ČZ 527

Image 

Výrobky Uhersko - brodskej zbrojovky sa u nás tešia stále veľkej obľube. Tento tradičný český výrobca má vo svojej ponuke i široký sortiment zbraní pre poľovné účely. V našom článku by sme Vám chceli predstaviť veľmi šikovnú karabínu, ktorá si získava srdce poľovníkov v zahraničí. Českí konštruktéri ju vyrobili podľa požiadaviek amerických poľovníkov. Jej kaliber je o to zaujímavejší, že ručnička je komorovaná, na strelivo 7,62x39. U nás len málo kto nepozná tento "samopalový náboj". V amerike je zbraň určená na lov zveriny do veľkosti jeleňa /americký jeleň je menšieho vzrastu/. U nás bude mať zatiaľ zbraň použitie najmä na tlmenie škodnej. Po novele diskutovaného poľovného zákona, kedy sa nebude hľadieť na dĺžku nábojnice, ale na energiu strely, predpokladáme, že stúpne jej obľuba i u nás.

Do redakcie nám pušku priniesol jej nový šťastný majiteľ. Zbraň bola prakticky nevyskúšaná - panenská. Jej predajca, bratislavská firmy Deas s.r.o., ju na prianie zákazníka opatrila montážou s puškohľadom Norconia 3-9 - 40 x 40 4LK. Podobne ako to u zoznámenia sa s neznámou osobou býva, je veľmi dôležitý prvý dojem. Musíme priznať, že už na prvý pohľad sme si s puštičkou padli do oka. Rozmerove je veľmi skladná. Jedná sa o opakovaciu poľovnú guľovnicu s otočným odsuvným záverom systému Mauser. Závorník uzamyká hlaveň dvomi uzamykacími ozubmi. Povrch kovových súčiastok zbrane je opracovaný s mimoriadnym zmyslom pre detail. I pri veľmi podrobnom skúmaní sme nenašli čo i len škrabanček. Kvalita počernenia bola tiež na veľmi vysokej úrovni. Kovové súčasti zbrane dokonale zapadajú do pažby. Ona samotná je zhotovená z tvrdého orechového dreva s peknou kresbou, čo dodáva zbrani na estetičnosti. Jej povrch je chránený polomatným polyuretánovým lakom. Je amerického typu /s pištoľovou rukoväťou bez lícnice/. Predpažbie i pištoľová rukoväť sú opatrené rybinou s nevýrazným zdrsnením. Na pätu hlaviska pažby bola priskrutkovaná gumová botka. Všetky ovládacie prvky ako kľuka záveru, poistka i záchyt zásobníku sú na guľovničke umiestné na jej pravej strane. Z bezpečnostných prvkov má zbraň mechanickú poistku. Jej funkcia a prepínanie medzi polohami je bezhlučné. Pri napnutom úderníku má strelec ešte navyše možnosť vizuálne, i hmatom zistiť streleckú pripravenosť guľovnice, nakoľko úderník v napnutom stave jemne vystupuje svojou  zadnou časťou zo záverového mechanizmu. Od výrobcu sú na zbrani osadené i mechanické mieridlá. Muška je perličková chránená tunelom, cieľnik je pevný osadený v rybine umožňujúcej prípadnú stranovú korekciu mieridiel. V ľavej zadnej časti púzdra záveru sa nachádza záchyt záveru. Záver ak je vo svojej  zadnej polohe sa zo zbrane dá poľahky vybrať po odtiahnutí páčky záchytu záveru. Záver je opracovaný veľmi pekne. I vnútorné plochy púzdra záveru sú hladké vykazujú iba minimálne stopy po obrábaní. Hlaveň má štyri pravotočivé drážky. Rozmer poľa je rovnaký ako drážky samotnej. Kovový jednoradý zásobník má čierny lakovaný povrch. Jeho príkladné vyhotovenie iba potvrdzuje aký dôraz sa kladie výrobca kvalitu každého detailu.

I praktická streľba na nás urobila veľmi dobrý dojem. Strieľali sme jediným druhom nábojov českého výrobcu Sellier & Bellot. Strely boli poloplášťové. Nábojmi sa zásobník plnil bez použitia veľkej sily. Všetkých päť nábojov sa vkladalo ľahko. Záver zbrane sa napínal hladko, s jeho obsluhou neboli žiadne potiaže. Guľovnička sa ľahko ovláda i prilícená, pri prebití strelec nemusí vyberať pušku z ramena. I menej trénovaný strelec dokáže s ſou v relatívne krátkom čase vystreliť presne na cieľ niekoľkokrát za sebou. Spätný náraz vzhľadom k použitiu náboja strednej balistickej výkonnosti bol veľmi príjemný až mäkký. Strieľali sme v  polohe v sede s podopretou zbraňou. Azda aj kvôli spúšťovému mechanizmu vybaveným  francúzskym napináčikom s možnosťou jeho nastavenia sme dosiahli na vzdialenosť 50m rozptylu trojranovej položky 45mm. Odpor spúšte bez napnutého napináčika je 35N s približne 4mm dráhou. Celkový dojem je taký, že strelec sa musí veľmi ovládať aby na strelnici nestrieľal dovtedy kým sa mu neminie posledný náboj. Puštička chytí za srdce snáď každého, kto si ju pritúli a začne z nej strieľať. Vôbec sa nečudujeme, že táto skvelá zbraň si už niekoľkokrát získala srdce nemeckých poľovníkov a viac krát ju vybrali ako zbraň roku vo svojej triede. Určite je to aj vďaka jej vyváženiu, spoľahlivosti, presnosti a celkovej kvalite spracovania. U poľovnej zbrane je obzvlášť potrebné, aby zbraň fungovala v každom počasí a za všetkých okolností.

Technické parametre:

model: ČZ 527 Carbine
kaliber: 7,62x39 alebo .223 Rem
kapacita zásobníka : 5 nábojov
dĺžka hlave: 470 mm
počet drážok: 4
záver: valcový odsuvný
počet uzamykacích ozubov: dva
spúšť: vybavená francúzskym napináčikom
celková dĺžka: 950 mm
hmotnosť: 2,7 kg /bez puškohľadu a montáže/
cena cca: 25.000,- Sk

 

Autor článku: Ing. Tomáš Šramek
foto: internet