnejšie a jemnejšie zdrsnenie a lepšie ergonomickejšie tvary. Veľkou výhodou je vymeniteľná zadná strana rukoväte. Výrobca dodáva pištoľu s dvomi takýmito vymeniteľnými dielmi. Štandardne je montovaná stredná veľkosť M. Podľa veľkosti ruky si môže každý individuálne upraviť úchop. Zásobníky sú opatrené gumenými pútkami, ktoré zároveſ slúžia ako opora pre malíček. Zatiaľ výrobca dodáva jeden model v kalibri 9mm Luger v štyroch verziách. Práve systémom spúšťania sa od seba odlišujú jednotlivé verzie pištolí HK P 2000. Štandardný model označený oko HK P2000 je vybavený novým systémom spúšte. Výrobca túto novinku nazval inovatívnou bezpečnostnou spúšťou s centrálne umiestnenou vypínacou pákou na strieľanie v SA/DA módusoch. Prakticky spúšť funguje ako systém so spúšťovým napínaním, kde bicie kladivo po výstrele neostáva napnuté ako pri konvenčnom SA/DA režime, ale ostáva spustené. Model HK P 2000 má na ľavej zadnej strane záveru umiestnené tlačidlo vypúšťania napnutej bicej pružiny. Ďalšie verzie P 2000(1) P2000(2) P2000(4) majú iba spúšťové napínanie s konštantným odporom 20N, 32,5N a 27,5N i stále rovnako dlhou 13,5mm dráhou spúšte. Označované sú skratkou CDA Combat Defens Action. Tieto verzie majú odstránený palečník z bicieho kohúta. Verzia P2000(3) je dodávaná s klasickou SA/DA spúšťou a vypúšťaním bicieho kladiva.
Všetky modely sú dodávané v peknej krabičke z čierneho plastu, s rezervným zásobníkom, návodom, vymeniteľnými dielmi pažby a nástrelným terčom.

Image

Zbraň sme mali možnosť preveriť aj po streleckej stránke. Test sme zamerali na preverenie funkčnosti a ovládateľnosti zbrane s použitím rôzneho druhu streliva. Náhodne sme i vybrali výrobky dvoch slovenských firiem PS Grand a.s., Považské strojárne a.s. v oboch prípadoch celoplášťové strelivo FMJ , poloplášťové strelivo fy. SaB JSP , a nakoniec prebíjané strelivo s olovenou strelou. Náboje sa vkladajú do zásobníka dobre, nie je potrebné prekonávať zvýšený odpor ani pri zasúvaní posledných kusov streliva . So všetkými použitými nábojmi pištoľ bezproblémovo fungovala, akurát pri prvom druhu spomenutého streliva jedenkrát neostal záver zbrane po vystrieľaní nábojov otvorený. Pripisujeme túto skutočnosť vade streliva ako samotnej zbrani. V režime DA je výrobcom udávaný odpor spúšte 50N a dráha 13 mm. Charakter spúšte v tomto režime bol hladký s plynulým nárastom odporu. Veľmi sme ocenili dobrý tvar jazýčka spúšte, ktorej ťahaním nebol problém prekonať zvýšený odpor. Pri streľbe s kohútikovým napínaním. teda s napnutou bicou pružinou je spúšť typická kratším chodom a strmším, plynulým narastaním odporu. Odpor spúšte bol v režime SA prijateľných 20N. Mieridlá sú kovové dobre čitateľné, zvýraznené tromi bielymi bodmi. Pištoľ sa príjemne drží. Veľmi sme ocenili aj sklon rukoväte. Podobne ako pri športových zbraniach, stačí zbraň zamieriť a mieridlá sú v jednej rovine. Je to výhoda najmä pri pudovej streľbe. Zbraň je nastrelená výrobcom na stred terča, čo je dokladované priloženým nástrelným terčom. V polohe jednoruč na vzdialenosť 25 metrov sme nemali problém udržať rozptyl od cca 7 do 10 cm. Bolo to zapríčinené aj ľudským faktorom a zrejme i kvôli kratšej vzdialenosti mieridiel. Veríme, že v lepších podmienkach /teplejšie a lepšie svetlo/ by boli výsledky o čosi lepšie. Na vzdialenosť 15 m sme namerali 5 cm zoskupenie zásahov. Pažba pištole "sedí" aj pri držaní oboma rukami. Aj pri rýchlejšej streľbe dvojranami sa zbraň správa veľmi dobre. Nemá charakteristický tvrdý spätný ráz. Vďaka konštrukcii uzamykania hlavne, i plastovému rámu, absorbujúceho časť energie sa javí výstrel z pištole veľmi príjemný a skôr mäkký. Konštrukcia vypúšťača zásobníka je dobre ovládateľná, ale kvôli svojmu zvláštnemu umiestneniu doporučujeme vypúšťanie zásobníka natrénovať. Zásobník zo zbrane sa vypúšťa veľmi spoľahlivo. Vzhľadom na to, že jeden zo strelcov mal väčšiu ruku a úchop mu menej vyhovovala, pristúpili sme k výmene zadného diela rukoväte podľa návodu. Je len škoda, že výrobca k zbrani nedodáva aj špeciálny nástroj na vytlačenie aretačného čapu. Pri hľadaní a použití náhradných nástrojov totiž môže dôjsť k poškodeniu povrchovej úpravy .
Jediným diskutabilným bodom sa nám zdal výstražník. Funkciu výstražníka plní vyťahovač, z vrchnej strany natretý výraznou červenou farbou. Prítomnosť náboja v nábojovej komore signalizuje miernym vystúpením zo záveru. Pri dobrých svetelných podmienkach farebné zvýraznenie vidno, ale indikácia streleckej pripravenosti hmatom za zhoršenej viditeľnosti je temer nemožná.
Celkovo hodnotíme pištoľ HK P2000 ako mimoriadnu, dobrú, presnú a veľmi kvalitnú zbraň. Je to špeciál určený na každodenné nosenie. Hlavnou prednosťou je jej ľudskosť. Zbraň je skonštruovaná so zreteľom na ľudské správanie v stresových situáciách. Obrovskou prednosťou je spúšťové napínanie z dôvodu možnosti opakovanej inicializácii zlyhanej zápalky náboja. Osvedčené režimy SA/DA ocenia najmä profesionálni užívatelia, ktorí sú dlhoročnou rutinou zvyknutí na zbrane s bicím kohútom. Pištoľ je priateľská i k vyznavačom aj tzv. izraelskej školy, kde je zbraň nosená bez náboja v nábojovej komore. Frézovanie na zadnej časti záveru umožní bezpečné, ľahké obtiahnutie i s vlhkou rukou.
Firma Heckler a Koch svojou pištoľou HK P2000 opäť raz vytýčila smer ďalšieho vývoja služobných zbraní na prahu 21 storočia. Veríme, že táto mimoriadna zbraň si zaslúži aj vašu pozornosť. A že to nie je zbraň Džejmsa Blonda? Nebojte sa, určite už po nej poškuľuje. Je skutočne D O B R Á!

Image


Technické parametre:

Kaliber
9mm Luger
Celková dĺžka
17,9 cm
Dĺžka hlavne
9,3 cm
Hmotnosť
700 g
Mieridlá
pevné
Kapacita
13 nábojov
Povrchová úprava
matná čierna

 

článok pripravil Tomo Šramek, foto: redakcia
- článok je chránený autorským zákonom -