Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Jericho 941F

Image

Túto zbraň vyrába známa zbrojovka IMI (Izraely Military Industries) sídliaca v Ramat Ha - Šaron v rôznych prevedeniach a nasledovných kalibroch: 9mm Luger, 9x21, .40 S&aW, .41AE (posledný z menovaných nábojov má rovnaký priemer dna nábojnice ako náboj 9mm Luger a na prestavbu pištole z 9mm Luger na .41AE stačí iba výmena hlavne a zásobníka). Prvý, základný model pištole Jericho pod označením 941 sa objavil na trhu v roku 1992.
Zbraň bola konštruovaná ako vojenská a pobočná, azda aj preto má poistku umiestnenú na ľavej zadnej časti záveru. Poistka tejto zbrane funguje aj ako bezpečné vypúšťanie napnutého bicieho kohúta.
Odvtedy firma IMI vyvinula a vyrába ďalšie verzie pištolí Jericho. Vo svojom sortimente má model 941 F s poistkou umiestnenou na ráme zbrane, model 941 FS s kratším záverom i hlavňou a napokon kompaktnú verziu 941 FB so skráteným záverom i rámom. Tieto typy sa môžu líšiť i materiálom, z ktorého ich vyrábajú, ako sú napríklad prevedenia z nehrdzavejúcej ocele. V zahraničnej literatúre sa často môžeme stretnúť i s pomenovaním týchto zbraní ako Baby Eagle alebo UZI Eagle. Svojim vzhľadom Jericho skutočne vyzerá ako "pokrvná príbuzná" svojej väčšej sestry, ale v konečnom dôsledku sú to však konštrukčne úplne odlišné zbrane.
Redakčnému testu sme mali možnosť podrobiť pištoľ Jericho 941 F. Našim čitateľom je táto pištoľ známa ako vylepšená verzia, či skôr klon, svetovo azda najkopírovanejšej pištole ČZ 75. Oproti svojej predlohe, sa však líši tým, že rám zbrane vedie záver v celej jeho dĺžke.
Nami skúšaná pištoľ bola celá v matne čiernom prevedení. Dá sa stručne charakterizovať ako celooceľová samonabíjacia pištoľ s dvojčiným SA/DA spúšťovým mechanizmom v kalibri 9mm Luger. Záver je uzamknutý, skráteného browningovho typu. Hlaveň sa uzamyká do záveru pomocou uzamykacích rebier. Uzamykacia kulisa na spodnej časti hlavne je uzavretá, tvorí oko v tvare ľadvinky, ktorým prechádza rozborný čap. Pištoľ má vskutku nezameniteľný tvar. Predný profil rámu, v mieste styku so záverom, je v spodnej časti rozšírený, boky záveru sa smerom nahor postupne zužujú. Vrchná časť záveru je mierne zaoblená, jej stredom sa tiahne nevýrazná lišta prechádzajúca mieridlami. V zadnej časti, v mieste kde sú vyfrézované drážky pre uľahčenie napínania, sa záver rozširuje. Rukoväť je zo zadnej časti pretiahnutá do výraznej ostrohy tvoriacej "bobrí chvost", pre zlepšenie úchopu. I rozmerný pravouhlý lúčik má nezameniteľný tvar a prispieva k imidžu tejto zbrane.
Bicí mechanizmus funguje na princípe vonkajšieho kohúta. Ovládacie prvky ako manuálna poistka, tlačidlo vypúšťania zásobníka, ako aj ovládacia páka záchytávania záveru sú umiestnené iba na ľavej strane rámu zbrane.
Z bezpečnostných prvkov výrobca uplatnil už spomínanú manuálnu poistku a zvislú blokovú poistku úderníka. Ďalším bezpečnostným prvkom je "antistresový" t.j. vysoký odpor spúšte v režime DA. Manuálna poistka môže zaistiť zbraň i pri spustenom kohúte, kedy zároveň blokuje spúšť. Je to ďalší prvok bezpečnosti pre užívateľov, ktorí nosia zbraň s nábojom v nábojovej komore.
Rozborka pištole je celkom jednoduchá a vykonáva sa rovnako ako u jej českej predlohy: vybrať zásobník, skontrolovať nábojovú komoru; záver jemne stiahnuť vzad, tak, aby sa oproti sebe dostali dve jamky, jedna umiestnená na závere, druhá na ráme; potom z pravej strany zatlačiť na prečnievajúci koniec rozborného čapu (pri novej zbrani súčiastky neboli ešte "zabehané" tak sme museli celou zbraňou zatlačiť na tvrdší podklad, aby sa čap povysunul); po vyňatí čapu treba stiahnuť záver z tela zbrane smerom vpred, zo záveru vybrať predsuvnú pružinu s jej vedením a napokon vybrať hlaveň.
Pri pohľade na vnútorné plochy zbrane zisťujeme, že výrobca ich pekne a čisto opracoval, nevidno žiadne stopy po strojnom obrábaní. Celý mechanizmus pištole je masívny, čím vzbudzuje dôveru v bezporuchovosť. Vidieť na prvý pohľad, že každá súčiastka je konštruovaná ako "na večnosť".
Hlaveň má relatívne hrubé steny a v uzamykacích drážkach nevykazuje žiadnu vôľu. Má polygonálny vývrt so šiestimi plytkými pravotočivými drážkami. Tak ako celá zbraň je aj jej "duša" spracovaná s vysokým zreteľom na kvalitu. Vizuálne sme mali dojem, že je z vonkajšej strany pochromovaná. Vedenie predsuvnej pružiny je kovové a prechádza záverom v jeho prednej časti.
Veľmi sme sa tešili i na praktickú časť nášho testu na strelnici. Plní očakávania sme prevzali pištoľ od dovozcu v čiernom plastovom kufríku. Vnútri sme okrem zbrane našli už len návod. Je len na škodu, že výrobca nedodáva svoje zbrane s ďalším náhradným zásobníkom, prípadne čistiacimi pomôckami.
Už po prvom uchopení zbrane je zrejmé, že celkový tvar rukoväte je konštruovaný s vysokým zmyslom pre ergonómiu. Tvar pažbičky bude vyhovovať veľkej väčšine streleckej verejnosti. Pritom nezáleží, či zbraň drží ľavák, alebo pravák. Rukoväť je veľmi dobre tvarovaná aj pre obojručné držanie. Strelec pri uchopení nadobudne podobný pocit ako vodič, ktorý už len tým, že si sadne na sedadlo auta, vycíti či mu vozidlo vyhovuje alebo nie. Črienky rukoväte, z čierneho húževnatého plastu, sú k rámu zbrane priskrutkované len jednou skrutkou. K ich jemne zdrsnenému povrchu pripomínajúceho kožu sme mali mierne výhrady. Výrobca ich mohol predsa len opatriť výraznejším zdrsnením. Čelná kovová časť pažby, je zdrsnená pozdĺžnymi drážkami. Má veľmi dobrý klon, pretože pri prirodzenom zamierení jednou rukou sa mieridlá ihneď ocitnú v jednej rovine. Mieridlá má zbraň pevné, uložené v rybinových drážkach. Sú zvýraznené troma bielymi bodmi. Užívateľovi poskytujú ostrý pravouhlý obraz, či už pri streľbe jednou rukou, keď je zbraſ viac vzdialená od strelcových očí, ako aj v polohe obojruč, kedy má užívateľ mieridlá bližšie pri tvári. Vtedy sú však menej "prísne". Dĺžka zámernej (156 mm) prispieva k celkovému komfortu pri streľbe. Napriek tomu, že mieridlá ostro vystupujú z profilu zbrane, ich tvary sú zaoblené, čím sa znižuje riziko zachytenia o strelcov odev pri rýchlom tasení.
Všetky ovládacie prvky sa dali ľahko dosiahnuť palcom pravej ruky. I vrchná časť trojuholníkového tvaru kohúta je opatrená zdrsnením umožňujúcu bezpečnú manipuláciu s kohútom. Spúšť, ako sme už spomínali, chráni rozmerný lúčik, umožſujúci bezpečnú streľbu i v zimnom období v rukaviciach. Jeho predná kolmá časť, zdrsnená priečnymi drážkami, tvorí možnú oporu pre ukazovák druhej strelcovej ruky. Jazýček spúšte má hladký povrch a svojím výrazným oblúkovitým zahnutím pomáha prekonávať odpor spúšte pri spúšťovom napínaní.
V režime DA sme namerali odpor 80 N a dráhu dlhú 23 mm. Po výstrele v tomto režime sme zaznamenali aj určitý prepad. Celková charakteristika je veľmi príjemná, necítiť žiadne vzájomné trenie súčiastok. Pri kohútikovom napínaní bol odpor 20 N. Správanie spúšte v režime SA môžeme popísať tak, že prvých 5 mm pohybu jazýčka spúšte vzad mala tzv. mŕtvy chod, následne nastal strmý nárast odporu, počas cca 3 mm dráhy sa už odpor ďalej nezvyšoval, až napokon došlo k výstrelu. Zaznamenali sme i 1 mm prepad spúšte.
Zásobník dodávaný k pištoli je tak ako celá zbraň spracovaný veľmi kvalitne. Je lesklo lakovaný s kovovým dnom a plastovým podávačom. Na jeho ľavej stene nájdeme tri drobné kontrolné otvory.
Strelecký test sme vykonali za mierne zamračeného a chladnejšieho počasia. Na skúšky sme mali k dispozícii tri druhy slovenských celoplášťových nábojov od firiem PS Grand, ZVS Holding a OZ Povzbroj a celoplášťové a poloplášťové náboje od českého výrobcu Sellier & Bellot. Všetkých šestnásť nábojov sa dá vložiť do zásobníka bez použitia väčšieho fyzického vypätia. Zásobník sa zo zbrane vyberal tiež ľahko. Ani na tlačidlo jeho vypúšťania nebolo treba vyvinúť výraznejšiu silu.
Strieľali sme na vzdialenosti 25 a 15 metrov a ako terč sme opäť použili bežný pištoľový terč 50/20. Pištoľ sa napínala veľmi ľahko, čomu napomáhalo i výrazné zdrsnenie v zadnej časti záveru. Zbraň bezpečne "odpaľovala" všetky druhy použitej munície. Počas testu sa nevyskytla žiadna porucha, či už zbrane alebo streliva. Výsledky testu nasvedčujú, že aj pre túto pištoľ bude treba pohľadať tú najvhodnejšiu muníciu, pretože so zmenou druhu nábojov sa rôznil i rozptyl zásahov v terči. Na vzdialenosť 25 m sme dosiahli najlepšie zoskupenie zásahov s nábojmi OZ Povzbroj, kde rozptyl bol rovných 10 cm. Na vzdialenosť 15 metrov s rovnakým druhom nábojov bol náš najlepší rozptyl 6 cm.
Tvar rukoväte umožňuje i streľbu niekoľkých rán v rýchlom slede bez toho, že by sa výraznejšie menil rajón zamierenia. Po výstrele sa pištoľ vždy vrátila do približného miesta pôvodného zamierenia. Spätný náraz je malý a veľmi dobre zvládnuteľný. Počas testov urobila pištoľ na nás iba ten najlepší dojem a vskutku potvrdzuje dobré meno izraelských zbraní. Kúpa tejto zbrane nebude určite zlým rozhodnutím. Zvlášť by sme ju odporúčali všetkým strelcom strieľajúcim športové súťaže, na ktorých sa strieľa služobnou zbraňou a najmä tým, čo sa streľbe venujú veľmi intenzívne.
Pištoľ je stavaná tak, aby zniesla vysoké namáhanie dlhodobého, náročného a častého používania. Potenciálny užívateľ v nej bude mať spoľahlivého ochrancu i verného priateľa pri tréningu. Svojho majiteľa neprekvapí ničím nepriaznivým. Ak by sme ju chceli charakterizovať, s istou dávkou fantázie by sa dalo povedať, že môže byť verná a oddaná svojmu majiteľovi ako psík. Jej kompaktná verzia je svojou veľkosťou i tvarom priam predurčená na každodenné nosenie. Naostatok chceme ešte poďakovať firme DEAS s. r. o. za zapožičanie zbrane i za strelivo poskytnuté na vykonanie nášho testu.
 
Technické parametre:

Výrobca: IMI Izrael
Dovozca: Deas Slovakia s.r.o
Typ zbrane: samonabíjacia pištoľ SA/DA
Kaliber: 9mm Luger
Kapacita zásobníka: 16 nábojov
Dĺžka hlavne: 112 mm
Stúpanie drážok: 254 mm
Hmotnosť prázdnej zbrane: 1.000g
Rozmery(L/H/W):207,140,35 mm
Povrchová úprava: matná čierna
Cena: 30.000,- Sk
 

Autor článku: Ing. T. Šramek
! článok je chránený autorským zákonom !