Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

S&W model 500-RUČNÝ KANÓN ?

Image 

S&W predstavili s poslednom období viacej zaujímavých produktov, z ktorých ma najviac svojou veľkosťou zaujal model 500 v kalibri .50 S&W. Áno správne tušíte jedná sa o ďalší revolver (SA/DA) z radu "naj". Už názov nám čo-to povie o sile tohto krásavca, každý kto ste už raz niekedy strieľali napríklad "len" s .44 Magnum (energia cca 1300 Kj) si určite viete predstaviť v rukách silu cca 3400 - 3600 Kj, rovnajúcu sa sile guľovníc .30-06 Springfield, .308 Winchester alebo 7x64. Hmotnosť revolvera musí odpovedať sile, preto hmotnosť tesne cez 2 kg a kompenzátor nie je žiadnym prekvapením. Kapacita valca je pre 5 nábojov a celková dĺžka zbrane je úctihodných 381 mm, z toho hlaveň je dlhá 213 mm! No a aké je využitie tohto revolvera? Nuž, asi by ste ho nechceli nosiť ako defenzívnu zbraň aj keď odstrašujúci účinok by bol "postačujúci", využijete ho jednak ako cenný kus do vašej zbierky alebo ako zbraň pre nejakú extrémnu súťaž. Cena sa pohybuje tesne pod hranicou $1000.

Porovnanie náboja .50 S&W

Image

 

500 Magnum - Hunter = Hurrááá na slony!

Image

 

Druhý v poradí je revolver s označením 500 Magnum - Hunter. Je určený na poľovné účely hlavne pre Americký kontinent, kde sa môže loviť aj s krátkou zbraňou. Oproti základnému modelu sa líši väčšou hmotnosťou 2325g a väčšími rozmermi. Celková dĺžka je 457 mm, kde hlaveň tvorí 267 mm!!! Oproti základnému modelu môžete postrehnúť lištu pre montáž optiky, remeň pre pohodlnejšie nosenie a špičkový kompenzátor, ktorý je nevyhnutnosťou pre presnú streľbu. No a na záver už len spomeniem, že s týmto revolverom sa podľa výrobcu podarilo uloviť aj slona.

autor: Ing.Adamík Mário