Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Už aj vy ste kúpili?

Keďže sme internetový časopis o zbraniach, nedá mi niečo napísať v prospech čitateľov, resp. ich aspoň? upozorniť na „hrozby“, ktoré ich môžu postihnúť pri kúpe zbraní. Časy sa menia a mení sa aj spôsob nákupu a predaja používaných (komisionálnych) zbraní dovážaných zo zahraničia (o čom kupujúci často ani nevie) a čo chtiac - nechtiac nahráva do kariet niektorým predajcom - špekulantom. Samozrejme sa jedná hlavne o luxusnejšie zbrane renomovaných značiek napr. Merkel, Suhl, Mannlicher, Sauer, atď., nakoľko u nás pretrváva stále mýtus o tom, že napr. trojak Merkel s „bežnou“ rytinou má hodnotu cca 70 000 – 90 000 Sk. Bohužiaľ pravda je niekde inde a tieto zbrane predstavujú reálnu hodnotu maximálne 40 000 – 50 000. Samozrejme výnimka potvrdzuje pravidlo a aj tu sa nájdu zbrane (myslím kvalitou) ktoré majú reálnu hodnotu aj cca 200 000 – 500 000 Sk, ale tie sa vyskytujú skôr výnimočne. Treba si uvedomiť, že zbrane reálnej vysokej hodnoty a kvality vzhľadom na svoju jedinečnosť majitelia predávajú vo svojej „komunite“, resp. na významnejších aukciách, čiže veľmi podobne ako je to pri umeleckých dielach.

 

Ceny komisionálnych zbraní týchto značiek, sú u nás stále vysoké a kľudne môžem povedať, že v Nemecku, resp. Rakúsku sú tieto ceny oveľa nižšie, tak ako je to napríklad pri autách. Ku príkladu uvediem, že pri mojej návšteve nemeckého mesta Norimberg bola v obchodnej sieti Franconia v komisii na predaj guľovnica Merkel (kaliber 308 Winchester) v cene 500 Euro (cca 15500 Sk) !, vedeli by ste si predstaviť túto cenu u nás?, asi ťažko – bolo by to minimálne 2-krát toľko !

A pomaly sa dostávame k podstate veci. Ako som spomínal predajcovia - špekulanti túto situáciu využívajú vo svoj prospech. Zbrane takto získajú pomerne jednoducho a najčastejšie si zbrane vydražia cez internetový aukčný dom www.egun.com, resp. www.egun.dea následne ju ako jedinečnú a veľmi hodnotnú zbran predajú spokojnému majiteľovi na Slovensku za 2 – 3 násobnú cenu. Spokojný majiteľ sa potom na spoločnej poľovačke vychvaľuje v domnení, že má v rukách obrovskú hodnotu, no a keď mu na jeho otázku „Tipni si koľko stála?“ poviete že 35000 Sk, tak nastane neprítomný pohľad a povýšenecká odpoveď „Však to je Merkel a chlapík mi to predal za super cenu 70 000 Sk !!!“.

 

Jednoduchý kšeft, však? - a pri troške snahy a nejakej tej znalosti nemeckého jazyka si môžete cez spomínaný aukčný portál zbrane vydražiť sami a verte, že keď k tomu pripočítate aj cestu do Nemecka, tak sa vám to určite oplatí. Tak ako zbrane môžete vydražiť aj rôzne príslušenstvo, napríklad puškohľady, ďalekohľady, doplnky, atď, ktoré vám zašlú poštou, no tu musíte dúfať v dôveru predávajúceho...

 

No a ako je to s predajom na Slovensku? Neznalosť hodnoty svojich zbraní aj v tomto prípade nahráva kupcom – špekulantom, ktorí kúpia od končiaceho, postaršieho poľovníka hodnotné zbrane za pár tisíc a tie okamžite idú na predaj na západný trh nedočkavým zberateľom samozrejme za pár tisíc - ale Euro.

 

Dúfam, že týmto článkom som uviedol niektorých nedočkavých kupcov na správnu mieru aby boli pri kúpe opatrný a aby zbytočne nevyhadzovali svoje peniaze za zbrane ktoré za to nestoja a aby si pred jej kúpou zistili o vyhliadnutej zbrani zistili všetky možné informácie aby s odstupom času predišli sklamaniu.

 

autor: Ing.Mário Adamík