Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

COLT COWBOY

Image 

Colt urobil na slávnom Colte Single Action Army väčšie zmeny a výsledok? Je moderný revolver so zachovanou črtou a s polovičnou cenou z originálu. Predstavujeme Vám Colt Cowboy.

V tomto roku oslavuje Colt Single Action Army svoje 129 narodeniny. Bol vyrobený v roku 1873 pre Americkú armádu. Popularita a obľúbenosť tejto zbrane neutícha ani v tomto tisícročí, aj keď dopyt mnohých ľudí je po modernejších zbraniach. Neutícha dopyt ani po SAA "zvyškoch" hlavne keď prišla obľúbená športová disciplína Cowboy Action Shooting, ktorá je v USA mimoriadne obľúbená.

Image Image

Môžeme očakávať zvýšený dopyt po zbraniach tohto druhu aj v Európe pre ich jedinečný dizajn a hlavne pre ich nesmiernu historickú hodnotu. Tiež SAA prechádzal ťažké obdobie jednak limitovanými sériami, ale aj množstvom imitácií týchto revolverov. Cena $1590 za základný model tiež zohrávala svoje. Aktuálne ponuky kalibrov boli .45 Colt, .44-40, so 4 3/4- alebo 5 1/2-palcovými hlavňami. V ponuke sú .38-40 a 7 1/2- palcová hlaveň. Uvádzané boli vo farbe - kalená modrá alebo v kombinácii s niklom. Kvôli vysokej cene sa firma Colt snažila vyrobiť niečo podobné ale s výrazne nižšou cenou. A tak konečne v januári 1998 bol predstavený nový, dlhoočakávaný Colt Cowboy určený pre zberateľov, rekreačných strelcov ale aj pre športových strelcov. Dizajn ostal zachovaný - historický ale obsahuje moderné interné črty novodobej techniky. Výrobcom odporúčaná cena $599 je menej než polovica Coltu SAA. Vyrába sa v kalibri .45 Colt s dĺžkou hlavne 5 1/2 palca, ale podľa potreby je možné dostať. Rám je farebný s prevahou modrastého odtieňa. Pri jeho originalite môže byť zmetený aj odborník. Popis tejto zbrane je jednoduchý: nový Colt Cowboy je jednočinný revolver z liatej ocele (originál je kovaný) s moderným bicím ústrojenstvom (dovoľuje väčšiu rozmanitosť nábojov). Keď položíme SAA a Cowboy vedľa seba je ťažko rozpoznať nejaké výrazné rozdiely. Váha, štýl, tvar a veľkosť rámu, rozmery valca, pažbička, dĺžka hlavne, mieridlá, kohútik sú také isté. Ešte aj farebné prevedenie a lesk týchto Coltov sú rovnaké. Treba povedať, že tento produkt je oveľa lepší ako jeho prvý prototyp. Súčiastky Cowboy a SAA sú skutočne zameniteľné. Majstrovstvo firmy Colt spočívalo vždy v kvalitnej zbrani poskladanej z minima súčiastok pri maximálnom možnom nenarušení dizajnu revolvera. Pochopiteľne nejaké rozdiely musia byť. Kohútik je trochu menší v skutočných rozmeroch a má trošku odlišný tvar. SAA má šrafovaný krížikový vzor, kolík do valca je fixovaný, zatiaľ čo v skorších verziách SAA bol výmenný, kolík pätice je rovnakého priemeru ale troška kratší a odpružený, rám je na vrchu o 0,02 palca širší ako na SAA. Úderník udiera priamo, nenachádza sa tam vložka. Zapaľovacia sústava je podobná akú použil Johnson pri zbrani Ruger. Taktiež sú zmeny na úderníku, v otáčaní valca a iných súčastí, ktoré nebudeme podrobnejšie rozoberať. Na strelnici je ťažké rozoznať rozdiel medzi SAA a Cowboyom. Podľa analýzy počítača triggerscan je odpor spúšte 5.234 - pound, a na to potrebný čas 10.5 milisekúnd. Presnosť zbrane je dostatočná, ako môžeme vidieť z grafu. Na záver môžeme povedať, že Colt Cowboy spĺňa všetky požiadavky moderného revolvera s nádychom histórie.

náboj
rýchlosť (fps)
odchylka rýchlosti (fps)
presnosť/ 50 stôp
CCI Blazer 200-gr. JHP
843
29
2.13
Black Hills 250-gr. RN/FP
679
46
2.00
PMC 250-gr. Lead FP
714
35
2.38
Remington 250-gr. Lead FP
775
38
2.50
Hornady 255-gr. FP
726
32
2.25
Priemerná presnosť
-
-
2.25

Image

typ
jednočinný
kaliber
.45 Colt
dĺžka hlavne
5.5 inches
celková dĺžka
10.25 inches
hmotnosť
38.5 ounces
valec
6 nábojov
cena
599 USD

Image 

Skrátené a upravené podľa Dicka Metcalfa, Shooting Times. Pripravil Ing. Mário Adamík