Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Ako bolo na IWA 2013?

Po niekoľkých  rokoch sme opäť navštívili veľtrh IWA 2013 v Norimbergu, ktorý sa konal  8. až 11. marca 2013. Išlo o 40 výročie veľtrhu, na ktorom sa zúčastnilo 1207 vystavovateľov, a 38 000 návštevníkov, čiže z pohľadu návštevnosti ďalší rekordný ročník.

Pre porovnanie uvádzame, že na prvom veľtrhu v roku 1974 bolo 100 vystavovateľov, na ktorých sa prišlo pozrieť 2000 návštevníkov. Po domácom Nemecku medzi vystavovateľmi dominovali USA, Veľká Británia a Taliansko. Niektorých možno prekvapí, že po domácich Nemcoch boli najčastejšími návštevníkmi naši západní susedia z Čiech, potom z Rakúska, Francúzka, Talianska a z Ruska. Samozrejme sme stretli mnoho návštevníkov aj zo Slovenska. 

Ale prejdime k samotnému veľtrhu. Oficiálne veľtrh charakterizovali:
- preplnené haly vystavovateľov,
- stúpajúci počet návštevníkov,
- úspešné sprevádzajúce podujatie “Enforce Tac”.

Z pohľadu návštevníka si mohol každý prísť na svoje. Ak však patríte medzi fanúšikov “ozajstných” strelných zbraní, tak ste oproti predchádzajúcim ročníkom museli byť sklamaní. Veľtrh sa promptne prispôsobuje súčasnej dobe, čiže airsoftovým, plynovým a expanzným zbraniam, ktoré prezentovali hlavne čínski a tureckí výrobcovia. Doslova záplava výrobcov z týchto štátov posúvala klasických výrobcov zbraní a streliva do úzadia. Nedalo si nevšimnúť aj nárast kvalitných športových zbraní určených pre profesionálnych športových strelcov ale aj biatlonistov. Obľúbenosť biatlonu v Nemecku je ozaj veľká, čomu nasvedčovala aj autogramiáda nemeckých biatlonistov. Obchodnú činnosť  posledné desaťročie charakterizuje skupovanie pomerne veľkých firiem do nadnárodných koncernov. Táto skutočnosť neobišla ani výrobcov streliva. Svoje megalomanské stánky výrobcov streliva  prezentovali aj koncerny CBC (Sellier-Bellot, Magtech, MAN), Ruag a Federal.
Spájanie viacerých výrobcov má podstatný negatívny dopad na individuálne prezentovanie svojich výrobkov menšími firmami zastúpenými v koncernoch, a to z dôvodu chýbajúcich technických pracovníkov, ktorých nahradili obchodní zástupcovia. Je samozrejmé, že hlavnou úlohou prezentácie firiem je podpisovať nové kontrakty, avšak je zlé, keď firma nemá kompetentných ľudí na vysvetlenie technických parametrov vlastných výrobkov. Zaznamenali sme aj pokles výrobcov špeciálnej balistickej techniky, vzostup prezentácie kvalitného príslušenstva a odevov.
Aby sme neboli pesimistickí a neznižovali úroveň veľtrhu vlastnými závermi, je IWA stále najväčším európskym veľtrhom, ktorý má a bude mať stále čo ponúknuť. Nás teší, že na veľtrhu sa predstavili aj Slovenskí výrobcovia, tohto roku prvýkrát aj s podporou štátu.

V ďalšej časti reportáže vám predstavíme vystavené produkty v takom poradí, v akom sme ich prechádzali. 

 Rakúska firma Pfeifer SR2 vyrába jednovýstrelové guľovnice určené do náročného terénu s obmedzeným manipulačným priestorom, napr. pri dohľadávkach zveri. Nedajte sa pomýliť dĺžkou zbrane, v zbrani je zabudovaná plnohodnotná hlaveň s dĺžkou 66 cm! 
 
 
 V zadnej časti pažby sa nachádza aj nábojová komora a priestor na dva náhradné náboje.  Uvidíme ako sa bude tejto zbrani s nezvyčajnou konštrukciou dariť. 
 
Nemecká zbrojovka INNOGUN má síce v ponuke len 3 typy zbraní, ale každá vie niečím nadchnúť. Ako novinku firma prezentovala model Intergral. Ide o klasickú opakovaciu guľovnicu s možnosťou jednoduchého zloženia zbrane na prepravné účely. Jednoduchým odmontovaním hlavne s puzdrom záveru pomocou skrutky nachádzajúcej sa pred šachtou zásobníka, otočením hlavne a puzdra o 180 stupňov a následným priskrutkovaním ku pažbe je zbraň pripravená na prevoz, napr. v ruksaku.
 
 
Z množstva pištolí nás zaujali typy menších rozmerov, vhodných na každodenné nosenie. Príjemný pocit z úchopu a z kvality spracovania sme mali zo SIGu 238 v kalibri 9 mm Browning. Zásobník má kapacitu 6 nábojov. Cena začína na cca 600 Eur.
 
Veľkoleposť prezentácie zbrojovky SIG SAUER znázorňovala aj táto "kopa" chaoticky naukladaných pištolí. 
 
Zaujímavosťou bola zbraň SG 553-R od Swiss Arms. Ide o zbraň "východného" kalibru 7,62 x 39 mm (rovnaký kaliber ako legendárna AK-47). Kedysi nepredstaviteľná vec je realitou.
 
Mauser predstavil novinku - model M12, ktorý v základnom prevedení s plastovou pažbou bude cenovo prijateľnejší ako M03. Ceny začínali od cca 1500 Eur. Ide pomerne o zaujímavú zbraň, záver je presný, poistka tichá, avšak...."cítiť" šetrenie oproti nosným modelom. Uvidíme čo prinesie realita predaja a aká bude odozva od majiteľov. M 12 môže byť konkurenciu aj na trhu v USA, napr. pre Winchester, Remington, Tikka, Sako, atď.
Ide o priamu konkurenciu ku zbrani Sauer 101, ktorú sme bohužiaľ v tom zhone zabudli odfotiť. Sauer modelom 101 taktiež vyrobil lacnejšiu verziu zbrane schopnú konkurovať v predaji cenovo prijateľnejším značkám. S vyrábaním lacnejších modelov pri prémiových značkách sa stretávame aj pri automobiloch, ide o odpoveď výrobcov na pretlak konkurencie a spomalenie predaja civilných zbraní v Európe. Samozrejme "promo" firiem Mauser a Sauer poukazuje na ponúknutie kvality za rozumnú cenu - "uvidíme". Určite sa tešíme na porovnanie týchto rivalov v jednotnom teste.
 
 
Blasser R8 Professional Success predstavil zaujímavú novinku v pažbení, keď na plastové telo v miestach určených na kontakt so strelcom je natiahnutá koža, ktorá má eliminovať sklz.
 
Okrem použitých materiálov si všimnite hlavne ergonómiu pažby, ktorá ponúka strelcovi veľký komfort.
 
Blaser K95 v luxusnom prevedení za 36 000 Eur? 
 
Zeiss - legendárny výrobca optiky prezentoval model Victory Compact Point, ktorý nás zaujal hlavne ergonómiou. Samozrejme ide o kvalitný produkt, ktorý okrem ostrého a rýchleho zacielenia je vybavený technológiou Lotu Tec, ktorá odpudzuje  zo skla vodu. Tento model je už bežne v predaji za cca 500 Eur.
 
Taktickú novinku - počítadlo výstrelov predstavila firma RADETEC, počítadlo reaguje na zdvih zbrane spôsobený výstrelom.
 
Na našom trhu ste už mohli zaregistrovať aj španielsku značku Bergara a jej nosný model APEX. Ide o jednovýstrelovú zlamovaciu guľovnicu s cenou od 905 Eur.
 
Nemožno prehliadnuť doslova "hrubé" opracovanie, ktoré by už v tejto cenovej relácii nemalo byť tak viditeľné.
 
Akcia pre majetnejších poľovníkov v podaní talianskej firmy Benneli, 4 brokovnice za cenu 321 000 Eur!
 
Pekný stánok prezentovala aj firma Strasser. Firma v minulosti utrpela niekoľkými nehodami súvisiacimi s konštrukciou priamoťažných záverov (napr. mladé knieža Schwarzenberger), avšak nedostatky v predchádzajúcom období odstránila a v súčastnosti nie sú evidované žiadne zranenia.
 
 Detail na pootvorenie priamoťažného záveru.
 
Napriek problémom v minulosti je nutné skonštatovať, že ide veľmi zaujímavé konštrukčné prevedenie s veľmi kvalitným opracovaním. Preto sa zbrane Strasser stále považujú za kvalitné a luxusné zbrane.
 
Dávkou luxusu zaujala aj firma MERKEL, avšak nás zaujal cenovo prístupný (od 2500 Eur) model RX HELIX.
 
Model RX HELIX kombinuje priamoťažný záver s rotačnou hlavou ukrytý v puzdre záveru. Tento konštrukčný systém s relatívne krátkym chodom záveru umožňuje rýchle prebíjanie. Myslíme si, že tento model si postupom času nájde množstvo majiteľov aj na Slovensku.
 
Smith Wesson model 360 PD je najľahší revolver v kalibri 357 Magnum/38 Special, aký kedy Smith Wesson vyrobil. Hmotnosť na úrovni 332 gramov bola dosiahnutá rámom zo zliatiny skandia a valca revolvera z titánu. Určte by nás vzhľadom na nízku hmotnosť zbrane zaujímal spätný ráz po výstrele nábojom kalibru 357 Magnum.
 
V stánku AIMPOINT sme si vyskúšali nástavec na optiku model CEU, ktorý je určený pre ozbrojené zložky a umožňuje zacielenie z úkrytu.
 
Pištole značky CARACAL urobili za svoju krátku históriu veľký progres. Zbraň predstavenú v roku 2006  v SAE (Abú Dhabi) si ihneď všimli mnohí experti. Za konštrukciu zbrane stojí Bubits, ktorý sa podieľal aj na konštrukcii pištole STEYR M. Zbraň pozostáva z 28 častí, spúšťový mechanizmus má podobný ako Glock 17 a od roku 2011 je vyrábaná aj v Nemecku. Cena tejto zbrane je cca 550 Eur.
 
Veľkú časť expozície firmy ANSCHUTZ tvorili samozrejme športové zbrane, avšak nemohli sme si nevšimnúť aj poľovnícku guľovnicu model 1780. Dlhoročná tradícia výroby športových zbraní sa podpísala pod najlepší chod spúšte spomedzi všetkých vystavených poľovných zbrani.
 
Detail na záverový mechanizmus modelu 1870.
 
Náboje značky LFB sú pomaly objavované aj našimi poľovníkmi. Ide o kvalitné náboje s precíznou technológiou výroby. Munička vznikla v roku 1998 ako reakcia na požiadavku výroby spoľahlivého streliva pre bezpečnostné zložky, avšak už od roku 2000 sa začínala presadzovať aj v civilnom sektore. Ceny bežne používaných kalibrov sa pohybujú  od 30 - do 50 Eur za 10 ks.
 
Na veľtrhu sme zaznamenali množstvo výrobcov streliva určeného pre plynové zbrane. Okrem športového streliva boli prezentované aj tieto expanzné "diabolky". Nemožno uprieť snahu výrobcov, avšak zvýšená ranivosť expanzného streliva pri "diabolkách" je diskutabilná.
 
Aj firma RUGER ponúka na každodenné nosenie pohodlnú pištoľ a to v kalibru 9 mm Luger. Ide o model LC 9, ktorý bol predstavený v roku 2011 a získal mnohé ocenenia. Vzhľadom na svoju veľkosť ide o presnú a spoľahlivú zbraň. Zásobník má kapacitu 7 ks nábojov. 
 
Pevnou súčasťou expozície RUGERu sú samozrejme aj revolvery, napr. legendárny VAQUERO a BLACKHAWK.
 
Najviac nás v stánku RUGER zaujala jednovýstrelová guľovnica s historickým nádychom, s konštrukčným použitím blokového záveru. Ide o model No. 1 International, ktorý je určený pre Európu. Zbraň sa výlučne vyrába v kalibri 7 x 57 mm a jej cena bude určite vyššia ako 1000 Eur.
 
Detaily záverového mechanizmu.
 

 Vyrobené v Turecku! Na prvý pohľad sme si mysleli, že ide o jednu z ďalších firiem ponúkajúcich airsoftové zbrane kopírujúce vzhľad skutočných zbraní. Aj v tomto prípade síce ide o kópiu zbrane ČZ 75, avšak ide o skutočnú zbraň kalibru 9 mm Luger. Jedná sa o značku CANIK, ktorá kopíruje mnohých svetových výrobcov zbraní. O tom, že nie všetko kopírované musí byť zlé, nás presvedčil dobrý chod priebehu spúšte.
 
Prehľadnú expozíciu mala aj Česká Zbrojovka, ktorej hlavným bodom prezentácie bola nová guľovnica ČZ 557. Na ňu sme boli zvedaví aj my, nakoľko zbrane ČZ sú tradičnými zbraňami našich poľovníkov. Zbraň sa dočkala niekoľkých konštrukčných zmien, ktoré vám opíšeme v budúcom teste. Z prvého oboznámenia sme mali dobrý pocit z celkového nárastu kvality spracovania a z veľmi dobrej ergonómie pažby, ktorá naozaj sadla. Cena by sa mala pohybovať od 900 Eur, čo je už úroveň značky TIKKA. Starší model ČZ 550 zoženiete od 750 Eur.
 
ČZ 557 - nový typ záveru.
 
ČZ 557 - nová kvalitná ergonómia pažby.
 
ČZ 557 - farebný výstražník.
 
S kvalitnými talianskymi brokovnicami BREDA sa už môžete stretnúť aj na našom trhu. 
 
V blízkej dobe vám predstavíme recenziu samonabíjacej brokovnice Breda Xanthos, ktorá má zaujímavé konštrukčné riešenie záveru.
 
Mali sme úprimnú radosť, že medzi vystavovateľmi sa nestratili ani slovenskí výrobcovia. Samostatnú a prehľadnú prezentáciu mala firma FALCO - výrobca puzdier, tento rok so zameraním na skryté nosenie. 
 
Ďalší slovenský vystavovateľ, firma LOVINTERIER mala honosne pripravenú prezentáciu svojich výrobkov. 
 
 
Tentokrát sme sa v stánku Steyr - Mannlicher pristavili pri zaujímavej "sniperke" model HS 50. Za studena kovaná hlaveň sľubuje účinný dostrel až do 1500 m a konštrukcia umožňuje výmenu hlavne do niekoľkých sekúnd. 
 
Zaujímavý spôsob prezentácie si zvolila firma Brenneke na svoj brokový náboj EDP Magnum určený pre ozbrojené zložky. Prezentácia znázorňuje porovnanie účinku náboja EDP Magnum kalibru 12 so štandardným nábojom 9 mm Luger na bloku motora VW Golf. Strela náboja EDP Magnum z tvrdej zliatiny je určená do mestského prostredia a blok motora dokázala s prehľadom prestreliť. Strele po zásahu ostáva minimálne 83% svojej hmotnosti, akú mala pred vystrelením a jej úsťová energia je viac ako 4100 J. 
 
Ako môžete vidieť, strela kalibru 9 mm Luger blok motora  nedokázala prestreliť. 
 
Freedom Arms z USA vystavoval veľmi peknú a kvalitne spracovanú jednovýstrelovú zbraň. Tento typ zbrane je v USA veľmi obľúbený, hlavne na strieľanie škodcov na väčšie vzdialenosti. Freedom ponúka až 11 kalibrov (napr. 308 Win, Rem 223, 6,5 x 55 SE) s 3 dĺžkami hlavní.
 
Opracovanie častí je na vysokej úrovni. 
 
Taliani to s dizajnom vedia. PARDINI GT9 je nádherná zbraň, ktorá vás doslova očarí. Doslova k nej sedí firemný slogan "Pre strelcov, ktorí chcú niečo špeciálne". Aby sme boli úplný, nielen dizajn, ale aj kvalita spracovania a ergonómia vo vás zanechajú dobrý pocit. Už len dodáme: hmotnosť 1550 g, kapacita zásobníka 17 nábojov, dĺžka hlavne 152,5 mm.
 
 
Pokles ruských vystavovateľov oproti minulým rokom bol badateľný. Svoj skromnejší stánok predstavila aj firma BAIKAL.
 
Kolekcia 1911 od firmy Remingon.
 
1911-ky sú stále obľúbené zbrane, preto ani Remington nemohol odolať dopytu a v roku 2011 predstavil svoju 1911-ku v kalibri .45 ACP. Veľkú pochvalu si výrobca zaslúži hlavne za ponechanie pôvodných, už historických línií. 
 
Až príliš skromne k pomeru predaných zbraní vyznela prezentácia brazílskej značky TAURUS. Z ich ponuky nás zaujal revolver s polymérovým rámom. 
 
Všimnite si presné spojenie dvoch polovíc polymérových rámov a možnosť uzamknutia bicieho kohúta pomocou kľúča. 
 
Slovenská firma GRAND POWER mala dôstojnú prezentáciu. Samozrejme nechýbali nové pištole P40 a P45 postavené na novom ráme MK 12.  
 
Pôvodné rozoberanie zbrane cez lúčik nahradil posuvný bežec. My už len konštatujeme, že ide o výrazný posun vpred, čomu svedčí aj prvotná odozva streleckej verejnosti. 
 
Zbrojovka Holice pokračuje v tradícii Zbrojovky Brno a ponúka zbrane vo viacerých kategóriách. Nemohli sme si nevšimnúť upravenú samonabíjaciu karabínu pod označením KSK kalibru 7,62 x 39, ktorá konštrukčne vychádza z útočnej pušky vz. 58. V Čechách je možné túto karabínu používať aj na poľovné účely. 
 
Zaujímavým inovatívnym prvkom je posunutie spúšte dozadu. Napriek týmto úpravám náš slovenský zákon o zbraniach a strelive zrejme nedovolí túto zbraň používať na poľovné účely. 
 
 
Text a foto: Ing. Mário Adamík, Ing. Igor. Szegényi, Ing. Miroslav Šimonič.