Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Manurhin F1

Manurhin F1- spécial police - revolver komisárky Lescotovej

Image

Svetovo uznávaná zbrojovka Manurhin, sídliaca vo francúzskom meste Mulhouse ležiacom na Rýne, je streleckej verejnosti známa ako výrobca veľmi kvalitných revolverov určených na sebaobranu a športovú streľbu. Jej názov je zložený zo skratky francúzskeho slova manufacture (manufaktúra, továreň) a z francúzskeho názvu Rýna - Rhin. Svoju činnosť zahájila ako výrobca strojných zariadení. Vyrábala i špeciálne vybavenia na výrobu streliva.

Výrobe strelných zbraní sa táto spoločnosť začala venovať po II. svetovej vojne. Rozdelenie Európy víťaznými mocnosťami totiž prinútilo firmu Walter presťahovať továreň do západnej časti Nemecka. Výrobu zbraní v Nemecku však víťazi zakázali. Lenže dopyt po pištoliach značky Walter modelov PP a PPK bol taký veľký, že nakoniec povolili ich licenčnú výrobu spoločnosti Manurhin. Výroba úspešných pištolí pokračovala aj po obnovení výroby v Nemecku až do roku 1985. Kvalita pištolí vyrobených vo Francúzku bola taká vysoká, že ich posielali do Nemecka, kde im už len vyrazili logo a dokončili povrchovú úpravu.

Začiatkom sedemdesiatych rokov Manurhin vyvinul vlastný dvojčinný revolver s výklopným valcom a začal ho vyrábať pod označením MR 73. Prevratnosť revolveru tkvela v konštrukcii spúšťového mechanizmu, ktorý používal malé kladky a charakterizoval ho plynulý chod.

Manurhin sa aj naďalej špecializuje na výrobu kvalitných revolverov. Nedá nám nespomenúť i modely MR 93 s veľmi futuristickým vzhľadom. V poslednom období vyrába táto francúzska zbrojovka i špeciálne zbrane pre rôzne vlády. Tu môžeme spomenúť zbraſ MR 35 PUNCH. Je to akýsi kríženec karabíny a pištole strieľajúci gumené guľôčky priemeru 35 mm. V súčasnosti výrobný program obsahuje celý rad revolverov od služobného určenia až po športové zbrane. V roku 2000 prevzala firmu Manurhin spoločnosť Saint - Bonner - le - Chateau, známa predovšetkým luxusnými poľovnými zbraňami. Toľko z histórie úspešnej značky.

V súčasnosti sa stretávame na televíznej obrazovke so šarmantnou, energickou komisárkou Julie Lescotovou. Viete akú služobnú zbraň táto dáma používa? Je to revolver F1 spécial police, ktorý bol základom pre úspešný modelový rad MR 88. Na redakčný test sme tento revolver dostali i s pekným semišovým koženým púzdrom na prepravu a úschovu. Súčasťou príslušenstva zbrane boli i tri páry rýchlonabíjačov tzv. "half-moon clips"-ov, pretože revolver je komorovaný na pištoľové strelivo 9 mm Luger.

Keď sme otvorili puzdro, ocitla sa nám v ruke robustná zbraň služobného typu, s veľmi peknou povrchovou úpravou a vzorne urobeným počernením. Nedalo sa odolať pokušeniu vyskúšať revolver na strelnici a podeliť sa s vami o naše dojmy. Jediný ovládací prvok - tlačidlo vyklápania valca - je umiestnené na ľavej zadnej časti rámu zbrane, priamo na rozšírení kopírujúcom okrúhly tvar valca. Pri bežných revolveroch je toto tlačidlo umiestnené viac vzadu a treba ho palcom potlačiť smerom vpred, tu ho však stačí iba stlačiť.

Z bezpečnostných prvkov revolvera treba spomenúť prenosovú páku, ktorá funguje na zaujímavom princípe. Bicí kohút má na mieste, ktorým udiera na úderník polkruhové vybratie. Keď je kohút spustený, jeho vybratie presne kopíruje hlavu úderníka. Aby sa mohla iniciovať zápalka náboja, treba natiahnuť kohút, čím sa medzi úderník a kohút dostáva prvok umožňujúci odpáliť náboj vo valci - prenosová páka. Po spustení kohút udiera do prenosovej páky, ktorá druhou stranou odovzdá energiu úderníku, po výstrele však skĺzne smerom nadol, nevytvára ďalší kontakt a kohút sa svojím vybraním dostane na hlavu úderníka. Tým sa zároveň revolver zabezpečuje pred možným výstrelom pri páde zbrane na spustený kohút. Ďalším bezpečnostným prvkom je vysoký odpor spúšte s dlhým chodom pri spúšťovom napínaní.

Črienky pažbičky sú upevnené na zbrani jednou skrutkou. Po ich demontáži je vidieť, že spodnou stranou rámu prechádza dutý čap, v ktorom je umiestnená oceľová oska slúžiaca na predopnutie vinutej bicej pružiny - ak by náhodou bolo treba úplne rozobrať zbraſ - a zároveſ sa odhalí i francúzska preberacia značka St. Etiene. Mechanizmus revolvera kryje z ľavej strany odnímateľná bočnica - krycia doska upevnená k rámu revolveru tromi skrutkami. Po jej demontáži je mechanizmus sprístupnený na čistenie, prípadne menšiu opravu.

Predná skrutka zároveſ zaisťuje os výklopnej konzoly valca revolvera. Pred streľbou sme preverili i vôľu valca. Zistili sme ju len minimálnu v axiálnom i radiálnom smere. Valec sa vyklápa doľava. Os otáčania valca uzamyká v jej zadnej časti tlačidlo vyklápania valca. V prednej časti sa výklopná konzola aretuje priečnym kolíčkom. Os valca slúži zároveſ ako centrálny vyhadzovač. Tyčku vyhadzovača kryje puzdro pod hlavſou, ktoré siaha až k jej ústiu. Medzera medzi hlavſou a valcom zbrane bola približne 0,15 mm. Hlaveſ má klasický vývrt so šiestimi ľavotočivými drážkami a starostlivo opracovaným ústim.

Revolver sa drží pomerne dobre, pretože v prednej časti majú črienky pažbičky anatomické vybratia na prsty. Z boku sú črienky opatrené rybinovým zdrsnením. Orechové drevo, z ktorého sú vyrobené, umožſuje dlhodobý pevný úchop, podobný tomu, na aký sme si zvykli pri športových zbraniach. Nemali sme žiadnu výhradu ani k sklonu rukoväte, pretože mieridlá boli v jednej rovine, akonáhle sme zdvihli zbraſ. Mieridlá má revolver pevné. Tvorí ich široká trojuholníková muška - v zadnej časti zdrsnená - a cieľnik v podobe vyfrézovanej pravouhlej drážky na vrchu rámu zbrane. Dĺžka zámernej bola 150 mm. Mieridlá poskytujú strelcovi ostrý obraz, sú pomerne dobre čitateľné, nemajú však nijaké farebné zvýraznenie.

Valec sa dá vyklopiť jednoducho, netreba vynakladať žiadnu veľkú silu. Pištoľové náboje sme do valca vkladali naraz po troch v rýchlonabíjačoch. V komorách valca nevykazovali náboje nijakú vôľu. Samotná streľba z tohto revolveru veľmi pripomína športový špeciál ZKR 551. Kohút sa vďaka palečníku s ostrým zdrsnením napína spoľahlivo. Spätný náraz zbrane je veľmi príjemný. Vyššia hmotnosť revolveru a výkon streliva urobili z tohto testu príjemný strelecký zážitok. Prázdne nábojnice sa vďaka "polmesiačkovitým clipom" dali centrálnym vyhadzovačom ľahko povysunúť a potom vybrať. Kto nemá trpezlivosť na znovunabíjanie týchto nabíjacích prípravkov, môže vkladať náboje do válca bez nich. Avšak pri vyberaní prázdnych nábojníc musí použiť nejaký improvizovaný prípravok na ich vytláčanie.

Pri teste sme použili tri druhy streliva, a to: celoplášťové náboje Sellier & Bellot, PS Grand a. s. a ZVS holding a. s. Strieľali sme na vzdialenosť 15 a 25 metrov v rôznych polohách, so spúšťovým i kohútikovým napínaním. Počasie bolo priam ideálne a pri nepodarených zásahoch nedávalo priestor na výhovorky. V polohe v stoji s obojručným držaním, s nábojmi tuzemského výrobcu PS Grand a. s., sme zaznamenali rozptyl do 6 cm na bližší terč a do 8 cm na vzdialenejší. Použité strelivom sme pri teste vždy spoľahlivo odpálili.

Revolver mal veľmi príjemné spúšťové charakteristiky, aj vďaka širokému a hladkému jazýčku spúšte. V režime SA sme namerali odpor spúšte 18 N so skoro bodovou charakteristikou a minimálnym prepadom po výstrele. Dráha spúšte bola pritom len 2 mm. V režime DA bol odpor spúšte 60 N s 20 mm-ovou dráhou.

Celá zbraň je konštruovaná ako pobočná, prípadne sebaobranná. Na povrchu revolvera sa nestretnete so žiadnou ostrou hranou, výstupkom, alebo čímkoľvek, čo by sa pri tasení mohlo prípadne zachytiť o odev strelca. V našom prípade si komisárka Lescotová určite neroztrhne jemnú ženskú garderóbu, keď vytasí zbraň prudko od pása.

Tento revolver, vzhľadom na vyššiu nadobúdaciu cenu, osloví najmä náročnejších užívateľov. Jeho nespornou výhodou je druh použitej munície, ktorej výkon je v porovnaní s nábojom .38 špeciál je o niečo väčší, a cena oveľa priaznivejšia. Vzhľadom na vyššiu hmotnosť budú revolver zrejme nosiť prípadní užívatelia s väčšími telesnými proporciami. Výhoda revolverov tkvie hlavne v ich spoľahlivosti a streleckej pohotovosti. Netreba žiadnu veľkú silu na naťahovanie záveru - stačí iba stlačiť spúšť. To, i v dobe stále väčšej popularite veľkokapacitných pištolí, robí z revolverov ich plnohodnotných konkurentov. Tento revolver možno osloví aj strelcov IPSC, ktorí z neho po puškárskej úprave urobia pretekársky špeciál. Záverom chceme poďakovať firme Deas Slovakia s.r.o. za zapožičanie zbrane a poskytnutie streliva na náš redakčný test.

Technické parametre:

Dovozca: Deas Slovakia s. r. o.
Typ zbrane: Revolver SA/DA
Kaliber: 9 mm Luger
Kapacita valca: 6 nábojov
Dĺžka hlavne: 102 mm , 4"
Stúpanie drážok: 254 mm
Hmotnosť prázdnej zbrane:1005 g
Celková dĺžka:231 mm

Povrchová úprava: lesklá čierna

 

Autor článku: Ing. T. Šramek
! článok je chránený autorským zákonom !
foto: zo stránok internetu