Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

STI - VIP .45 ACP

Image

Firma STI z Texasu drží svoje pozície hlavne čo sa týka pištolí na súťaže IPSC. Ale teraz vám predstavím pištoľ, ktorá slúži iba ako obranná pištoľ. Ako v tabuľke potom môžete vidieť na obrannú pištoľ, výsledky streľby nie sú zlé a rozhodne sa Dave Skinner (majiteľ STI) nemusí za svoj výrobok hanbiť. Testovali sme kaliber .45 ACP a porovnali sme starý model s novým.VIP používa oproti ostatným modelom skrátenú hlaveň a záver. VIP je skonštruovaná pre kaliber .45 ACP s kapacitou dvojradového zásobníka na 10 nábojov. V tomto kompaktnom prevedení sa VIP stala obľúbenou pre nenápadné nosenie. Rám je vyrobený z hliníka (ktorý sa používa aj pri výrobe lietadiel), záver je z nehrdzavejúcej ocele, vodiaca tyč a 3,9" (9,9 cm) hlaveň v ťažkom prevedení sú z ocele. Mieridlá majú klesajúcu tendenciu a sú elegantne vsadené do záveru. Môžem povedať, že mieridlá sú postačujúce, keďže VIP sa vyrába výlučne ako obranná pištoľ. V časopise American Handgunner túto pištoľ podrobil dôkladnému testovaniu Massad Ayoob. Ayoob vyhlásil VIP ako dostatočne presnú a spoľahlivú, ale podľa neho odpor spúšte pod 3 libry (14,4 N) je pre obrannú pištoľ príliš malý. Ďalej zistil problémy pri nabíjaní posledného náboja v zásobníku. Tiež som mal možnosť vyskúšať model VIP a moje skúsenosti s touto pištoľou boli takmer zhodné s ako Ayoobove. Musím povedať, že v skutočnosti mám radšej ľahký odpor spúšte ale Ayoob ma pod ťarchou dôkazov presvedčil, že ľahká spúšť na obrannú pištoľ nie je najlepšia myšlienka. Pýtate sa prečo? Predstavte si napätú situáciu medzi vami a nepriateľom. V zápale nervov hladíte spúšť, ktorá môže takto ľahko vystreliť a potom už len znášate tvrdé právne dôsledky.
Keďže STI je dôveryhodná firma ihneď prijala opatrenia a tieto nedostatky odstránila. Mal som možnosť porovnať nový model voči starému a môžem povedať, že nový model je už veľmi dobre doladený. Muška je vyššia a užšia, presne taká akú ja uprednostňujem, lebo väčšinou továrenské mušky sú príliš široké a zakrývajú výhľad. Nová VIP sa ukázala spoľahlivou a bezproblémovo sa zasúval aj posledný náboj zo zásobníka. Spúšť je harmonická aj keď teraz je odpor čosi nad 5 libier (24 N). Napriek všetkým úpravám by som ešte skritizoval páčku poistky, ktorá je príliš vrúbkovaná a krehká ruka by sa na nej mohla aj poraniť. Takže treba zobrať brúsku alebo pilník a jemne páčku opracovať. Trvalo by to asi 2 minúty. VIP váži len 25 uncí a jej maloobchodná cena je $ 1699. 

Image

 

Image

TECHNICKÉ PARAMETRE

Kaliber
.45 ACP
Celková dĺžka
7,5 " (19 cm)
Dĺžka hlavne
3,9 " (9,9 cm)
Hmotnosť
25 uncí (709 g)
Koneč. úprava
Nehrdzavejúca oceľ
Pažbičky
čierne z polyméru
Kapacita
10+1
Cena
$ 1699

Image 

 

Náboj
Priemer
Black Hills 230-Grain JHP
2,625" ( 6,67cm)
COR BON 185-GRAIN JHP
4,625" ( 11,7 cm)
PMC 230-GRAIN JHP
5" ( 12,7 cm)

Streľba s. 45 ACP VIP 

Strieľalo sa na vzdialenosť 25 yardov (22,75 m) po 5-ranových skupinách výstrelov, z ktorých sa vypočítal priemer. Ako z testu môžete vidieť najlepšie si počínali náboje Black Hills 230-Grain JHP s priemerným nástrelom 6,67 cm. Kľudne môžeme povedať, ak berieme do úvahy pre koho sa táto pištoľ vyrába, že VIP je vynikajúcou zbraňou s vynikajúcou presnosťou.

podľa Handguns a STI-guns preložil Ing. Adamík Mário