Antonio Zoli Z Sport


Strelecké brokové disciplíny sa na Slovensku v poslednom čase začínajú tešiť vzrastajúcemu záujmu streleckej komunity. Tento trend prikladám jednak k túžbe človeka o návrat do prírody spojenej s aktívnym odpočinkom, jednak spopularizovaním tejto oblasti športu nedávnymi vynikajúcim úspechmi  slovenských športových strelkýň.

Aj napriek tejto potešujúcej renesancii sa stále nemôže rovnať niektorým vyspelejším krajinám Európy, či už počtom strelcov, ako aj množstvom moderných a kvalitne vybavených strelníc. Základným predpokladom úspechu v každej činnosti je okrem trvalého záujmu a vytrvalosti aj kvalitné vybavenie. Alfou a omegou brokovej streľby je kvalitná zbraň. No a kde inde ju hľadať ako v svetovej veľmoci výrobcov najlepších brokovníc na svete Taliansku. Športová broková kozlica Antonio Zoli Z Sport môže byť zaujímavou voľbou.      

     

História

Novodobá história tejto na Slovensku menej známej značky začína v talianskom údolí Gardone Val Trompia, ktoré je Mekkou talianskych výrobcov ručných palných zbraní. Zakladateľ firmy Antonio Zoli sa narodil v roku 1905 a firma pod touto značkou začala produkciu zbraní po ukončení II. svetovej vojny. Samotná firma Zoli patrila medzi prvé na svete zaoberajúce sa výrobou replík predoviek a časom rozšírila portfólio svojej produkcie. V súčasnosti predstavuje hlavné ťažisko výroba zbraní pre poľovné a športové účely a to najmä brokových zbraní a novšie aj guľových a guľobrokových zbraní s lôžkovým záverom. Ročná produkcia zbrojovky Zoli sa pohybuje v tisícoch kusov zbraní.

Konštrukcia

Zoli Z Sport predstavuje parkúrovú brokovú kozlicu, pri výrobe ktorej boli použité tie najmodernejšie technológie a materiály, ktorými zbrojovka disponuje. U zbrane je použitý progresívny systém uzamykania typu Boss, pomenovaný podľa britského puškára Williama Bossa, zakladateľa prestížnej britskej puškárskej dielne fungujúcej od roku 1812. Tento systém využívaný donedávna iba v najdrahších britských brokových kozliciach postupne preberajú aj iný svetový výrobcovia v rôznych modifikovaných podobách. Jeho hlavnou prednosťou sú dva uzamykacie ozuby umiestnené axiálne v monobloku brokového zväzku hlavní, do ktorých sa uzamykajú výsuvné kliny. Toto konštrukčné riešenie umožňuje vyrobiť zbraň s veľmi nízkou výškou baskule, čo prispieva nielen k samotnej elegancii zbrane, ale predovšetkým z funkčného hľadiska znižuje zdvih zbrane pri výstrele. Toto je spôsobené zmenšením výškového rozdielu medzi osami hlavní a osou baskule. Zároveň sa zlepšuje ovládateľnosť a presnosť zbrane pri opakovanom výstrele. Výsledkom je kompaktný dizajn s extrémnou životnosťou. Samotná baskula je vyrábaná trieskovým obrábaním z jedného kusu chrómolybdénovej ocele precíznym opracovaným modernou EDM technológiou (Electrical Discharge Maschining) zaručujúcou vysokú rozmerovú presnosť obrobku. Výsledkom je povrch bez znateľných stôp po obrábaní.

Spúštovo-bicí mechanizmus je jednočinný, jednospúšťový. Celý mechanizmus je prevedený kontajnerovým spôsobom a je ho možné z baskule jednoducho vybrať. Pre jeho vybratie je potrebné vyskrutkovať imbusovú skrutku pri koreni lúčika a následne ťahom vytiahnuť celý mechanizmus. Nosný rám mechanizmu, ktorého súčasťou je aj lúčik spúšte je vyrobený z ocele a nesie bicie mechanizmy zo skrytými kladivkami. Tu treba uviesť, že zbrojovka k výrobe drobných súčiastok ako sú napríklad vyhadzovače,  temenná kľučka, lúčik spúšte, spúšť a iné, používa modernú technológiu práškovej metalurgie MIM (Metal Injection Molding). Rozmerová presnosť takto vyrobených súčiastok sa pohybuje v tisícinách milimetra, takže potreba dodatočného opracovania je minimálna. Chod a pohyb jednotlivých súčiastok spúšťovo-bicieho mechanizmu je nanajvýš precízny, bez drhnutia a zbytočného odporu. K uvedenému prispieva nielen presnosť výroby a kvalita opracovania, ale aj povrchová úprava, kde sú všetky namáhané funkčné súčiastky pokryté vrstvičkou nitridu titánu. Bicie pružiny sú naproti tomu pokryté vrstvičkou modrého teflónu pre zníženie trenia a zabezpečenie dokonalej funkčnosti. Robustné bicie pružiny sú zárukou spoľahlivého odpalu, samozrejmosťou je možnosť nastavenia chodu a odporu spúšťe podľa požiadaviek strelca. Ďalšou výhodou odnímateľného mechanizmu je jeho jednoduchá údržba, čistenie, poprípade oprava. Výrobca má v ponuke aj dvojspúšťový mechanizmus. Osobne by som však u modernej športovej zbrane jednoznačne uprednostnil  voliteľný jednospúšťový.

Automatická samočinná poistka v kombinácii s nárazovou poistkou sú samozrejmosťou. Multifunkčný bežec poistky slúži nielen k odisteniu zbrane, ale zároveň umožňuje nastaviť možnosť voľby prvého výstrelu z hornej alebo dolnej hlavne. Poistka je samočinná a aktivuje sa pri sklopení hlavní. Hlavne zbrane sú vyrábané z kvalitnej ocele vŕtaním a trieskovým obrábaním z valcového hlavňového polotovaru. Hlavne sú spojené do monobloku ventilovanou lištou technológiou odolnejšieho tvrdého strieborného spájkovania namiesto klasickej metódy mäkkej spájky. Na hlavniach nie sú znateľné žiadne markantné stopy po obrábaní, povrchy sú precízne opracované a začistené. Ventilovaná lišta umiestnená medzi hlavňami prispieva k stabilite krytia aj po zahriatí hlavní. Povrchová úprava hlavní je prevedená hlbokým lesklým čiernením. Dĺžka brokového zväzku hlavní bola u testovaného modelu 75 cm. Jemná muška osadená na nízkej ventilovanej lište je z oranžového svetlovodného vlákna.

Štandardnom je samozrejme možnosť použitia výmenných čokov vystupujúcich z hlavne, ktoré sú dodávané spolu so zbraňou v rozsahu od plného až po minimálne zahrdlenie. Povrchy čokov sú pokryté vrstvou nitridu titánu a označené farebnými pásmi pre ich jednoduchšie rozlíšenie. Samozrejmosťou je aj možnosť používania oceľových brokov. Pažba zbrane je vyrábaná z tureckého orecha s vysokou hustotou letokruhov, povrchová úprava je prevedená viacvrstvým lesklým olejovaním. Výsledkom je dokonalý povrch s výraznou kresbou dreva. Povrch baskule je decentne zdobený jemnou ručnou rytinou. Štandardom je možnosť výberu viacerých dĺžok hlavní, typov horných ventilovaných líšt a pažieb podľa požiadaviek strelca a preferovanej streleckej disciplíny. Taktiež je tu možnosť voľby zbrane s osadenými pútkami na nosný remeň, alebo bez. Výrobca dodáva zbraň v praktickom plastovom kufríku z ABS plastu, súčasťou balenia je sada výmenných zahrdlení, sada náhradných dielov s montážnymi kľúčmi na výmenu pažby a demontáž spúšťovo-biceho mechanizmu. 

 

Ovládanie

Rozloženie jednotlivých hlavných ovládacích prvkov je štandardné ako pri väčšine obdobných brokových kozlíc. Predpokladám, že po nastavení poradia výstrelov hlavní, ktoré strelec spravidla už nemenní sa jedinou starosťou strelca stane zžiť sa zo samotnou zbraňou.   

Praktické postrehy a skúsenosti

Brokovú kozlicu Zoli Z Sport sme podrobili krátkemu testu na strelnici.  K testovaniu sme použili najpoužívanejšiu laboráciu od firmy CLEVER – Mirage v kalibri 12-70, typ T2 Competition 24g, veľkosť broku 2,2mm. S uvedeným strelivom zbraň fungovala bez akýchkoľvek porúch, vyhadzovanie prázdnych nábojníc bolo bezproblémové. Počas celého testu sme nezaznamenali žiadnu poruchu zbrane. Vzhľadom na kvality zbrane, krátkosť testu a predovšetkým moje praktické skúsenosti na poli brokovej streľby som sa necítil byť kompetentným plne zhodnotiť všetky ponúkané benefity či prípadné nedostatky tejto športovej kozlice. Pre ich objektívne posúdenie by bolo vhodné zveriť ju na dlhodobejšie testovanie do rúk ostrieľaných  „brokových“ harcovníkov. Zoli zaujme predovšetkým precíznym chodom mechanizmov, celkovou vyváženosťou, výbornou ergonómiou a dobrou ovládateľnosťou aj pri rýchlych dvojstreloch. V prípade ak by továrenské vyváženie zbrane strelcovi nevyhovovalo, je možné si zbraň dodatočne vyvážiť výrobcom vyrábaným systémom Zoli BHB systém. Ako konečných užívateľov vidím široké spektrum strelcov. Či už pôjde o amatérskych nadšencov pre oddychové víkendové „zastrieľanie“ si na strelnici, ktorý vedia oceniť vlastníctvo kvalitnej zbrane, poľovníkov aktívne strieľajúcich poľovnícke súťažné disciplíny a predovšetkým samotných  športových profesionálov. O tom, že táto zbraň patrí na toto pole svedčí aj viacero  úspechov európskych strelcov. Posledným príkladom môže byť bronzová medaila nemeckej reprezentantky Jany Beckmann  z majstrovstiev sveta v disciplíne trap v slovinskom Maribore z roku 2012.  

 

Antonio Zoli Z-Sport – technické údaje

Kaliber: 12-76/12-76

Uzamykanie: systém Boss

Hlavne: vŕtané z plného materiálu, dostupné dĺžky - 60 cm - 67 cm - 71 cm -73,5 cm -  75 cm - 81 cm

Hmotnosť: ~ 3,4  kg ( 75 cm hlaveň)

Povrchová úprava – hlavne čiernené / baskula čiernená alebo leštená vo farbe strieborného kovu

Pažba: turecký orech

Zahrdlenie: sada výmenných zahrdlení

Autorizovaný importér : Brokovnice s.r.o.

 

text a foto: Ing. Igor Szegényi
článok je chránený autorským zákonom

 

http://www.zoli.it  , http://www.brokovnice.sk

 

 

Fotogaléria