Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Perkusná pištoľ Barlow .40

Image

 

Firma Ardesa (Španielsky výrobca), ktorá je výrobcom perkusej pištole Barlow, je známa predovšetkým našej verejnosti ako výrobca jednoranových predoviek, či už pušiek, alebo pištolí. Výrobca dodáva pištoľ v krabici, ktorá svojím vzhľadom pripomína drevenú kazetu. Tak z nej ako aj z pištole vyžaruje duch doby. Pri letmom pohľade sa vám bude zdať akosi čudná veľmi jednoduchá, možno neúplná. Určite vás zaujme mimoriadna kvalita spracovania pištole. Pažba je z orechového dreva v polomatnej povrchovej úprave s prekrásnou kresbou. Hlaveň zbrane je akoby pokračovaním pažby. V zadnej časti má osemhranný prierez, ktorý v polovici jej dĺžky plynule prechádza na okrúhly - trubkovitý tvar. Povrchová úprava je lesklý čierny brunír. Hlaveň má 8 ostrých drážok. Je zvláštne, že polia sú asi 2x užšie ako drážky. Takáto hlaveň je potom menej náchylná na znečistenie ostáva stále presná a dokonale vedie strelu aj čiastočne znečistená spalinami prachu. Kvalitu hlavne dopĺňa aj dokonalé opracovanie jej ústia. Priemer hlavne v drážkach je 10,6mm a v poliach 10,0mm. Dĺžka hlavne je 235 mm so stúpaním 406 mm. Na bežnej predovke upúta vašu pozornosť postranný zámok, ale na tejto? Konštrukcia zámku je veľmi dôvtipná a jednoduchá. Tvorca pištole totiž použil bicie pero zároveň ako lúčik zbrane. Kohút, bicie pero i spúšť sú vo farbe kovu vyleštené do zrkadlového lesku. Kohút bije na pistón (súčiastka, podobná trubičke s malým priemerom, na ktorú sa umiestni perkusná zápalka)zo spodnej časti hlavne. Je to veľká výhoha, lebo strelec pri streľbe z tejto zbrane nie je rušený žiadnym vplyvom ako napríklad pri predovkách s postranným zámkom. Ďalším kladom je, že pistón je umiestnený v bezprostrednej blízkosti nábojovej komory zbrane. V porovnaní s ostatnými perkusnými predovkami s postrannými zámkami sa prach pri výstrele z tejto pištole vznieti za kratší čas, nakoľko dráha plameňa zápalky je kratšia a menej komplikovaná. V praxi to znamená, že k výstrelu dôjde o niekoľko milisekúnd skôr. Zároveň je predpoklad spôsobenia menšej streleckej chyby. Mieridlá sú v porovnaní s ostatnými predovkami dobre viditeľné. Cieľnik má výrez v tvare písmena U a je výškovo nastaviteľný malou skrutkou. Muška je osadená do rybiny tak, že je možné vykonať prípadnú stranovú korekciu. Vzdialenosť medzi mieridlami je 320 mm. Spúšť je široká, dobre tvarovaná. Pomocou skrutky, umiestnenej za spúšťou sa dá plynule regulovať jej odpor.

Image 

Boli sme zvedaví hlavne na presnosť, uvedenej pištole. Svojím tvarom a konštrukciou je to športová zbraň. To, že pištoľ už bola používaná a majiteľom "vyladená" veľmi uľahčilo test. V skutočnosti každá predovka je svojská. Treba nájsť správnu laboráciu prachu, zrnitosť
prachu, typ maziva, hrúbku flastru veľkosť strely, zápalku atď...Každý z týchto komponentov má veľký význam a vplýva na veľkosť rozptylu. Z pištole sme strieľali na vzdialenosť 25 m, na medzinárodný pištoľový terč 50/20. Za takýchto podmienok sa strieľa aj súťažne z tohto druhu zbraní. Vlastník pištole so zbraňou priniesol aj dokonalú predovkársku výbavu, v špeciálnom poschodovom a na ten účel dodávanom kufríku. Nachystali sme presne dávkované odmerky s čiernym prachom, namazané flastre, dokonalé olovené strely, perkusné zápalky, stojan, nabiják, nabíjací lievik a ďalekohľad. Pre zaručenie objektívnych podmienok, zbraň bola nabíjaná výhradne jednou osobou - majiteľom pištole. Test mohol začať.

 


 Image


Po uchopení pištole sme zistili veľmi dobré a ergonomické tvarovanie pažby. Typ polomatnej povrchovej úpravy nám umožnil pevné uchopenie aj napriek tomu, že niektorí z nás mali od vzrušenia upotené ruky. Obrovským kladom zbrane je anatomická rukoväť umožňujúca vždy rovnako uchopiť pištoľ. Niektoré predovky priam "vyliezajú" z ruky a tvar ich pažieb vonkocom neumožní ich úplne rovnaké uchopenie. O tejto pištoli platí obzvlášť, že hlaveň strieľa, ale pažba triafa. Športový strelec bude mať dojem akoby držal modernú športovú pištoľ. Pri mierení je os hlavne veľmi blízko osi paže. Po nabití pištole ostalo na strelcovi, aby natiahol kohút, (v porovnaní s ostatnými pedovkami kohút nemal tzv. bezpečnostnú polohu) na pistón nasadil zápalku a bol pripravený vystreliť. Zbraň bola nastrelená na spodný okraj čierneho kruhu. Po precíznom zamierení a jemnom zvyšovaní tlaku došlo k výstrelu. Bodovou charakteristikou bez prepadu spúšt pripomínala skôr športové zbrane. Hluk sprevádzajúci výstrel bol oproti moderným zbraniam "mäkší", i oblak namodralého dymu s typikou arómou zvyšoval romantiku celej streľby. Napriek nízkej hmotnosti 0,8kg pištole bol spätný ráz veľmi príjemný a dal sa prirovnať k terčovému strelivu .38 WC. Výrobca odporúčal laboráciu 0,9g prachu jemnej zrnitosti FFF, gule s priemerom 10,15mm, hrúbka flastra 0,31mm, ale majiteľ zbrane nabíjal 1,1g čierneho prachu CH Nr.2 (švajčiarsky prach väčšej zrnitosti vhodný najmä pre dlhé zbrane), guľu od nemeckého výrobcu HN vysokej kvality a dokonalého sférického tvaru priemmeru 10,16mm, flaster 0,25mm, mazivo použil Lube 103 a perkusnú zápalka 4,0mm RWS. S týmito komponentmi sme dosahovali v polohe jednoruč prekvapivo dobrých výsledkov. V podstate každá vystrelená rana bola v čiernom kruhu v oblasti 8 a 9. Tým, že to nebolo lepšie pripisujme najmä tomu, že každá zbraň a nie len predovka vyžaduje spriatelenie sa so strelcom. Predovka je dáma, ktorú treba hýčkať, maznať a postupne zistiť jej vrtochy. Nie je zvyknutá na veľkú námahu. Dá sa z nej vystreliť iba obmedzený počet výstrelov a potom je nutné dôkladne hlaveň vyčistiť. Inak podobne ako pôvabná žena, uvedomujúca si svojich hodnôt začne trucovať, byť vrtošivá a náladová.

O mimoriadnych kvalitách pištole nás presvedčili tri výstrely, ktoré sme strieľali s podopretej zbrane. Veľkosť priemeru rozptylového obrazca troch zásahov na 25m bol 16mm! To znamená, že všetky výstrely išli prakticky do jedného miesta. Čo myslíte ako by v podobnom teste obstála moderná športová pištoľ? Na nás urobila zbraň svojou neuveriteľnou presnosťou veľmi hlboký dojem. Aj tu platí, že čo je pekné je aj dobré. Pre súťažichtivého milovníka predoviek je to nástroj na dosiahnutie veľmi vysokých bodových hodnôt. Táto zbraň je nám o to sympatickejšia, že to nebola pôvodne súbojová pištoľ, ale športová terčová zbraň. Nám už len ostáva obdivovať zmysel pre estetiku, precíznosť a netradičné nápady puškárov 19. storočia, ktorí týmto inšpirovali výrobcu tejto prekrásnej repliky.
Záverom chceme poďakovať MUDr. Ladislavovi Košťálovi za spoluúčasť na testoch a za zapožičanie zbrane.

Technické parametre:

 

Kaliber .40
Hmotnosť 850 g
Celková dĺžka

37 cm

Dĺžka hlavne 24 cm
Počet drážok 8
Stúpanie drážok 406 mm

 

Čo sa týka ceny tejto zbrane tak tá sa pohybuje od 587.- Euro až po 637.- Euro s gravírovaním.

 

 

autor: Ing. Tomáš Šramek, foto a úprava: redakcia