Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

FeHoVa 2009

16. medzinárodná výstava FeHoVa (Poľovníctvo, rybárstvo, zbrane) 19. – 22. 3. 2009
Image

Koncom marca sa pravidelne v Európe koná viacero výstav, ktoré sú pre ľudí, ktorí majú blízko k prírode veľmi zaujímavé. Jednou z nich je aj medzinárodná výstava FeHoVa v Budapešti. Je to výstava zameraná na poľovníctvo, rybárstvo a zbrane. Tohto roku boli v Hungexpo aréne vyhradené pre výstavu tri pavilóny. V pavilóne G a F organizátori umiestnili vystavovateľov zameraných na poľovníctvo a zbrane a pavilón C bol určený pre rybárov.

Po príchode na výstavisko som si zakúpil vstupenku, ku ktorej som dostal katalóg, v ktorom sa nachádzali informácie o výstave, vystavovateľoch, sprievodný program a rôzne iné zaujímavosti. Ako poľovník som samozrejme začal výstavu v pavilónoch G a F. Prvé čo som uvidel, bol stánok s poľovníckym oblečením, ktorý bol priamo oproti dverám, ktorými som vstupoval. Letmo som si obzrel pekné a kvalitne spracované poľovnícke rovnošaty a pokračoval som ďalej. To, že vystavovatelia neboli striktne rozdelení do sektorov podľa druhu vystavovaného sortimentu, robilo výstavu pre návštevníka zaujímavejšou. Stánky so zbranami sa striedali s poľovníckymi cestovnými kanceláriami, nožiarmi, výrobcami streliva, loveckej optiky a človek nevedel, kde má skôr pozerať, pri ktorom stánku sa najskôr zastaviť. Všade bolo niečo zaujímavé. Napríklad preparátor prezentoval svoju prácu vystavenými exponátmi, ale zároven na veľkej obrazovke premietal film zo svojej dielne, na ktorom bola detailne zachytená práca od prijatia ulovenej zveri, cez spracovanie, až po konečný výsledok, ktorým bola precízne vypreparovaná trofej. Aj kovorytci, nožiari, šperkári a mnohí ďalší prezentovali svoje umenie. Asi najviac času som však trávil pri zbraniach a poľovníckych trofejách, ktorých tam bolo dosť a boli veľmi zaujímavé. Veď boli vystavované rekordné úlovky. Maďari, ale nielen oni, považujú rekordné trofeje za národné bohatstvo, ktoré musí zostať v Maďarsku. Aby sa trofeje nepoškodili, alebo aby neboli odcudzené, vyrobia presné sádrové odliatky či už srnčích, jeleních, diviačích alebo iných trofejí a tie vystavujú. Pri každej z rekordných trofejí bol namaľovaný nádherný obraz od niektorého zo svetoznámych maďarských majstrov maliarov, na ktorom bol vyobrazený konkrétny kus vystavovanej zveri. Na každej výstave sú ceny vystavovaného sortimentu o cca 10-20 percent nižšie ako v predajniach počas roka. Tak to bolo aj tohto roku na FeHoVe. Predajcovia zbraní ponúkali zľavu minimálne 10 percent na každú mnou opýtanú zbran. Na to, aby občan slovenskej republiky mohol legálne kúpiť v Maďarsku zbran, potrebuje mať pri sebe zbrojný sprievodný list. Ak ho človek pri sebe nemal, stačilo sa dohodnúť na konkrétnej značke zbrane a kalibri a prísť pre zbran do predajne už z vybaveným zbrojným sprievodným listom aj o mesiac s tým, že dostanete zbran za cenu dohodnutú na výstave. Mnohí z oslovených predajcov nepožadovali ani zálohu (išlo však o zbrane v hodnote do 2500 Euro). Trochu ma mrzelo, že na výstave bolo, v porovnaní s minulými ročníkmi, menej vystavovateľov streliva. Naopak, cestovných kancelárii, ktoré sprostredkujú poplatkový lov, bolo dostatok. Zaujímavý bol aj sprievodný program výstavy, či už to bola prehliadka psov, laserová strelnica alebo rôzne zaujímavé poľovnícke prednášky. Návštevníci si mohli zastrieľať aj z luku alebo z kuše. Skupinka poľovníkov si dokonca medzi sebou zasúťažila v streľbe zo vzduchových zbraní.

Pre obdivovateľov rybárskeho cechu, ako som už spomínal, bol určený pavilón C. Rybári si prišli na svoje pri stánkoch s udicami, s navijakmi, rozmanitými nástrahami a vnadidlami. Vystavené boli aj terénne automobily a člny.

A keď sa už ozval hlad, tak sa človek najedol v niektorom zo stánkov s občerstvením alebo v reštaurácii. Môj celkový dojem z výstavy je veľmi pozitívny a odporúčam každému poľovníkovi alebo rybárovi, takúto výstavu navštíviť. Jedine, čo sa dá organizátorom vyčítať, bol nedostatok parkovacích miest pre návštevníkov podujatia.

Moderná automatická vrhačka vhodná aj pre poľovnícke združenia.
Image

Niečo pre oddych....
Image

Rekordné trofeje.
Image

Rekordné trofeje.
Image

Prvá maďarská poľovnícka pálenka
Image

Preparátor zvierat prezentoval svoju prácu aj zaujímavým videom.
Image

Rôzne podložky pod trofeje za veľmi prijateľné ceny.
Image

Terénne automobily patria k poľovníctvu a rybárstvu.
Image

Ceny zbraní boli min. o 10% nižšie ako obvykle. 
Image

Delaborovaná zbran.
Image

Jeden so svetových výrobcov nielen poľovníckej optiky.
Image

Jedna z mnohých CK ponúkajúcich poplatkový lov v rôznych krajinách sveta.
Image

Každá z rekordných trofejí bola doplnená nádherným obrazom.
Image

Krmidlo pre diviačiu zver.
Image

Laserová strelnica.
Image

Maďarský výrobca streliva MFS nemohol v Budapešti chýbať.
Image

Lesu a lovu zdar.

RNDr. Peter Jabrocký
www.e-zbrane.sk