Ranivá balistika II.

Ranivosť závisí od objemu strelného kanálu. Na dosiahnutie väčšieho objemu sa používajú rôzne spôsoby, je to v úprave strely na väčší účinok a zvýšení rýchlosti. Každý pozná celoplášťové strelivo (FMJ), poloplášťové strelivo (SP) a expanzívne strelivo (HPBT). Vo vonkajšej balistike sa veľmi nevyznám a teda: to zvýšenie ranivosti.

Strelivo do guľových zbraní
Drobný prehľad:

Celopláštové strelivo: jeho popis sa spomína všade, ale aj tak: Je to olovo v medenej, mosadznej košieľke. Tento typ streliva je najpresnejší (pokiaľ nie je prispôsobený na väčšiu ranivosť), z civilných možností najpriebojnejší. Pri prechode mäkkým tkanivom sa nedeformuje. Pri náraze na tuhý predmet sa deformuje minimálne. Momentálne je to jediné strelivo, možné použiť na obranu.

Poľovnícke strelivo: ktoré ma zvýšený ranivý účinok na skrátenie trápenia lovenej zveri.

Poloplášťové strelivo: plášťované strelivo, odlišuje sa od FMJ tým, že špičku tvorí odokryté olovene jadro. Pri dopade na cieľ sa deformuje. Deformácia je zaručená tlačením predného olova do vnútra, kde sa to rozpína. Pri deformácii vzniká hríb, ktorý má priemer niekedy väčší o dve tretiny. V poľovníctve je známe množstvo typov tejto strely, je rôzne oddelené jadro a iné konštrukcie. Pri dobrej deformácii ostáva strela pohromade ako jeden celok a ponecháva si väčšinu pôvodnej hmotnosti. Pri zlej sa roztriešti na malé fragmenty, ktoré majú malú energiu. Deformácia je veľmi závislá na rýchlosti strely. Pri veľmi vysokej rýchlosti a vysokej deformácii vraj nastane tak silná expanzia, že strela sa roztrhne a ranivosť je výrazne nižšia.

Expanzívne strelivo: Na vrchu projektilu je expanzívna dutina, ktorá má pri náraze tendenciu vytvoriť hríb, účinok je podobný polopláštovej strele. Na spravidelnenie expanzie sa používajú drážky . Expanziu môže ovplyvniť hrubé oblečenie alebo srsť.

Poloplášťové a expanzívne strelivo má mnohonásobne vyšší zastavovací účinok. V súčasnosti v SR je použitie tohto streliva zámerne na obranu trestné. Mnoho ľudí sa rozčuľuje nad týmto zákonom, ale pri inom pohľade a to z hľadiska zákernosti, je to pochopiteľné. V niektorých krajinách ako USA je povolené. Čo sa týka obmedzovania držania strelnej zbrane, Slovensko je na tom ďaleko lepšie ako Kanada. Pre vojenské použitie sa skúšalo strelivo CETEME, ktoré je celoplášťové. Pôvodný celoplášť pre vysokú rýchlosť nemal veľkú ranivosť a tak sa šikmo ukrojilo zo strely v 45 stupňovom uhle. Vyzerá to tak, ako keby ste začali strúhať s nožíkom drevo a struhli by ste iba raz na jednej strane. Nepravidelnosť zapríčinila nestabilitu pri prelete cieľa, čím spravila veľkú škodu. Kolujú reči, že let strely je sprevádzaný vzdušným vírom, ktorý je smrteľný, ak preletí okolo hlavy, ale zrejme ide o prehnané úsudky. Pravdepodobne sa používa na lov.

Mikrorážové strelivo sa používa momentálne v novo prezbrojených armádach. Projektil má menší priemer ako 6 mm. Nízkym priemerom je dosiahnutá vysoká rýchlosť. Pri zásahu organizmu, alebo náhradného materiálu sa správa tak, že si hľadá najmäkšiu- najľahšiu cestu. Tým je dosiahnutý dosť veľký ranivý účinok. Nemám informácie že by bolo zakázané ženevskou konvenciou, ale diskutuje sa o tom.

Podkalibrové strely. Priemer strely je menší ako kaliber zbrane. Strela je uložená v nejakej látke, najčastejšie v plastovom kontajneri, ktorý po istej dráhe letu odpadá od projektilu. Strely majú vysokú rýchlosť, čiže aj energiu, ktorá sa ale rapídne znižuje, z dôvodu nízkej hmotnosti strely. V súčasnosti je myslím zakázané, pri ani po výstrele nie je na strele stopa po vývrte, a teda možnosť vystopovať strelnú zbraň nie je, dokonca po použití nie je niekedy ani možné zistiť kaliber zbrane. Podkalibrové strely používajú aj moderné tanky.

Priebojné strelivo tvorí oceľové jadro, ktoré je v olovenej košieľke a plátované tombakom. Toto strelivo má nízku deformačnú schopnosť aj pri prechode tuhším materiálom. Ďalej strela z kompaktnej ocele-projektil tvorí iba oceľ- spekané karbidy. Zbrane používajúce tento druh streliva majú iba polygonálny vývrt. Polygonálny vývrt majú vojenské a policajné zložky.

Hromadné strely pre guľové zbrane: strelu tvorí buď väčšie množstvo olovených guličiek alebo gúľ, ihiel, alebo viac oigiválnych striel istého kalibru. Za vznik možno poďakovať pravdepodobne vojakom, ktorý potrebovali pokryť streľbou väčšiu plochu z mnohých dôvodov. Pre ich potrebu boli niektoré druhy vyrábané továrensky.
Oigiválne strely sú uložené za sebou alebo vedľa seba, čo je zriedkavejšie. Napríklad strela COLT ACR (Duplex) sú dve strely zasunuté do seba (za sebou). Prvá strela má m1=2,29g, druhá m2=2,11g. Spolu to je m= 4,31g. Pri rýchlosti V0 = 881 m/s dosahujú úsťovú energiu projektily (spolu) E0= 4211 J. Prvá strela sa správa normálne, druhá sa mierne (neudáva sa koľko) vychyľuje. Strela je uložená v nábojnici 223 Rem.
Momentálne sa strely do guľových zbrani vyrábajú s brokovou náplňou a to pre špeciálne zložky ako napr. do lietadiel a vlakov. Projektil je tvorený plastovým kontajnerom, v ktorom je väčšie množstvo olovených guličiek o priemere okolo 1mm. Momentálne ho vyrába iba munička Libra. Strelivo má niekoľkonásobne väčšiu cenu. Používa sa aj na odstrel potkanov na kratšiu vzdialenosť.

Šípové strely: dá sa povedať, že ide o veľmi účinné strelivo. Podľa druhu obsahuje strelivo od jednej do cca 15 šipiek. Energia na dlhú vzdialenosť klesá pomalšie, ako u tých lepších typoch klasickej munície. Ranivosť je zabezpečená ohnutím šipky v tkanive. Ma vysokú prieraznosť. Príkladom môže byť AAI ACR. Strela je dlhá 41,2mm, priemer tela je 1,6mm. V1= 1400m/s. Výrobca udáva smrteľný účinok ešte na 1000m. (Rád by som videl rozptyl z bežnej M16 A2 na vzdialenosť 1000m-poznámka autora.) Kadencia zbraní na túto muníciu je medzi 2000- 1250 rán/minútu.

Exotické strelivo

Ďalej veľmi populárne strelivo DUM-DUM. Mnoho ľudí netuší, na akom princípe funguje, ale aj tak to ospevujú, najmä mládež, a tiež reči o Desert Eagle, radšej no comment.
Každý tvrdí niečo iné, stretol som sa so 4 možnosťami, z ktorých je najpravdepodobnejšia posledná, uvážte sami.

1/ Strelivo narezané do kríža.
2/ V slovníku cudzích slov sa spomína, že ide o odseknutý hrot.
3/ Obrázok 1, funkcia je na základe Pascalovho zákona o tlaku kvapaliny.
4/ Do strely vyvŕtaná dutina, vloženie menšieho množstva ortuti, ako je objem dutiny a následné uzavretie, zaletovanie. Účinok je dosiahnutý vyššou zotrvačnosťou ortuti, ktorá pri náraze tlačí na predok projektilu z vnútornej strany a tým súčasne opúšťa projektil a vytrháva kusy strely.

Názov pochádza z indického mesta Dam dam, predmestia Kalkaty. Toto strelivo používali a vynašli kolonisti, ich pôvodné strelivo bolo veľmi neúčinné. Keďže bolo vynájdené asi pred 100 rokmi, je možné sa stretnúť s rôznymi riešeniami, základ je ale vždy rovnaký - ortuť v projektile.

Výbušné strelivo, či do krátkych alebo dlhých ručných strelných zbraní, používaných proti živej sile. Má vysokú ranivosť, ale nízku priebojnosť. Oficiálne výbušné strelivo do krátkych ručných zbrani neexistuje, ale sú známe rôzne postupy na výrobu. Toto strelivo používajú najčastejšie špionážne služby a mafie.
Na neznáme účely sa používa výbušné strelivo do dlhých strelných ručných zbraní.


autor: Michal Godovič, mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.