Mossberg - jednoranovky

Aby som vyhovel aj fanúšikom jednovýstrelových zbraní, pripravil som pre nich lahôdku v podobe značky Mossberg. No musím povedať, že "jednoranovky", či už na Slovenskom alebo Českom trhu, nie sú tak obľúbené ako za veľkou mlákou, avšak stále majú svojich skalných priaznivcov. Najpredávanejšou guľovnicou za posledné obdobie bola a je "remingtonka" .222 alebo .223, pre vysokú rýchlosť strely a dobrú presnosť zásahu robí z nej "ideálnu" zbraň pre lov srnčej zveri.
Mossberg označuje svoje jednovýstrelové zbane SSi-ONE ™ (Single Shot - interchangeable), čo vo voľnom preklade znamená "jednovýstrelový - vymeniteľná puška".

Mossberg má v ponuke dve guľové a dve brokové.

Prvá, guľová nesie názov SSi-ONE ™ SPORTER , z ktorého musí byť každému jasné k akému účelu slúži.

Image

Vyrába sa v piatich na presnosť osvedčených kalibroch: .223, .243, .270, .308 a .30-06. Zbraň je konštruovaná pre možnosť streľby iba s optikou (mimochodom ako všetky v tejto ponuke), nakoľko cieľnik a mušku na hlavni nenájdete. Dĺžka hlavne je klasických 600 mm. Na pažbu je tiež použité orechové drevo s matným lakom. Zbraň môže poslúžiť na niektoré športové súťaže, ale pre Európskeho poľovníka bude určite lepším miláčikom na postriežke. Hmotnosť 3,6 kg bez optiky je podľa môjho názoru dosť vysoká. Zbraň sa po uzatvorení automaticky zaistí a k bezpečnosti prispieva aj vizuálny indikátor. Otváranie zbrane je elegantné páčkou, ktorá vizuálne pôsobí ako súčasť lúčika. Všetky kalibre sú predávané za jednotnú cenu $483.

Druhá v poradí je SSi-ONE ™ VARMINT predurčená na ničenie škodcov v revíroch. V spočiatku s vyrábala len v kalibri .22-250, ale požiadavky trhu dotlačili firmu aj ku výrobe v kalibri .223.

Image

Na čo však nemožno zabudnúť je, že pri detailnejšom prezretí hlavne na obrázku zistíte, že je hrubšia ako na prvom obrázku (kal. 30 -06)! V čom je chyták ? Mossberg ako jedna z mála firiem uvedomujúca si postavenie predaja na trhu, pristúpila k maximálnemu zlepšeniu balistických vlastností tohoto mimoriadne obľúbeného kalibru (.223). Skúsený strelec vie a ocení prednosti špičkovej aj za cenu vyššej hmotnosti (4,5 kg) a za mierne vyššiu cenu $505.

Mossberg vyrába aj jednovýstrelové brokovnice v kalibri .12 pod označením SSi-ONE ™ SLUG a SSi-ONE ™ TURKEY s rovnakými hmotnosťami a rozmermi ako pri guľovničkách SPORTER, s možnosťou vymeniteľných choke-s. Cena sa pohybuje nad $510.

Image

Na záver musím spomenúť, že všetky hlavne sa dajú navzájom bez akýchkoľvek problémov kombinovať.

Image