SABATTI SKL 98 DL

Ešte stále sú medzi nami poľovníci, ktorí pri love uprednostňujú použitie jednovýstrelových zbraní pred opakovacími, alebo samonabíjacími. Tradícia lovu zveri jedným výstrelom má svoje čaro a zachovávať ju, si môže dovoliť len dobrý a skúsený strelec.

Hľadal som na našom trhu nejakú kvalitnú, presnú a elegantnú zbraň, aby som si ju mohol osobne vyskúšať a zistené skutočnosti a postrehy predstaviť poľovníckej verejnosti na Slovensku. Požiadal som spoločnosť BROKOVNICE.SK, ktorá na Slovensko dováža zbrane priamo od talianskych výrobcov, o zapožičanie jednovýstrelovej zlamovacej guľovnice továrenskej značky Sabatti SKL 98 DL a predmetnú zbraň som vyskúšal.

 

Už začiatkom 18. storočia sa datujú prvé zmienky o strelných zbraniach vyrábaných remeselníkmi s menom Sabatti. Viacerí členovia tejto rodiny zohrávali v Taliansku významné úlohy, či už pri výrobe zbraní, pri konštrukčnom riešení jednotlivých zbraňových mechanizmov, alebo pri výrobe hlavní. Firma, ktorú založil Lodovico Sabatti, je našincom známa hlavne výrobou kvalitných brokovníc. V súčasnosti patrí spoločnosť medzi najznámejšie zbrojárske podniky nielen v Európe, ale svojimi  loveckými a športovými zbraňami je známa takmer na celom svete. Cieľom firmy  je, aby ich produkty spĺňali stále náročnejšie požiadavky športových strelcov a poľovníkov.

Sabatti SKL 98 DL je dlhá ručná jednovýstrelová palná zbraň, určená predovšetkým na lov. Puška má lôžkový záver z chróm-niklovej ocele a sklopnú kovanú hlaveň, ktorá je vyrobená z chróm-molybdénovej ocele. Ne temene lôžkového záveru sa nachádza kľuka, pomocou ktorej sa odomyká 600 mm dlhá hlaveň s drážkovaným vývrtom, ktorá je adaptovaná do hlavňovej objímky s dvomi masívnymi záverovými hákmi. Uzamknutie zbrane je zabezpečené uzamykacím klinom, ktorý zapadá do vybraní v hákoch.  Pri uzamknutej zbrani je hlaveň so záverom veľmi dobre zlícovaná a medzi hlavňou a čelom záveru boli namerané minimálne vôle, čo umožňuje strieľať zo zbrane aj náboje silnejších kalibrov.

Charakteristickým prvkom zbrane je, že bicí mechanizmus nie je pri otváraní zbrane napínaný  temennou kľukou, ale že puška je vybavená zariadením pre nezávislé ručné (manuálne) napnutie bicieho mechanizmu, ktoré sa nachádza na krku pažby. Tento mechanizmus umožňuje lovcovi, aby úderník napol až tesne pred streľbou. Po zalomení zbrane, sa do nábojovej komory vloží náboj a hlaveň sa uzavrie. Poľovník môže s nábojom v nábojovej komore bezpečne chodiť po revíri aj celý deň a bicí mechanizmus napne zatlačením napínacej páky smerom dopredu až tesne pred výstrelom. V prípade, že si výstrel rozmyslí, respektíve nebude môcť z nejakého dôvodu vystreliť, celý mechanizmus deaktivuje zatlačením tlačidla napínacej páky a následným posunutím páky smerom dozadu.   

Zbraň je vybavená mechanickými mieridlami, ktoré tvoria cieľnik a muška. Cieľnik je do základne osadený v priečnej drážke a v prípade potreby je ho možné sklápať. Muška, ktorá je osadená na primerane vysokej základni je hranolovitá a nie je farebne zvýraznená. Na hlavni je aj rybina pre montáž optického zameriavača.

Pažba s bavorskou lícnicou a predpažbie sú vyrobené z orechového dreva. Na predpažbí a pištoľovej rukoväti (na miestach, kde sa zbraň pri streľbe drží) sa nachádza strojová rybina. Pažba, ktorá je výborne ergonomicky tvarovaná, je ukončená kvalitnou gumenou pätkou.

Zbraň sa rozoberá podobne ako väčšina pušiek s lôžkovým záverom. Pri nenapnutom bicom mechanizme a zatlačení tlačidla nachádzajúceho sa na nose predpažbia, sa predpažbie sníme. Pootočením temennej kľuky a sklopení hlavne, sa hlaveň od lôžka oddelí. 

Pušku som testoval na otvorenej strelnici pri čiastočnej oblačnosti a teplote vzduchu 18 ºC, na vzdialenosť 100 metrov pri pevnom uchytení zbrane. Pri teste som použil optický zameriavač, ktorý bol na guľovnicu adaptovaný pomocou kvalitnej montáže, určenej pre konkrétny typ zbrane. Použil som strelivo od nemeckej firmy Brenneke so strelou TOG (hmotnosť strely 14,2 g / 220 grs.).

Po nastrelení zbrane som začal s testom. Strieľal som dve položky. Počas prvej položky bolo zo zbrane vystrelených postupne päť výstrelov v dvojminútových intervaloch (po každom výstrele som nechal hlaveň vychladnúť). V druhej položke som vystrelil tiež päť výstrelov, pričom po každom som zbraň prebil, založil do stojana a opäť vystrelil. Časový limit medzi výstrelmi v druhej položke sa pohyboval v rozmedzí cca 30 až 40 sekúnd.


Výsledok testu bol veľmi dobrý. Zásahy v prvej aj v druhej položke boli umiestnené v kruhu nepresahujúcom priemer 3,5 cm. Vzdialenosť stredných bodov zásahov od zámerného bodu bola v obidvoch položkách minimálna. Počas skúšobnej streľby guľovnica nevykazovala žiadnu poruchu. Ovládanie zbrane bolo bezproblémové a pocit pri streľbe príjemný.

Na základe výsledkov testu a zistených skutočností môžem povedať, že medzi klady guľovnice Sabatti SKL 98 DL patrí hlavne kvalitné spracovanie zbrane. Procesom studeného kovania hlavne a výberom kvalitných materiálov, zvýšil výrobca celkovú životnosť a presnosť zbrane. Na zbrani nie sú viditeľné žiadne markantné stopy po obrábaní, povrchy sú precízne opracované. Zanedbateľný však nie je ani štíhly a veľmi elegantný dizajn zbrane, ktorý je zvýraznený strojovou rytinou so zvieracími motívmi na závere. Určitú nevýhodu zbrane vidím v manuálnom napínaní bicieho mechanizmu, na čo nie sú slovenskí poľovníci zvyknutí. Avšak po osvojení tohto typu napínania úderníka si to určite bude pochvaľovať každý používateľ predmetnej guľovnice. Prednosťou zbrane je aj pomer medzi kvalitou a cenou. Testovaná zbraň stojí 1440,- Eur a ja môžem konštatovať, že je na trhu k dispozícii solídna jednovýstrelová guľovnica za priaznivú cenu, ktorá si určite nájde priaznivcov aj medzi našimi poľovníkmi.

 

Technické parametre testovanej guľovnice:

Kaliber

8x57JRS

Pažba

orechová s bavorskou lícnicou

Spúšťový mechanizmus

jednospúšť s manuálnym napínaním

Celková dĺžka

1040 mm

Dĺžka hlavne

600 mm

Hmotnosť

2,9 kg

Hlaveň

kovaná za studena

Guľovnica Sabatti SKL 98 DL  sa vyrába okrem testovaného kalibru 8x57 JRS aj v kalibroch 22 Hornet, 222 Remington, 5,6x50R Magnum, 6x62R Freres,  6,5x55SE, 6,5x57R, 6,5x65R, 270 Winchester, 7x57R, 7x65R, 30-06 Springfield a 30 R Blaser, 9,3x74R.

Vďaka ústretovosti spoločnosti BROKOVNICE.SK, bude guľovnica Sabatti SKL 98 DL testovaná nielen na strelnici, ale aj počas celej poľovníckej sezóny. O praktickom využití v našich revíroch, Vás samozrejme budem informovať.

 

text a foto: RNDr. Peter Jabrocký, PhD.
článok je chránený autorským zákonom

Fotogaleria: