Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Zbrane slovenských pytliakov.

Image

Už oddávna si niektorí ľudia prilepšujú jedálny lístok nezákonne získanou divinou. Používajú pri tom na lov aj rôzne veľmi zaujímavé zbrane.Nechcem spomínať moderných pytliakov, ktorí lovia zver len pre potešenie a používajú pri tom najmodernejšie zbrane, špičkovú optiku, drahé terénne autá. Chcem čitateľom predstaviť zbrane a strelivo od domácich "majstrov", väčšinou pytliakov, pre ktorých bola divina často jediným zdrojom obživy a používali zbrane vyrobené či upravené doslova na kolene. Slovenský národ bol, je a bude veľmi vynachádzavý a zručný, ale niektoré "zlepšováky" mohli pri streľbe skôr ublížiť strelcovi ako zveri, na ktorú bolo nimi zamierené. Iné sú však veľmi precízne vyrobené, respektíve upravené a možno by sa mohli nápadmi od domácich vynálezcov inšpirovať aj svetoví výrobcovia zbraní. Veľakrát sa stalo, že horári prichytili neznámych ľudí so zverou takmer ihneď po ulovení, ale žiadne zbrane pri nich nenašli. Až ďalším vyšetrovaním a kriminalistickým skúmaním na oddelení balistiky sa zistilo, že predmety, ktoré mali pri sebe, plnili aj funkciu palných zbraní.

Zaujímavé sú prípady, keď mechanizmy strelných palných zbraní boli vložené do iných predmetov. Napríklad strieľajúca sekera alebo palica nie sú v slovenských podmienkach až také neznáme. Sekera,  ktorou je možné štiepať drevo, má vo svojom vnútri adaptovaný spúšťový a bicí mechanizmus spolu s hlavnou, pochádzajúcou z jednovýstrelovej pištole kalibru 22 Long Rifle. Alebo strieľajúce vychádzkové palice, ktoré sú určené okrem pomoci pri chôdzi aj na obranu pred túlavými psami a v minulosti ich dokonca vyrábali továrensky a používali sa i pri pytliačení.

Najpoužívanejšie kalibre zbraní používané na pytliačenie sú 7,92 mm Mauser a 22 Long Rifle. Je to spôsobené tým, že veľa zbraní, takzvaných mauseroviek, vyrobených v Československu alebo v zahraničí, ostalo na našom území ešte z čias druhej svetovej vojny. Samozrejme, strelivo tiež nebol problém zohnať ani pár rokov po vojne a určite sa ešte kde-tu nejaký ten náboj nájde. Náboje s okrajovým zápalom kalibru 22 Long Rifle svojou nepatrnou veľkosťou a relatívne veľkým ranivým účinkom, sú priam ideálnym strelivom do podomácky vyrobených zbraní. Vzduchovky, ktoré majú upravený vývrt, vysústruženú nábojovú komoru, upravený vzduchový kanálik a pred piest adaptovaný úderník so zápalníkom, sú bežnými zbranami, ktorými možno bez problémov uloviť zajaca, srnca a pri troche šťastia aj lanštiaka či jelenča. Nedá sa nimi strieľať na veľkú vzdialenosť, ale hmotnosť a veľkosť takto upravených pôvodne plynových (vzduchových) zbraní, ktoré sú často doplnené optickými zamierovačmi, zaručujú pri nelegálnom love úspech. Zanedbateľný určite nie je ani pomerne nízky zvukový efekt pri streľbe. No a ak je zbran vybavená aj tlmičom hluku výstrelu, tak ju stačí už len nejako nepozorovane dostať do hory a lov sa môže začať.

Mnohí pytliaci však zbrane nenosia domov a majú ich ukryté na rôznych miestach v lese. Nelegálne zbrane boli nájdené v senníkoch, v dutinách stromov, v opustených brlohoch alebo aj v mraveniskách. Ak predsa treba zbran preniesť cez obývanú zónu, tak je konštrukčne riešená veľmi prakticky a dôvtipne. Pri stretnutí si ani nevšimneme, že sme sa práve rozprávali s človekom ozbrojeným po zuby. Skrátené hlavne, odoberateľné hlaviská pažieb, alebo sklopné ramenné opierky, sú najjednoduchšími úpravami, ktoré umožnujú skryté nosenie nelegálnej zbrane. Pri odborných vedomostiach o konštrukcii zbraní a praktickej strojárskej zručnosti nie je náročné pre niektorých zanietencov vyrobiť aj zbrane výkonnejších kalibrov. Stretol som sa s puš­kami, ktoré boli poskladané z troch, štyroch ba aj z viacerých typov zbraní. Na moje prekvapenie bola manipulácia, zamierenie, aj samotné strieľanie zo spomenutých poskladaných zbraní pohodlné a bezproblémové.

Aj strelivo je predmetom rôznych úprav. Najčastejšie sú upravované strely, ale niekedy sa stretávame aj s úpravou iných častí náboja, či už ide o pozmenovanie tvaru, veľkosti nábojníc, alebo o rôzne experimenty s množstvom či druhom výmetových náplní streliva. Často sa však stáva, že zásah do konštrukcie náboja znižuje jeho ranivosť v cieli. V niektorých prípadoch môže ísť aj o cielený zámer. Ak sa napríklad pri streľbe používa tlmič, tak znížením rýchlosti strely dosiahneme výraznejšie tlmenie hluku výstrelu. Na záver chcem len zopakovať, že slo­venský národ bol, je a bude veľmi vynachádzavý. Nezabúdajme však na to, že nedovolenou výrobou alebo úpravou zbrane či jej hlavných častí sa dopúšťame trestného činu.

Image
Image
Image
Image

 autor: RNDr. Peter Jabrocký