Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Walter PPK/S

Image 

Ako už istotne viete, legendárny Walter pred niekoľkými rokmi zahájil úzku spoluprácu s nemenej slávnym Smith & Wessonom. Výsledkom kooperácie je produkcia celého sortimentu osvedčených veľmi kvalitných pištolí a revolverov. Obe zbrojovky v súčasnosti zaujímajú čoraz pevnejšie postavenie na svetovom trhu strelných zbraní. Náš redakčný test sa tento raz zameral na veľmi známu, ale niečím i zvláštnu pištoľ Walter PPK/S, vyrobenú v USA už spomenutou legendárnou americkou zbrojovkou (doposiaľ bol v USA známy iný výrobca týchto zbraní - firma Interarms). Spomínané zbrane firma Walter pred určitým časom prestala vyrábať.
Veľkej väčšine našich čitateľov sú známe Walterove pištole PP, či ich zmenšený variant PPK, a majú ich stále v povedomí ako určitý vzor pre malú sebaobrannú pištoľ. Vo svete ich licenčne i bez licencie vyrábali, vyrábajú a budú vyrábať. V podstate sa dá o tomto modelovom rade hovoriť ako o dáme v rokoch, ktorá stále nepotrebuje žiadny "face lifting". Modelom PPK sa dokonca pýšila aj celosvetovo známa všebytosť a nadšpión James Bond (mimochodom ostala verná značke).
Ale model PPK/S? Ako naznačuje názov, ide tiež o malú kompaktnú, primerane výkonnú pištoľ s dynamickým záverom určenú dnes výhradne na sebaobranu. Spúšťový mechanizmus zbrane pracuje v režime SA/DA. Bicí mechanizmus používa vonkajší kohútik s oblým palečníkom.
Vznik tohto zaujímavého modelu si vynútila zmena zbrojného zákona v USA (bohužiaľ nie len v zámorí sa legislatívci veľmi aktívne činia). Nová právna úprava totiž zabraňovala dovozu zbraní do USA, ak ich výška bola menšia ako štyri palce (102 mm). Keďže model PPK, mal tento rozmer menší, ďalej sa už nemohol dovážať. Vzhľadom na veľký exportný úspech sa však Walter rozhodol riešiť tento problém radikálne. Podarilo sa mu ho zvládnuť pomerne jednoducho. Použil rám z modelu PP, na ktorý umiestnil záver s hlavňou pištole PPK. Vznikol nový kríženec PPK/S (S - ako špeciál). Tým problém zmietol zo stola a dovoz na severoamerický trh mohol pokračovať. Nakoniec sa celá záležitosť s pištoľou PPK vyriešila udelením licencie firme Interarms na výrobu modelov PP a PPK. V súčasnosti prevzala túto štafetu firma S&W. Nuž aké ďalšie dieťa s menom Walter PPK/S, vzišlo z manželstva týchto slávnych rodičov?
Zbraň nám dodali v peknom transportnom kufríku z čierneho plastu, ktorý, okrem zbrane, ukrýval náhradný zásobník bez plastovej opory pre malíček, špeciálny bezpečnostný zámok pripomínajúci trochu zámku na bicykle a návod. Dodávať zbrane s bezpečnostným zámkom ako S&W považujeme za dobrú vec, zabraňujúcu jej zneužitiu najmä deťom. Aplikácia zámku je až priveľmi prostá. Voľný koniec lanka s mosadzným koncom sa jednoducho prevlečie hlavňou i vyhadzovacím okienkom v puzdre záveru a následne uzamkne. V takomto stave sa pištoľ potom odloží.
Nami testovaná zbraň bola celá z nehrdzavejúcej ocele, v lesklej povrchovej úprave s čiernymi plastovými pažbičkami. Vrchná zaoblená časť záveru bola jemne matná - antireflexná. Mieridlá boli uložené na lište, ktorá je taktiež v antireflexnej úprave. Výrobca vytvoril matný povrch tejto lišty jemnými pozdĺžnymi vlnovkami. I pri veľmi dôkladnej obhliadke sme nezbadali žiadne stopy po obrábaní. Pištoľ je skutočne veľmi pekne a dôkladne spracovaná. Po rozborke (vybrať zásobník, skontrolovať, či v nábojovej komore nie je náboj, lúčik pištole stiahnuť smerom nadol a jemne ho vyklopiť na stranu, záver stiahnuť vzad a povytiahnuť nahor, aby sa uvoľnil z vodiacich drážok a následne ho stiahnuť smerom vpred) vidieť i čisto opracované vnútorné plochy. Vývrt hlavne je klasický. Tvorí ho šesť plytkých pravotočivých drážok. Na bokoch záveru okrem loga Walter, textu licencie, podľa ktorej sa pištoľ vyrába, nájdeme i nápis, že zbraň zhotovili v USA a logo výrobcu S&W Houlton ME. Pištoľ bola v kalibri 9 mm Browning krátky. Podľa názoru odborníkov práve tento náboj v súčasnosti reprezentuje spodnú hranicu výkonnosti zbraní určených na sebaobranu. Do Európy v súčasnosti zbraň dováža a distribuuje firma Franconia (pre zaujímavosť, na nami testovanej pištoli boli vyrazené nemecké skúšobné značky).
Americký výrobca je verný tradícii - neuplatnil žiadny inovatívny prvok a všetko ponechal osvedčené a nezmenené. Všetky ovládacie prvky, ako vypúšťanie zásobníka i poistka, sú umiestnené na ľavej strane zbrane. Z bezpečnostných prvkov má zbraň manuálnu poistku, ktorá zároveň vypúšťa napnutý kohútik, výstražník a vysoký odpor spúšte pri spúšťovom napínaní bicieho mechanizmu. Pohľadom do mechanizmu pištole zo zadnej strany vidieť, že poistka v polohe, keď zaisťuje zbraň, obopína zároveň svojim vybratím aj úderník a tým zamedzuje možnému výstrelu v prípade pádu zbrane na kohútik. Páčka poistky v polohe, keď je pištoľ odistená odkrýva jasnočervený bod varujúci strelca. Osvedčený tyčkový výstražník indikuje náboj v nábojovej komore pištole. Strelecká pripravenosť zbrane je zrejmá, keď výstražník vystupuje v zadnej časti záveru nad kohútom. Pri dobrom svetle je zreteľný. V zhoršených svetelných podmienkach a napnutom bicom kohútiku sa dá hmatom ľahko zistiť, v akom stave je zbraň. Ako je to pri našich testoch zvykom, podrobili sme zbraň aj praktickej skúške na strelnici. Napriek menším rozmerom a štíhlosti rukoväte sa pištoľ drží pomerne dobre. Napomáha tomu i plastová opora na dne zásobníka a rybinové zdrsnenie pažbičiek. Jazýček spúšte je široký s hladkým povrchom. Jej odpor sme v režime DA namerali bezmála 80 N a chod pri spúšťovom napínaní mala dlhý približne 18 mm, hladký a plynulý. V jednočinnom režime bol odpor približne 25 N. Najskôr mala spúšť zanedbateľný odpor s dlhšou dráhou, /tzv. mŕtvy chod/ potom sme zaznamenali prudký nárast s temer bodovou charakteristikou. Pre charakteristiku spúšte v jednočinnom SA režime nemáme najmenšiu pripomienku. Mieridlá majú farbu kovu a sú pomerne malé a úzke, ale zvýraznené červenými bodmi. Cieľnik vzhľadom na vlastnú hrúbku a malú šírku mušky je vypracovaný tak, aby poskytoval strelcovi ostrý obraz mieridiel. Dôkazom toho je oblúkové vybratie v zadnej časti cieľnika. Stisnutím tlačidla vypúšťania zásobníka, sa zásobník povysunie a treba ho jemne vytiahnuť.
Strelivo sme do zásobníkov vkladali o čosi ťažšie. Prvých päť nábojov vošlo bezproblémovo, na posledné dva kusy však bolo treba vynaložiť väčšiu silu. Jednoradové zásobníky majú na pravej strane inšpekčné otvory informujúce o aktuálnom stave streliva. Podobne ako celá pištoľ, sú dielensky pekne spracované. Poistku možno dobre ovládať palcom strieľajúcej ruky, ale s miernou silou. Na druhej strane však určite nehrozí, že sa zbraň samovoľne odistí, napríklad pri nosení. Záver zbrane sa dal natiahnuť o čosi ťažšie, čo je dôsledok použitia silnejšej vratnej pružiny pri konštrukcii zbrane s neuzamknutým, t.j. dynamickým, záverom. Ostré zdrsnenie zadnej časti záveru priečnymi drážkami nám však umožnilo zbraň zakaždým dobre i bezpečne natiahnuť.

Image

Pri teste sme použili celoplášťové strelivo firmy S&B FMJ so 6,0 g strelou a náboje domáceho výrobcu ZVS holding a.s. so 6,15 g ťažkým projektilom. Zbraň fungovala s nábojmi oboch výrobcov veľmi spoľahlivo. Počas testu sme nemali žiadnu poruchu zapríčinenú či už strelivom alebo samotnou zbraňou. Po vystrelení posledného náboja ostal záver vždy otvorený. Stačilo vložiť nový zásobník, potiahnuť záver smerom dozadu, pustiť ho a pokračovať v streľbe. Továrensky bola pištoľ nastrelená na stred terča. Sami sme boli prekvapení, keď sme na 15 metrovú vzdialenosť z podopretej zbrane dosiahli rozptyl 6 cm. Myslíme si, že pre pištoľ tohto určenia je to dobrý výsledok. Na vzdialenosť 25 metrov sme mali najlepšie 15 cm zoskupenie zásahov. Vzhľadom na použité strelivo i konštrukciu, mala pištoľ pri streľbe citeľný spätný náraz. Je to výsledok rovnice, na ktorej druhej strane stoja premenné, ako konštrukcia, nízka hmotnosť a výkon streliva. Musíme konštatovať, že zbraň splnila očakávania, ktoré sme do nej vkladali. Použitie výkonného streliva z nej robí pištoľ vhodnú i ako tzv. záložná zbraň ("back up"). Potenciálny vlastník v nej získa jednak legendu, spoľahlivého priateľa, pomocníka i bodyguarda zároveň. Pri nosení aj zabudne na jej prítomnosť. Svojim malým rozmerom sa zmestí, alebo lepšie povedané, je vhodná i do dámskej kabelky. Napriek tomu predpokladáme, že táto zbraň osloví i náročných strelcov, ktorí chcú vlastniť legendárnu hoc aj trochu netradičnú zbraň. Materiál, z ktorého je zhotovená, odolá všetkým nepriaznivým koróznym vplyvom.
Viac ako sedemdesiat rokov výroby, jedna svetová vojna, používanie tejto pištole civilnými i uniformovanými užívateľmi dokonale preverili jej konštrukciu. Je to pištoľ s bohatou minulosťou, ale i s perspektívou ďalšej dlhej životnosti.
Záverom chceme poďakovať firme Deas Slovakia s.r.o. za zapožičanie zbrane a poskytnutie streliva pre náš test.

Technické parametre:

Model: Walter PPK/S
Výrobca: Smith & Wesson USA
Dovozca: Deas Slovakia s.r.o
Doležaloa 6, 821 04 Bratislava
tel./fax. 02 434 20 477
Typ zbrane: samonabíjacia pištoľ SA/DA
Kaliber: 9 mm Browning krátky
Kapacita zásobníka: 7 nábojov
Dĺžka hlavne: 84 mm
Hmotnosť prázdnej zbrane: 620 g
Rozmery(L/H/W):160,107, 28 mm
Povrchová úprava: nerezová zrkadlovo lesklá,
Cena: 32.000,- Sk

Autor článku: Ing. T. Šramek
-článok je chránený autorským zákonom-