Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Ako bolo na IWA 2008?

Image
"Lovu Zdar" :) :) :)

Tak ako sme vám sľúbili tak vám prinášame krátku reportáž z medzinárodnej výstavy z Norimbergu ( IWA 2008). O tom, že vo svete opäť vzrastá záujem o zbrane a veci s tým súvisiace potvrdil aj tento veľtrh, ktorý v tento rok navštívilo o 31700 návštevníkov viacej ako v minulom roku. Tak isto bol aj rekordný počet vystavovateľov 1050 z viac ako sto krajín sveta. Apropo vystavovatelia, po porovnaní predchádzajúcich ročníkov sme si nemohli nevšimnúť pribúdajúcich vystavovateľov z ázijských krajín (konkrétne z Číny) s ich typickým „kšeftárskym“ obchodným duchom. Kto ste výstavu navštívili určite dáte zapravdu, že sú schopný vyrobiť, resp. okopírovať takmer všetko. Ku príkladu uvediem tento príklad: V prvý den sme si zarezervovali  kópiu kolimátora „Docter“ čínskej výroby za 25 USD, s tým že v posledný den výstavy nám ho predajú. Avšak biznis je biznis a keďže Euro je silnejšie, tak v pondelok to bolo už za 25 Euro (však Euro má lepší kurz), čo samozrejme bola aj tak perfektná cena. No čo čert nechcel, tak pri odskúšavaní „Doctera“ nejako prestal fungovať, tak sa nakoniec kolega rozhodol kúpiť puškohľad s osvetlenou osnovou, ktorý ho vyšiel na cca 40 Euro, čo aj tak bola vynikajúca cena.

Zaujímavosťou  u ázijských výrobcov bolo aj to, že na svoje výrobky nedávali žiadne signovanie, stačí si už len domyslieť ako na tom profitujú niektoré firmy keď si nakúpia podobné čínske produkty na ktoré si dajú svoje signovanie a hľa nová značka je už na svete, to že jeden rovnaký tovar má možno aj päť značiek sa takmer nedá zistiť. Ale stále platí – biznis je biznis.

Nedá mi nespomenúť ešte jeden čudný pocit, a to sekcia vystavovateľov z USA (česť výnimkám výrobcov zbraní). Desiatky stánkov ponúkalo „gýče“ aké sa u nás zvykli predávať na strelniciach pri cirkusoch (vrchol bol lietajúca gágajúca hus na lanku) a moje zdesenie bolo o to horšie, že to mysleli vážne, ale ako sa vraví "iný kraj - iný mrav".

Čo sa týkalo slovenských vystavovateľov bol ich o jedného menej (nezúčastnila sa firma Falco – púzdra). Grand Power s.r.o. so svojím konštruktérom Ing. Kuracinom mal tohto roku oveľa dôstojnejši priestor na prezentáciu s výstavným miestom na úrovni, kde sa prezentovali aj iné svetové značky. O tom, že o záujem K100 bol veľký záujem svedčí aj to, že takmer sme nevedeli vystihnúť chvíľu  kedy by sme ho vedeli odchytiť osamote. Zo slovenských vystavovateľov boli pod jednou strechou už iba dvaja vystavovatelia : výrobca striel ARES (strely) a nožiar Lasky.

Image
Dobrý pocit z prezentácie nám Ing. Kuracina vyjadril takto :)

Image

Tak ako po minulé roky aj teraz môžeme závidieť priestor českých vystavovateľov z ktorých nechýbal ani jeden z ich známych výrobcov. Česká Zbrojovka predstavila dlhoočakávanú guľovnicu v obľúbenom kalibri 8 x 57 mm, taktiež budil záujem aj nový Phantom.

 Image
Prezentácia Českej Zbrojovky.

Image

Image

 Nezanedbateľnou súčasťou veľtrhu sú turecký výrobcovia plynových zbrani, ktorých bolo neúrekom. Po biednom stánku z minulého roka sa firma Voltran tentokrát prezentovala naozaj exkluzívne a to vystavením kompletného výrobného kvalitného sortimentu, nakoľko konkurencia v oblasti plynových (expanzných) zbraní nespí a  ich kvalita neustále rastie. O tom, že turci nie sú len výrobcovia expanzných zbraní svedčí aj firma Hatsan, keď sa pri jej sortimente zastavil nejeden fanúšik zbraní. Neodolali sme a detailne sme si prezreli ich sortiment a musíme pochváliť tureckú firmu za predenú kvalitu či už guľovníc, brokovníc a vzduchoviek. Ďalšou tradičnou súčasťou veľtrhu sú turecký predajcovia dreva presnejšie tureckého orecha. Cena týchto polotovarov začínala na 25 Euro s nevýraznou kresbou, až po polotovary výnimočnej kvality za cenu cca 700 Euro.  

Image
Na a to je len polovica vystavených produkov od Voltran!

Image

HATSAN - zbrane o ktorých v blízkej dobe určite budete počuť.

Image

Jeden z množstvo stánkov ponúkajúcich turecké drevo.

Osobitnou kapitolu veľtrhu tvorí ruská ekláva výrobcov a to hlavne čo sa týka poloautomatických zbraní, ak by čakal niekto niečo prevratné tak zbytočne, väčšinou išlo o vylepšenie existujúcich verzíí "sovietskych" overených zbraní ale našli sa aj kópie iných zbraní. Príjemným prekvapením kvality spracovania zbraní ruského vystavovateľa bola firma KBP Subsidiary z Tuly, ktorá ponúkala výlučne poľovné zbrane. Zbrane boli kvalitne upravené, vzhľadom veľmi pekné a tak trošku pripomínajúce nemecký štýl.

Image

Poľovné zbrane od KBP Tula

Image
Za pohľad stála aj revolverová brokovnica MTs255

Image

Vynovený TIGR v kalibri 308 Win. (v strede)

Image

 Walther P22 v "módnom" digitalizovanom odeve.

Image

Poloautomat - Waltrer G22 - výborná na zábavu, taktiež digitalizovaná.

Image

Hammeli v kalibru 22 LR- lacný sen amatérskych strelcov.

Image

Stánok Perazzi opäť zujal svojou megalomaniou, a predstavil niekoľko nových typov brokovníc, ako napríklad táto brokovnica určená na tohtoročné Olympíjske hry.

Image

Set 4 brokovníc Perazzi za cenu 274 780 Euro, už to mohli zaokrúhliť, no nie?

Image

Image

 No nemohli sme neodfotiť  Desert Eagle, ktorý bol vystavený v rôznych prevedeniach a ktorý zaujaj hlavne mladých fanúšikov zbraní.

Image

Image

Ani neviem ako sme zablúdili do  stánku Holland - Holland, zrejme to bolo tými "dierami" v hlavniach v kalibri .577 . Pre istotu nebola uvedená cena tejto zbrane (typujeme určite cez 100 000 Libier) a pravdupovediac ani sme sa o to veľmi nezaujímali, aj keď povrchovná úprava bola maximálne detailná a precízna a určite jedna z najkrajších na veľtrhu. 

Image

Image

Ďalšia seriózna značka  CHAPUIS odhalila pre návštevníkov takéto luxusné výkladné skrine.

Image

Modifikovaný Glock kalibru 22 LR.

Image

CZ 75 - takmer sme vypadli z údivu keď sme zbadali "CZ 75 D GAS"- skutočne na nerozoznanie.

Image

O tom,  že poloautomatické zbrane v kalibri 22 LR sú v kurze svedčí aj model od Rugera.

Image

U Rugera nás zaujal aj revolver na ktorom boli črienky so zabudovaným laserom - lasergrips

Image

Ďalšia "hračka" Raptor 22 LR

Image

Kto by nepoznal výrobcu hlavní "Lothar Walther", u ktorého sa dá naozaj povedať príslovie "Za málo penazí veľa muziky". Aby ste uverili tak na našu otázku koľko by stála výmena hlavne v kalibri 308 Win. nám odpovedali somou 500 Euro, čo je veľmi prijateľná cena. 

Image

Veľmi šikovný zbrarač vystrelených nábojníc, vhodný najmä na strelnicu.

Image

Niečo z exkluzívneho gravírovania nemeckých majstrov (Strasser).

Image

Trojak Merkel v kalibri 9,3 x 74 R - ej veru by sa zišiel :)

Image

V honosnosti svojho stánku nezaostával ani Blaser.

Samozrejme, že okrem zbraní si na svoje prišli aj nožiari, rytci, aisoftáci, painbolisti, poľovníci, športový strelci, no jednoducho všetci, čo sú nejako prepojený so zbranami. Záverom musíme uznať, že čo sa týka hlavne príslušenstva a optiky pokročili výrobcovia opäť o krok dopredu a je naozaj z čoho si vyberať. A tak nezabudnite, že najväčší Európsky veľtrh zbraní v roku 2009 bude v termíne od 13. do 16. marca.

 

 

Ing. Mário Adamík, Ing. Igor Szegényi, Mgr. Marek Jurásek