Dlhodobý test guľovnice Antonio Zoli 1900 Standard

 

Na úvod tohto článku chceme uviesť, že testovaná zbraň je v súkromnom vlastníctve a všetky názory a dojmy sú subjektívne, prezentované na základe autorových osobných skúsenosti s jej praktickým používaním.

Samotná guľovnica bola používaná po dobu šiestych rokov v podmienkach slovenských revírov na individuálnych aj spoločných poľovačkách za rôznych poveternostných podmienok.


  

História

Novodobá história tejto na Slovensku menej známej značky začína v talianskom údolí Gardone Val Trompia, ktoré je Mekkou talianskych výrobcov ručných palných zbraní. Zakladateľ firmy Antonio Zoli sa narodil v roku 1905 a firma pod touto značkou začala produkciu zbraní po ukončení II. svetovej vojny. Samotná firma Zoli patrila medzi prvé na svete zaoberajúce sa výrobou replík predoviek a časom rozšírila portfólio svojej produkcie. V súčasnosti predstavuje hlavné ťažisko výroba zbraní pre poľovné a športové účely. Medzi slovenskou streleckou verejnosťou sú taliansky výrobcovia známi a uznávaní hlavne ako producenti kvalitných brokových zbraní a novšie aj guľových a predovšetkým guľobrokových zbraní s lôžkovým záverom. Z tohto klišé však už dlhšie vyčnieva opakovacia guľovnica AZ 1900. História tejto zbrane nezačala v slnkom zaliatom Taliansku, ale práve naopak na chladnom a mrazivom severe Európy, a to konkrétne vo švédskej zbrojovke Husqvarna Vapenfabriks Aktiebolag s dlhou históriou výroby vojenských a športových zbraní. Otcom tejto guľovnice je švédsky konštruktér Gunnar Larsson, pričom výroba guľovnice Husqvarna 1900 bola zahájená v roku 1967. Výroba pod touto značkou trvala tri roky a vyrobilo sa jej cez 25 tisíc kusov. V nasledujúcich rokoch sa pod rôznymi značkami vyrobilo viac ako 125 tisíc kusov modelu 1900. Firma Zoli prevzala pôvodný projekt založený na originálnom dizajne švédskej opakovačky za použitia vlastnej modernej technológie výroby.              

Konštrukcia

AZ 1900 je klasickou opakovacou guľovnicou vychádzajúcou z viac ako sto rokov overeného systému Mauser. Zbraň v prevedení Bavarian Standard má hlaveň dĺžky 60 cm a u zvoleného kalibru 8x57 JS vývrt so štyrmi pravotočivými drážkami. Hmotnosť zbrane je 3,3 kg. Hlaveň je plávajúca a jej zapažbenie je prevedené štandardným spôsobom. Hlaveň sa v žiadnom mieste nedotýka pažby zbrane, čo má pozitívny vplyv na jej presnosť. Súčasťou puzdra záveru je masívny výstupok, ktorým je puzdro pevne kotvené v pažbe a je ním prenášaná značná časť energie spätného rázu pri výstrele. Záver je vyrobený z jedného kusu ocele trieskovým obrábaním, bez povrchovej úpravy, v pôvodnej farbe kovu, na povrchu leštený. Použitý systém uzamykania je vyššie spomenutý modifikovaný „Mauser 98“.

Dva uzamykacie ozuby sa uzamykajú do puzdra záveru, uhol otočenia kľuky je cca 90°. Tretím poistným bodom je samotná kľuka záveru, ktorá zapadá do vybratia v puzdre záveru. Ide o zjednodušenie oproti tretiemu ozubu u pôvodného systému Mauser, ktoré prispelo k hladšiemu chodu záveru. Zakončenie hlavy kľuky je guľového tvaru, pričom kľuka ma príjemný sklon „padnúci“ do ruky. Zbraň má vnútorný krátky vyťahovač a odpružený vyhadzovač zakomponovaný v lôžku pre dno nábojnice v čele záveru. Táto konštrukcia je typická pre väčšinu dnešných moderných loveckých opakovačiek. V čele záveru je zahĺbenie pre dno nábojnice, ktoré obopína jej dno takže po uzamknutí záveru dôjde k dokonalejšiemu utesneniu dna nábojnice a aj pri prerazení zápalky alebo prasknutí nábojnice je strelec čiastočne chránený. Jediná cesta unikajúcich plynov pri takejto nehode je potom cez otvor pre úderník do vnútra záveru, kde v spodnej strane záveru sa nachádzajú dva otvory, ktoré odvedú plyny do zásobníkovej šachty. Ide o jednoduchý a pritom bezpečný systém. Takáto konštrukcia je použitá napríklad aj u opakovacích pušiek Remington 700. Chod záveru je hladký, záver je vedený pomocou uzamykacích ozubov, ktoré majú presne vyfrézované vybratia z vnútornej strany puzdra záveru. K hladkému chodu záveru prispieva predovšetkým absencia vonkajšieho vyťahovača a skutočnosť, že jeho povrch je vysoko leštený. V mojom prípade zázračným spôsobom pomohla aj handričkou nanesená tenká vrstvička oleja. Odporúčam taký druh oleja, ktorý je hlavne mazací, nie čistiaci, a hneď nevyprchá a nevyschne. Uzamknutie je bez akejkoľvek vôle, doslova pri uzamknutí záver "zaskočí" do krajnej uzamknutej polohy.Spúšťový mechanizmus - zbraň je vybavená napínačikom spúšte francúzskeho typu, pričom je možné pomocou malej imbusovej skrutky pri spúšti nastavovať chod a odpor spúšte. Továrensky nastavený chod spúšte je veľmi krátky s malým odporom, takže nebolo potrebné zasahovať do jeho nastavenia. Pri zaradenom napínačiku ide spúšť na dotyk, zaradenie napínačika je bezhlučné a ide zaradiť veľmi ľahko. Inovatívnosťou použitého spúšťového mechanizmu je nemožnosť zaradenia napínačika spúšťe pri zaistenej zbrani. Napínačik sa taktiež automaticky vyradí z činnosti pri zaistení  zbrane. Zbraň má taktiež zaujímavý poistný mechanizmus - dvojpolohovú posuvnú poistku.


Pri zaistenej zbrani je blokovaná spúšť a nedá sa otvoriť záver. Ak je potrebné zbraň vybiť stačí pri zaistenej zbrani stlačiť malé tlačitko pri puzdre záveru a záver je možné otvoriť, pričom zbraň je stále zaistená. Výrobca tento systém označuje skratkou DSS (Double Safety System). Chod poistky je mierne tuhý (čo je pravdepodobne úmysel výrobcu). Trochu možno vytknúť vzhľadové prevedenie poistky, ktorá je lisovaná z hrubšieho plechu s priečnym zdrsneným na povrchu. Poistka je takmer bezhlučná. Pri jej zaradení iba veľmi slabo cvakne, pre jej úplne bezhlučné zaradenie je potrebné pomalé kontrolované presunutie do krajných polôh. To je však iba otázkou jednoduchého nácviku. Zásobníkové zariadenie - kapacita 5+1, klasická schránka, vyrábajú sa aj zásobníkové verzie. Otváranie schránky je štandardné tlačidlom pred lúčikom. Podávač nábojov je z leštenej ocele, pružina podávača je listová, čiernená. Zbraň je vybavená mechanickými mieridlami, cieľnik je sklápateľný osadený nastaviteľným plátkom s mierkou, mosadzná perličková muška je osadená na oceľovej základni chránená odoberateľnou oceľovou krytkou.


Mieridlá sú dobre čitateľné a rýchlo zosúladiteľné. Na pažbu zbrane je aj v štandardnom prevedení použitý vcelku kvalitný orech s peknou kresbou, použitá bavorská lícnica a zdrsnenie na úchopových častiach s jemnou veľmi kvalitne prevedenou a trvanlivou rybinou sú vysoko estetické. Povrchová úprava dreva je pravdepodobne voskovaním. Povrchová úprava železa je prevedená kvalitným hlbokým lesklým čiernením, lúčik a dno zásobníkovej šachty sú čiernené matne. 

Praktické postrehy a skúsenosti

„Zoline“ možno uznať jedno veľké plus a to predovšetkým pre vyznávačov celooceľových zbraní, na tejto zbrani nenájdete jediný kus ľahkej zliatiny alebo plastu. Výnimku tvorí plastová botka zbrane s logom firmy. Z funkčného hľadiska bola za dobu môjho používania táto zbraň bezproblémová a ani raz som nezaznamenal žiadnu poruchu. Zbraň funguje tak ako má, bez akejkoľvek závady, pričom bola používaná celoročne v rôznych poveternostných podmienkach. Guľovnica je od začiatku osadená variabilným puškohľadom značky Nikon Monarch ECC s parametrami 1,5-6x42 s nemeckou osnovou č. 4 za použitia jednodieľnej oceľovej montáže bez podhľadu. Zámyslom bolo aj vzhľadom na zvolený kaliber vytvoriť univerzálnu guľovnicu, či už na posed, pochôdzku alebo spoločnú poľovačku. Pri nastreľovaní zo stojana za použitia fabrického streliva značky Norma Vulkan dosahovala najlepšie rozptyly za použitia uvedenej optiky a mojich streleckých schopností v rozmedzí cca 2 - 3 cm na vzdialenosť 100 m.

 
Samotná guľovnica vyžaduje bežnú údržbu ako každá obdobná zbraň. Po streľbe ani pri vyššej vzdušnej vlhkosti a nejakom tom dni čakania zbrane na očistu po poľovačke som nepozoroval ani náznak snahy vývrtu korodovať. Aby som bol objektívny musím jej vytknúť aj nedostatky, ktoré som zaznamenal za dobu jej používania. Povrch záveru mal tendenciu chytať jemnú povrchovú koróziu a to v mieste kľuky, čo možno pripísať styku s mojim agresívnym slaným potom na rukách. Troška leštiacej pasty na kov to spravilo. Ďalším neduhom a daňou za používanie bola povrchová úprava pažby, ktorá v mieste častého dotyku a trenia s odevom zmatnela. Tu odporúčam pažbu pred sezónou dobre napustiť kvalitným pažbovým olejom alebo voskom, po zapršaní má pažba snahu zmatnievať, a dokonca mi po zapršaní čiastočne na spodnej časti pažby vystúpila jemná štruktúra žilnatiny dreva. To je ale častý nedostatok väčšiny drevených pažieb. Celkovo možno hodnotiť túto zbraň ako dobrý kompromis medzi cennou a kvalitou, pričom samotnú guľovnicu či už spracovaním a funkčnosťou možno radiť do strednej triedy moderných opakovacích guľovníc. Jej majiteľ sa bude prezentovať peknou a estetickou zbraňou, ktorá bude zároveň spĺňať vysoké kritéria na funkčnosť za ešte príjemnú cenu. 
Tento článok vznikol čisto z vlastného záujmu a nie je ovplyvnený komerčnými dôvodmi.
 

 

 

text a foto: Ing. Igor Szegényi
text je chránený autorským zákonom

 Webové stránky o produkte : www.zoli.it a www.zoli.cz