Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Hviezdne pištole z TEXASU

STI (Strayer-Tripp International) je jedna z najviac inovačných a rešpektovaných spoločností vo veľmi tvrdom konkurenčnom prostredí vo výrobe pištolí vzoru 1911. Kým sa spoločnosť dopracovala ku konečnému názvu STI trvalo to niekoľko rokov.
Všetko to začalo, keď špičkový IPSC pretekár a dvojnásobný víťaz STEEL CHALLENGE Chip McCormick v roku 1990 zanechal súťaženie a začal sa naplno venovať svojej spoločnosti, kde vyrábal a distribuoval vysokokvalitné súčiastky a príslušenstvo pre pištole vzoru 1911 pod jeho obchodnou značkou CMC. Pri niektorých výrobkoch spolupracovali bratia Virgil a Fred Trippovci. McCormick a Trippovci vytvorili pevnú spoluprácu, kde TRIPPRESEARCH, Inc. (TRI) vykonávala vývojársku a výrobnú činnosť a CMC sa zaoberala marketingom a podporou predaja. V roku 1990 McCormick uvidel pištoľ Springfield P-9, pri ktorej videl vzhľadom na jej konštrukciu definitívnu výhodu v možnosti vysokokapacitného zásobníka a vyrobiť tak pištoľ, ktorá by vyhovovala stanovám IPSC. A tak začiatkom roka 1991 McCormick a jeho tím zložený z bratov Trippovcov, strojárov Sandyho Strayera a Eda Minshewa navrhli dizajn kompatibilného rámu 1911, ktorý sa stal základom pre pištole STI a základ jeho konštrukcie sa používa dodnes.

Image

ImageImage


Všetky diely sú fantasticky opracované

Skutočne originálny dizajn

Použitím počítačových programov vytvorili modelový návrh zložený z dvoch častí: posuvnej, kde sa nachádza bicie ústrojenstvo a úchytnej, kde je uložený spúšťací mechanizmus. Svoje prvé modely predviedli verejnosti v roku 1992 na SHOT Show. Najlepší strelci IPSC chceli ihneď vlastniť túto pištoľ pre jej originálny dizajn. Dobre si spomínam, ako strelci pri predvádzaní skúmavo pozerali na predstavovanú pištoľ. Netrvalo dlho a nový dizajn sa veľmi rýchle uplatnil pri súťažení. Čo sa týkalo označenia pištole, tak vtedy na pravej strane rukoväte bola značka CMC a na ľavej značka TRI. Neskoršie sa používalo označenie STI (Strayer-Tripp International). Po nezhodách sa v roku 1994 partnerstvo Strayer-Tripp rozpadlo, kde Tripp ostal pri obchodnej značke STI a Strayer ďalej pôsobil pod značkou SV.
STI prežívala ťažšie obdobie a tak potrebovali pre svoj rozvoj ďalší kapitál. Dave Skinner, strelec IPSC a nadšenec zbraní spoznal na súťažiach Virgila Trippa a onedlho od neho STI kúpil. Skinner a Tripp začali spoločne tvrdo pracovať na spoločnosti, ktorá začala opäť dobre prosperovať a ktorá prosperuje dodnes.
Na národných majstrovstvách USPSA 2001 až 57 % štartovného poľa strieľalo s pištoľou STI alebo s časťou od STI. V súčasnosti v USA s pištoľou alebo časťou od STI strieľa vyše 90 % strelcov. Špičkový strelci vystrelia zo svojej zbrane tisíce nábojov, čo si vyžaduje kvalitnú a spoľahlivú zbraſ. Jednoducho povedané pištoľ musí mať dlhú životnosť. A aj v tomto smere pištole STI vynikajú, lebo aj po vystrelení cez 10 000 nábojov, nebadať nijaké zmeny po opotrebovaní. Druhá vlna výroby pištolí pre IPSC sa viaže od vyhlásenia Crima Billa, ktorý stanovil minimálny počet nábojov v zásobníku na 10. Mnohé firmy po tomto vyhlásení videli veľký problém a stáli na pokraji bankrotu. Ale tam kde iný videli problém Dave Skinner videl príležitosti. Netrvalo dlho a Skinner vyrobil pištole s kapacitou zásobníka 16 až 18 nábojov (s súčasnosti je maximálna kapacita až 27 nábojov), čo umožnilo spoločnosti STI ešte väčšiu expanziu ich výrobkov.
Zhromaždil som výber pištolí STI, ktoré sú momentálne v ponuke na trhu a snažil sa ich zhodnotiť tak, aby som vám podal čo najobjektívnejší obraz.

Pištole s dvojradovým rámom zásobníka

Niektoré dvojradové zásobníky (napr. rýchlopalné pištole) majú uložené náboje tak, že do komory sa podávajú striedavo zľava a zprava. STI používa pri vysokokapacitných zásobníkoch tiež dvojradové zásobníky ale rám je zúžený k vrcholu, tak aby všetky náboje boli podávané do komory zo stredu. Pri takomto konštrukčnom riešení musia byť zásobníky dobre vytvarované a presne vyrobené, aby sa zabezpečil hladký presun náboja zo strán do stredu bez akéhokoľvek rušivého momentu. Mnoho strelcov si zásobník na svojej pištoli upravuje kvôli lepšej a rýchlejšej plynulosti podávania nábojov. Jeden z hlavných dôvodov prečo je STI úspešné je ten, že strelec dostane už pri kúpe pištole perfektne upravené zásobníky, ktoré už vôbec netreba upravovať.

 

Image

 

COMPETITOR

COMPETITOR je STI pištoľ určená priamo na súťaženie. Je na nej všetko (kompenzátor, mieridlá) potrebné pre triedu IPSC "open", výkonostná trieda "major". Kľudne môžem povedať, že už s týmto továrenským rámom a mieridlami je možné vyhrať nejaké tie preteky. Túto pištoľ (ktorú pre vás opíšem) som si kúpil pred niekoľkými rokmi aj ja a doteraz som z nej vystrieľal niekoľko tisíc nábojov k úplnej spokojnosti. COMPETITOR je zložená ako sme v úvode spomínali z posuvnej a úchopnej časti. Používa sa 5,5“ (14 cm) hlaveň v ťažkom prevedení (bull-barrel), ktorá je veľmi dobre navrhnutá a pevne spojená s rámom zbrane, kde spodným otvorom prechádza čap záveru. Keďže hovoríme o 1911 tak COMPETITOR tiež používa somonabíjací systém Browning. COMPETITOR je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, ale nájdeme tu aj iné materiály. Spúšť je z karbónového vlákna, čím je dostatočne odľahčená. Pre odľahčenie sú tiež použité súčiastky z hliníka (zásobník, mieridlá). Prázdna pištoľ má hmotnosť 44 ouncí (1247 g) pri celkovej dĺžke 11 in (28 cm). Bežná konečná maloobchodná cena je $ 2499, vrátane vášho výberu mieridiel (C-MORE alebo OKO). Možno sa vám zdá cena trošku privysoká ale keď si uvážite vlastnosti a opracovanie pištole pochopíte, že toto je ešte mierna cena za takú špičkovú pištoľ. Jedným z dôvodov prečo cena nieje až taká vysoká je ten, že sa vyrába iba v kalibri .38 SUPER AUTO, ktorý sa používal už 30-tych rokoch minulého storočia a ktorý je čoraz obľúbenejší. Podľa želania si môžete ešte vybrať pochrómovanie alebo odľahčený zásobník. Streľba s COMPETITOR-om je príjemná s malým spätným rázom a nepatrným "skokom". Pištoľ je veľmi presná o čom svedčí aj priemerný nástrel do 1in (2,54 cm) zo vzdialenosti 25 yardov (22,75 m) , čo je veľmi dobrý výsledok. Spúšť má hladký priebeh a odpor čosi cez 3 libry (14,4 N). Pri niektorých modeloch sa dá upraviť až na neskutočnú 1 libru (4,8 N). STI ponúka dve variácie základného modelu:
TruBor COMPETITOR je identický ale používa "TruBor" hlaveň. Rozdiel je v tom, že hlaveſ je s kompenzátorom spojená do jednej časti. Cena je taká istá ako pri základnom COMPETITOR -e.
Grandmaster je funkčne podobný ako COMPETITOR ale vzhľadom je oveľa krajší a môže byť kompletne upravený podľa priania zákazníka. Grandmaster je odľahčený a tiež používa "TruBor" hlaveň. Zmena je aj v zásobníku kde hliník nahradila nehrdzavejúca oceľ. Samozrejme, že ku konečnej úprave patrí aj pochrómovanie. Iste tušíte, že všetky tieto vylepšenia sa odrazia na cene a tak za Grandmaster COMPETITOR zaplatíte $ 3295.

EDGE

Tak ako COMPETITOR tak aj EDGE je vyrobená pre súťaženie ale skôr sa hodí pre triedu "limited" ako pre "open". V aktuálnej ponuke sú kalibre 9 mm, .40 S&W, 10 mm AUTO a .45 ACP. EDGE je postavená na dlhom ráme s možnosťou nasadenia nadstavca. Dokonca aj vodiaca tyč je vyrobená z ťažkého volfrámu. Účel väčšieho závažia pri ústí hlavne je vtom, aby nám to veľmi "neskákalo" zvlášť pri silnom kalibri keď potrebujeme opätovne rýchlo zamieriť. Časti (spúšť, poistka, vypúšťanie zásobníka, zásobník) sú rovnaké ako pri pištoli COMPETITOR ale pochopiteľne EDGE nemá žiaden kompenzátor. EDGE v modrom odtieni ocele a s čiernymi črienkami sa predáva za $ 1776. Aj táto pištoľ, ktorú som opísal a ktorá patrí kamarátovi už vystrelila niekoľko tisíc nábojov. Čo sa týka streľby tak priemer mi vyšiel do 2 inchov (5 cm) na 25 yardov (22,75 m), čo by som pripísal na vrub pre mňa trochu "tvrdých" mieridiel a ťažšiemu kalibru. Čoraz viacej populárna je nedávno prerobená pištoľ EDGE na výkonnejší model EXECUTIVE. Dave Skinner sprvu ani nechcel EXECUTIVE zaradiť do predaja. Pištoľ vznikla len na základe malých zmien, ktoré Dave urobil pred súťažou USPSA. K zaradeniu do predaja ho prehovorili strelci, ktorým sa tieto úpravy páčili. Výraznejšie zmeny urobil iba na mieridlách, ktoré boli lepšie nastaviteľné a na muške, ktorá bola lepšie viditeľná, čo hlavne prospievalo strelcom, ktorý už majú nejaký ten rok za sebou. STI ponúka EXECUTIVE za $ 2262. Tu môžeme vidieť, že i jednoduchá zmena na pištoli môže viesť k presnejšej streľbe a obľúbenosti.VIP používa oproti ostatným modelom skrátenú hlaveſ a záver. VIP je skonštruovaná pre kaliber .45 ACP s kapacitou dvojradového zásobníka na 10 nábojov. V tomto kompaktnom prevedení sa VIP stala obľúbenou pre nenápadné nosenie. Rám je vyrobený z hliníka (ktorý sa používa aj pri výrobe lietadiel), záver je z nehrdzavejúcej ocele, vodiaca tyč a 3,9 in hlaveň v ťažkom prevedení je z ocele. Mieridlá majú klesajúcu tendenciu a sú elegantne vsadené do záveru. Môžem povedať, že mieridlá sú postačujúce, keďže VIP sa vyrába výlučne ako obranná pištoľ. V časopise American Handgunner túto pištoľ podrobil dôkladnému testovaniu Massad Ayoob. Ayoob vyhlásil VIP ako dostatočne presnú a spoľahlivú, ale podľa neho odpor spúšte pod 3 libry (14,4 N) je pre obrannú pištoľ príliš malý. Ďalej zistil problémy pri nabíjaní posledného náboja zo zásobníka. Tiež som mal možnosť vyskúšať model VIP a moje skúsenosti s touto pištoľou boli takmer zhodné s ako Ayoobove. Musím povedať, že v skutočnosti mám radšej ľahký odpor spúšte ale Ayoob ma pod ťarchou dôkazov presvedčil, že ľahká spúšť na obrannú pištoľ nie je najlepšia myšlienka. Pýtate sa prečo? Predstavte si napätú situáciu medzi vami a nepriateľom. V zápale nervov hladíte spúšť, ktorá môže ľahko vystreliť a potom už len znášate tvrdé právne dôsledky.
Keďže STI je dôveryhodná firma ihneď prijala opatrenia a tieto nedostatky odstránila. Mal som možnosť porovnať nový model voči starému a môžem povedať, že nový model je už veľmi dobre doladený. Muška je vyššia a užšia, presne taká akú ja uprednostſujem, lebo väčšinou továrenské mušky sú príliš široké a zakrývajú výhľad. Nová VIP sa ukázala spoľahlivou a bezproblémovo sa zasúval aj posledný náboj zo zásobníka. Spúšť je harmonická aj keď teraz je odpor čosi nad 5 libier (24 N). Napriek všetkým úpravám by som ešte skritizoval páčku poistky, ktorá je príliš vrúbkovaná a krehká ruka by sa na nej mohla aj poraniť. Takže treba zobrať brúsku alebo pilník a jemne páčku opracovať. Trvalo by to asi 2 minúty. VIP váži len 25 uncí a jej maloobchodná cena je $ 1699. Pri streľbe sa VIP správala pokojne a pri vystrieľaní cca 200 nábojov bola priemerná presnosť na 25 yardov (22,75 m) od 2 inch(5 cm) do 3 inch (7,6 cm).

EAGLE 5.0 a 6.0

 

Image

 

EAGLE je najpopulárnejší model od spoločnosti STI. V zásade je to moderná 1911-ka. Má štandardný rám, 5“(12,7 cm) dlhú hlaveň v ťažkom prevedení a váži 34,5 uncí (978 g). Ponuka vyrábaných kalibrov je nasledovná: 9mm, 9x23, .38 SUPER AUTO, .40 S&W, 10 mm AUTO a .45 ACP. Predáva sa za $ 1699. EAGLE 6.0 je identická ako 5.0 až na dĺžku hlavne, ktorá je tu 6“ (15,3 cm) a mierne vyššiu cenu $ 1795.

Pištole s jednoradovým rámom zásobníka


Nedávno sa v STI začali viacej zaoberať tradičnou 1911-kou, s využitím štandardného jednoradového zásobníka. 1911-ka od STI úž má črty modernej zbrane; dobré mieridlá, spúšť, poistky a praktické črienky.

TROJAN 5.0 a 6.0

 

 

Image

Image Image

 

Túto pištoľ originálnych rozmerov ponúka STI v týchto kalibroch: 9 mm, 40 S&W, .40 SUPER a .45 ACP. Na pohľad je to bežná "moderná" 1911-ka, ktorá si zaslúži poklonu. Štandardná hlaveň a nastaviteľné mieridlá umožňujú aby sa táto pištoľ pohodlne dala používať na súťažiach IDPA a IPSC. Pre test som mal k dispozícii TROJAN kalibru .40 S&W. Celkové opracovanie častí je excelentné, žiadne stopy po nástrojoch. Časti sú hladké a pevné čo s modrastým nádychom konečnej úpravy dáva tejto pištoli nadčasový vzhľad. Pri streľbe som cítil dobrú plynulosť a spoľahlivosť. Zo vzdialenosti 25 yardov (22,75 m) som dosiahol nástrel od 2,5 in (6,4 cm) do 3 in (7,6 cm), musím však povedať, že nie je taká presná ako EDGE alebo EXECUTIVE a tobôž už nie ako COMPETITOR. Pri streľbe som použil črienky z plastu, ktoré sú trošku širšie ako drevené ale pre moje veľké ruky sú ideálnejšie. Myslím si však, že drvivej väčšine strelcov budú vyhovovať drevené. TROJAN s 5 in (12,7 cm) hlavňou má dĺžku 8,5 in (21,6 cm) a hmotnosť 36 uncí (1020g). Určite vás príjemne prekvapí cena ktorá začína na hranici $ 970 ! Tak ako pri EGLE aj pištoľ TROJAN je ponúkaná s dlhšou 6“ (15,3 cm) hlavňou za $ 1074.

LS

Pri pištoli LS počítajte so zmenou veľkosti oproti predchádzajúcej pištoli. Pokiaľ TROJAN je vyrobená v skutočnej veľkosti 1911-ky, tak LS vyniká alebo nevyniká tým, že je dosť zmenšená. Môžem povedať, že je to občerstvujúca zmena. Naprieč záverom je šírka 0,765 in (1,94 cm) a naprieč rukoväťou je šírka len 1,065“ (2,71 cm). V tabuľke si môžete pozrieť a porovnať rozdiely veľkostí pri 1911-ke, 1910 Browning a Walther PPK.

Typ
Šírka cez záver
Šírka cez rukoväť
STI LS 0,765 inch (1,94 cm) 1,065 inch (2,71 cm)
1911 (originál) 0,900 inch (2,29 cm) 1,260 inch (3,20 cm)
1910 Browning 0,800 inch (2,03 cm) 1,070 inch (2,72 cm)
Walther PPK 0,880 inch (2,24 cm) 0,920 inch (2,34 cm)

LS sa predáva len v kalibroch 9 mm a 40 S&W. Dĺžka hlavne je 3,4“ (8,6 cm). Spätný ráz je primeraný ku kalibru, mieridlá sú napriek svojím menším rozmerom dobre viditeľné a skonštruované tak aby sa nezachytávali o odev. Ďalšou dobrou vlastnosťou LS je vyhadzovač, ktorého úprava je podobná s najmodernejšími automatmi. Dlhá spúšť má prelom pri 5,5 librách (26,4 N). LS, ktorú opisujem je v kalibri 9 mm s kapacitou zásobníka 7 nábojov + 1 náboj v komore. No a výsledky streľby? Hneď vás musím upozorniť, že som strieľal vo veľmi chladnom počasí, čiže v nepriaznivých podmienkach. Na vzdialenosť 25 yardov (22,75 m) som nastrieľal v priemere od 4“ (10 cm) do 5“ (12,7 cm), čo je na obrannú pištoľ postačujúce. Keby som strieľal v teplejšom prostredí asi by to bolo trošku presnejšie. Keď som prvýkrát rozobral túto malú pištoľ a pre posúdenie súčiastok som zotrel ochranný olej na mazanie napadlo ma urobiť test stým, že vystrieľam zopár nábojov s takto nenamazanou pištoľou. Vystrelil som zopár nábojov a ihneď sa dostavilo zlyhávanie zasúvania nábojov. Ale keď som pištoľ opäť trošku namazal, tak strieľala spoľahlivo aj s nábojmi 9 mm P+. Napriek svojej veľkosti nie je taká ľahká, váži 28 uncí (794 g), vďaka čomu ani sreľba s 9 mm P+ nebola taká citeľná ako by ste čakali. Na nosenie odporúčam puzdro, lebo voľne položená vo vrecku sa zdá byť dosť ťažká. LS je dobrá obranná pištoľ ale svojou šírkou patrí určite na prvé miesta vo svojej triede. Cena LS je $ 746.

BLS a RANGER

A na záver dve "poskladané" pištole STI. Takže BLS: má krátku 3,4 inch (8,6 cm) hlaveň z modelu LS kombinovanú s rukoväťou z modelu TROJAN. K dispozícii máte kalibre: 9 mm a 40 S&W a hmotnosť pištole je 30 uncí (850 g). Ale keďže niektorí strelci uprednostňujú kratšiu rukoväť a dlhšiu hlaveň tak STI vyšla v ústrety a zložili pištoľ pod názvom RANGER. RANGER používa kompaktný LS rám s 3,9inch (9,9 cm) dlhou hlavňou v ťažkom prevedení z VIP. Na trhu sa ponúka len v kalibri .45 ACP s kapacitou zásobníka 6+1. RANGER má hmotnosť 28 uncí (794 g) a predáva sa za $ 976.

Ako môžete vidieť firma STI má v ponuke rozsiahly výber pištolí a vychádza v ústrety všetkým skupinám, či ide o súťažiacich alebo ľuďom, ktorý potrebujú pištoľ na svoju ochranu. STI ochotne vyhovie vašim predstavám v úprave a tiež si môžete vybrať z bohatej ponuky príslušenstva.

Image

 

 


Image

 


podľa American Handgunner 2002 preložil Ing. Mário Adamík