Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Taurus 607

 

Image

 

Vo večnom boji medzi pištoľami a revolvermi často rozhoduje určitá osobitosť tej ktorej zbrane a samozrejme cena. Rovnako to bolo aj v mojom prípade. Bol som pomerne veľkým odporcom revolverov ako zastaralých a kvôli svojmu tvaru neskladných zbraní, svoju rolu hrala aj kapacita valca. Avšak po telefonáte môjho známeho, v ktorom ma informoval o jednom revolvery za smiešnu cenu, všetok môj odpor sa zmenil na túžbu... Tak som sa stal majiteľom revolvera Taurus 607. Nebol síce nový, niesol známky nosenia a pravdepodobne pádu, ale jeho klady prevyšovali nedostatky.
Ako prvý klad bola kapacita valca. Valec obsiahne 7 nábojov .357 MAG. Druhým kladom bol kompenzátor na hlavni. Medzi ďalšie patrili mikrometrické mieridlá a zvýraznená oranžová muška. Na strelnici sa potom ešte preukázala vynikajúca presnosť a perfektný chod spúšte s minimálnym odporom. Prehltol som aj veľkú hmotnosť - okolo 1300 g, čo sa neskôr pri streľbe ukázalo tiež ako určitá výhoda - vďaka nej sa minimálne prejavuje spätný ráz. Neviem posúdiť, nakoľko zdvih zbrane ovplyvňuje kompenzátor, a nakoľko samotná hmotnosť zbrane, nemám to s čím porovnať. Všetci známi s revolvermi bez kompenzátora rovnakého kalibru majú len ľahšie prevedenie so šiestimi komorami. Po výmene pôvodnej originálnej rukoväte s dreva za originál gumenú anatomickú rukoväť sa zlepšilo aj držanie zbrane. Samozrejme, revolver dostal modernejší vzhľad, vyzerá akčnejšie, aj keď niektorý revolverový konzervatívci na drevo nedajú dopustiť. A ešte k cene rukoväte - činí až jednu pätinu z ceny môjho revolvera, ale čo človek neurobí pre miláčika.

 

Image

 

Po technickej stránke sa jedná o klasický dvojčinný celooceľový revolver, bicia pružina je špirálová. Pretože je valec 7 komorový, je pomerne rozmerný, preto je revolver postavený na "veľkom" ráme. Tieto rámy sú obvyklé u revolverov väčších kalibrov (.44 MAG a pod.). Celkovo revolver pôsobí veľmi mohutne, má vyvážený tvar aj vďaka stredne dlhej hlavni (4 inch). Hlaveň nemá drážkovanie po celej dĺžke, končí asi 2 cm (možno 1 inch) pred ústim. Táto časť, v ktorej sú aj otvory kompenzátora, má väčší priemer ako hlaveň, takže spredu revolver vyzerá, akoby mal väčší kaliber. Vyhadzovanie nábojníc je samozrejme centrálne. Povrch je čiernený, len spúšť a kohútik sú mramorované.

 

 

 

ImageImage

 

 

 

Ako u všetkých zbraní (hlavne komisných), aj u tejto som si - keď opadlo nadšenie (ako to býva aj u frajeriek) - začal všímať chyby, a to: centrálny vyhadzovač, alebo jeho tyčka, sa občas povytočí, čo spôsobuje problémy pri vyklápaní valca. Tak isto činí problémy vyhadzovanie nábojníc, pretože po stlačení tyčky sa hviezdica mierne pootočí okolo osi, a dôjde k vzpriečeniu nábojníc. Následkom pádu u predchádzajúceho majiteľa došlo k poškodeniu cieľnika, ktorý je mierne uvoľnený.

Konkrétny kus bol vyrobený v Brazílii, asi v druhej polovici deväťdesiatych rokoch, Podľa niektorej literatúry sa jedná o prvý sériovo vyrobený revolver kalibru .357 MAG s kapacitou valca väčšou ako 6 nábojov. V terajších katalógoch sa nevyskytuje, pravdepodobne sa už nevyrába. Na webovej stránke fy. Taurus USA sa vyskytuje obdobný revolver pod označením 608B4, ten je ale 8 komorový.
Ináč revolver vyniká svojou presnosťou, je spoľahlivý a samozrejme zhltne všetky typy nábojov. Spätný ráz bol výraznejšie citeľný len s nábojmi značky Prvy Partyzan, bez väčších problémov s ním strieľa aj moja družka (jej fotky uverejním na inej stránke...).

 

Image

Text a foto: Okparts ( Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
Explozívny nákres: Taurus manual
! článok je chránený autorským zákonom !