Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

EXA 2010 humorne i vážne, ale pravdivo!

Tak ako každý rok i v tomto roku, v odstupe asi mesiac po výstave IWA v Norimbergu, sa konala výstava EXA s podnázvom Armi sportive,security,outdoor. Dovoľte mi, aby som sa podelil o zopár zážitkov z uvedeného podujatia. Ak ste sa nikdy doteraz nezúčastnili výstavy zbraní v Európe alebo vo svete tak sa Vám toto podujatie bude určite páčiť. Kto sa zúčastnil výstavy IWA v Norimbergu bude pravdepodobne sklamaný a rozčarovaný. Cestu na výstavu som si naplánoval na sobotu, s príchodom hodinu pred otvorením brán výstaviska s predstavou, že nájdem miesto na zaparkovanie a vyhnem sa dopravným zápcham. Výstavisko je asi 500 m od výjazdu z diaľnice a týchto 500 metrov som absolvoval krokom.
Pri príchode na výstavisko, parkoviská akože inak, boli plné a tak hrozilo nasmerovanie na záchytné parkoviská na periférii. Pred mužom, čo riadil dopravu som nahodil čo najmenej sympatický a čo najprísnejší výraz a rezolútne som zahlásil : „Sono operatóre“ . Čo v preklade znamená, že som od fachu. V podstate som ani neklamal. Zbrane ma bavili od detstva, ale v skutočnosti moje povolanie je veľmi odlišné. Po tomto ozname ma ku podivu odvelili na parkovisko pre vystavovateľov. Druhé prekvapenie bolo, keď som našiel hlavný vchod. Za 10 minút mali otvárať. Hlavný vchod na výstavisko v Taliansku nájdete nie podľa nápisu, ale podľa toho, že tam stoja ľudia v dvanásťstupoch a blížia sa k u vchodu zo všetkých smerov.  Som naučený dodržiavať pravidlá, ale v tomto prípade nebolo aké, a tak som prešiel 80 m po zelenom trávniku, spravil kľučku doprava a bol som pred bránou. Na futbale by to nazvali prefíkaný prienik obranou. Mal som šťastie, dostal som sa do skupinky Talianov, ktorí si sťažovali na takúto organizáciu a správanie. Svoju trošku oleja do ohna, som prilial aj ja a ku podivu bol som odmenený voľným vstupom na výstavisko. (Mohlo to dopadnúť aj inak. ).
Keď som bol už vo vnútri musel som si vystáť malý rad, aby som vymenil kupón za lístok a potom ešte posledných 30 metrov k vytúženému elektronickému priechodu. Konečne som bol vo vnútri! Nestačil som sa ani potešiť z tejto skutočnosti a už ma hlavný prúd unášal centrálnou uličkou, z ktorej som sa našťastie dostal von. Kto strávil nejaký čas v Taliansku prišiel na to, že máte prakticky dve možnosti. Jedna sa volá „secondo corrente“ alebo „contro corrente“. Preklade to znamená „po prúde“ alebo „proti prúdu“. Príklady zo života sú, že v Taliansku sa napr. najlepšie lyžuje ak Taliani idú jesť. To je od 11,30 do 13,30, vtedy sú svahy prázdne. Najlepšie sa šoféruje ak Taliani spia – to znamená treba si privstať...
V prípade výstaviska platilo, že ak pôjdem v hlavnom prúde budem mať tlačenicu okolo seba aspon dve hodiny. A tak som si vybral „proti prúdu“, napriek odporučenému smeru obhliadky. Takto som si bol istý, že „tsunami“ stretnem iba raz.  Ale poďme k hlavnému dôvodu návštevy, ku zbraniam. Expozíciám zbraní dominovali predovšetkým talianski výrobcovia brokovníc a poľovných zbraní. Z krátkych zbraní bola prítomná firma Tangfoglio. To na čo sme navyknutý z iných výstav na EXA neplatilo. Milovník zbraní sa mohol pokochať zbranou iba pohľadom. Poťažkanie zbraní a zacielenie bolo možné porátať na prstoch ruky. Všetky zbrane zamknuté! Dokážem pochopiť ak vystavovateľ neposkytne k manipulácii zbran za 15 000 euro. V tomto prípade však išlo skôr o bezpečnostné opatrenia. Holt ... iný kraj iný mrav! Asi sa navzájom dobre poznajú.
Veľkí výrobcovia nepriniesli nič nového. Na EXA sa nakoniec novinky nepredstavujú na to je IWA. Prezentácia f.Rizzini s veľkým sortimentom poľovných zbraní a športových brokovníc zatienila svojim elegantným prevedením aj svojich väčších konkurentov. Kovorytecké práce predstavovali každá o sebe originál ľudskej šikovnosti a umeleckého cítenia. Vo vystavovateľoch mali vysoké percento zastúpenia „tour operatori“. Cestovné kancelárie, poľovnícke združenia a organizácie s ponukou poľovačiek na celom svete. Kto si objednal zájazd na výstave, dostával zľavu 10-12 %. Výstavné podujatie bolo spojené so športovými pretekmi v streľbe zo vzduchových zbraní, určené aj pre verejnosť. Taliani dobre pochopili, že nestačí zbrane len vyrábať, ale treba budovať aj štruktúru, ktorá ich bude používať. Tak ako výstave dominovali brokové a poľovné zbrane, na druhej strane chýbal sektor taktických zbraní, tuningu a upgrade.
Z kuriozít sa mi konečne podarilo vidieť na vlastné oči zlamovaciu poloautomatickú brokovnicu Cosmi. Elegantný tvar, zvláštny mechanizmus a luxusné prevedenie robí z tejto zbrane fantóma. Nepíše sa o nej, neuvádza sa v oficiálnych cenníkoch, v inzercii sa vyskytuje zriedka a vždy stoji aj použitá nad 5 000 euro. Žartovne sa o nej hovori: „chi ha Cosmi, non é morto di fame“ – v preklade, kto má Cosmi, nezomiera od hladu.
Hlavný výstavný pavilón bol spojený prekrytým koridorom s vedľajším pavilónom v tvare kruhu, kde bola situovaná obchodná časť so stánkami malopredajcov a self-servis reštauráciou. Táto časť pripomínala „čínsky trh s poľovníckym sortimentom“. Ak ale návštevníkovi ostali sily a čas, našiel tu na mnohých stánkoch kvalitné značkové poľovnícke oblečenie s výrazne redukovanými cenami. Na budúci rok bude EXA znova, uvidíme či bude iná ....

FOTOGALÉRIA:

Image

1. Výstava je organizovaná v hale Fiera Brescia, na ktorú nadväzuje koridorom spojený priestor, ktorý sa podobá čínskemu trhu s poľovníckym sortimentom

Image

2. Najkrajšia expozícia bola od f. Rizzini , na foto ukážka ryteckých prác. Cena týchto skvostov od 15 000 euro hore.

Image

3. Expres od f. Rizzini ( od vrchu nadol): Pyrrum kal.30R Blaser, Expres 92S kal.30R Blaser, Expres 90L kal.308 W., Expres Small kal. 8x57 JRS

Image

4.  Brokové kozlice od f. Rizzini ( od vrchu nadol): Vertex Trap kal.12, Premier Trap kal.12, S2000 Trap kal. 12, Babz Premier kal.28

Image

5. Brokové kozlice od f. Rizzini ( od vrchu nadol): BR 440 Trap kal. 12, BR 440 EL Sporting kal. 12, BR 440 Trap kal. 12- vysoká lišta, BR 320 Trap kal. 12

Image

6. Názorný detail baskule a výkovky na výrobu baskuly

Image

7. Kovoryteckú prácu, ktorá pozostávala skoro výlučne zo šikovných rúka zasiahla taktiež

„vedecko technická revolucia“ – na obrázku rytec s ultrazvukovým rydlom.

Image

8. Na výstave bolo možné kúpiť prírezy tureckého orecha

Image

9. Jeden z mnohých stánkov ukazujúci prácu nožiarskej firmy zo Sardínie

Image

10. V stánku f. Cosmi sa mi podarilo vidiet na vlastné oči legendárnu zlamovaciu poloautomatickú brokovnicu v kal 12. Táto zbran je nosným programom firmy. Systém zlamovania, spúšťacieho mechanizmu je viackrát patentovo chránený.

Image

11. Poloautomatická zlamovacia brokovnica Cosmi v kal. 12

Image

12. Detail otvorenia baskuly.

Image

13. Zbran je vždy dodávaná s drevom najvyššej triedy. Cena použitej zbrane sa pohybuje od 4500 euro nahor. Je málokedy v ponuke a cenu novej zbrane je veľmi ťažko zistiť, podľa ústneho podania je vysoko nad 10 000 euro.

Image

14.  V stánku Perazzi ma upútala iba táto fotografie. Poznáte ho ? ( David Kostelecký).

Image

15. Na výstavu EXA je naviazaných aj niekoľko športových podujati zo vzduchových zbrani.

Image

16. Preparáciu zveri možno ponímať aj takto žartovne. V podtexte však zostáva pravdou, že tých zopár talianskych zajacov sa bude musieť asi naozaj takto brániť.

Image

17. 90 % stánkov malo uzamknuté zbrane tak ako vidíte na obrázku. Že by vystavovatelia poznali chúťky svojich spoluobčanov ?

Autor : Dr. Jaroslav Vidan
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Praktické informácie:
Web: www.exa.it
Miesto konania: Brescia, severné Taliansko
Dátum : apríl, 3-4 týždne po IWA
Prístup : diaľnica A4 smer Venezia (Benátky) – Milano. exit z diaľnice Brescia Ovest s následnym sledovaním návestia Fiera  asi 500 m
Vstupné : 15 euro pre verejnosť,10 euro polícia, armáda, atd.